Byliśmy na premierze nowości HONOR!

HONOR to koncern, który ma ogromne ambicje, jeśli chodzi o podbój polskiego rynku. Przekonaliśmy się o tym już jakiś czas temu – podczas premiery flagowego modelu HONOR Magic5 Pro. To jednak nie wszystkie nowości, jakie w tym roku chcą nam zaserwować Chińczycy. Dziś mieliśmy okazję wziąć udział w prezentacji kolejnych urządzeń, w tym naprawdę świetnych smartfonów HONOR 90 oraz HONOR 90 Lite.

Premiera smartfonów odbyła się w Warszawie. Zostaliśmy przez producenta zaproszeni do Hotelu Verte w samym sercu Stolicy. Przedstawiciele HONOR podczas śniadania prasowego przedstawili nam zarówno nowe smartfony, jak i wyniki przeprowadzonego badania, związanego z wpływem użytkowania smartfonów na nasz wzrok. Dowiedzieliśmy się także, jak uczynić korzystanie z naszych urządzeń mobilnych bezpieczniejszym dla zdrowia.

fot. HONOR

HONOR 90 Lite

Pierwsza z nowości – HONOR 90 Lite – to sprzęt dla użytkowników o mniej zasobnych portfelach. Producent postawił tutaj na ekran o przekątnej 6,7”. To matryca LCD o rozdzielczości Full HD+ i odświeżaniu na poziomie 90 Hz. Sercem konstrukcji jest procesor MediaTek Dimensity 6020 wspierany przez 8 GB RAM. Na dane użytkownika wygospodarowano natomiast 256 GB przestrzeni dyskowej. Smartfon zasila bateria o pojemności 4500 mAh oferująca wsparcie dla ładowania 22,5 W.

Zaplecze fotograficzne? Całkiem obiecujące. Mamy tu aparat główny 100 MP, ultraszerokokątny 5 MP, makro 2 MP i kamerkę do rozmów wideo oraz selfie o rozdzielczości 16 MP. Prezentowany smartfon będzie dostępny od jutra w ofercie Orange. Ma kosztować 1399 złotych. W prezencie dodawana będzie do niego opaska Honor Band 7 o wartości około 249 złotych.

fot. HONOR

HONOR 90

HONOR 90 to nieco wyższa półka. Producent postawił tu na 6,7-calowy OLED o rozdzielczości Full HD+ oraz częstotliwości odświeżania na poziomie 120 Hz. Sercem jest tutaj układ Qualcomm –  Snapdragon 7 Gen 1 współpracujący z 12 GB RAM. Na dane użytkownika wygospodarowano tutaj natomiast 256 GB pamięci wbudowanej. Bateria o pojemności 5000 mAh może zostać naładowana w mniej niż godzinę, dzięki wsparciu dla szybkiego ładowania 66 W.

W kwestii funkcji foto/wideo w nasze ręce oddany zostaje aparat główny 200 MP, ultraszerokokątny 12 MP oraz symboliczny czujnik głębi 2 MP. Na froncie postawiono na aparat do selfie oraz rozmów wideo 50 MP. Także i ten smartfon będzie dostępny od jutra w ofercie Orange. Jego cena to 2649 złotych, jednak w prezencie otrzymamy tablet Honor Pad X8, który w regularnej sprzedaży kosztuje ok. 1000 złotych.

Ciekawe wyniki badań!

55% Polaków korzysta ze smartfona na 30 minut przed zaśnięciem, a w grupie wiekowej 25-34 lat odsetek ten wynosi blisko 77%, wynika z „Badania HONOR 90. Co Polacy wiedzą o ochronie oczu podczas korzystania ze smartfona?”. Jednocześnie blisko połowa ankietowanych nie zdaje sobie sprawy, jak może wpływać to na jakość ich snu. Badanie zostało zrealizowane na reprezentatywnej grupie Polaków z okazji premiery smartfonów HONOR 90 oraz HONOR 90 Lite w Polsce.

Im młodsi jesteśmy, tym więcej czasu spędzamy przed ekranem smartfona

W ramach badania ankietowani odpowiedzieli na pytania związane z tym, ile czasu średnio spędzają dziennie przed ekranem smartfona, a także jaki jest ich stan wiedzy na temat ochrony oczu w trakcie korzystania z urządzeń mobilnych. ¼ Polaków korzysta ze smartfonów średnio od 1 do 2 godzin dziennie, co jest najpopularniejszą odpowiedzią. Używanie urządzeń mobilnych powyżej 4 godzin każdego dnia w grupie ogólnej wskazało 16% badanych, jednak w grupie wiekowej 18-24 lata, najwyższą wartość wybrało ponad 41% ankietowanych.

„Wyniki badania obrazują, jak ważną częścią naszego życia są smartfony” – powiedziała Dorota N. Haller, Marketing, Communications & PR Director, HONOR. „Szczególnie dla młodych ludzi, w wieku 18-24 lat, którzy spędzają przed ekranem wiele godzin. Jednak bez względu na wiek, każdy z nas powinien zatroszczyć się o oczy, wybierając urządzenie, realnie dbające o nasz wzrok, tak jak najnowszy smartfon HONOR 90″ – dodała Dorota N. Haller.

Zasypiamy ze smartfonem w ręku

Aż 55% badanych wskazało, że korzysta ze smartfona na minimum 30 minut przed zaśnięciem, zwiększając swoją ekspozycję na światło niebieskie. Z kolei w grupie wiekowej 25-34 lat odsetek ten wynosi blisko 77%. Zdrowe nawyki można zaobserwować wśród osób powyżej 55. roku życia, gdzie ponad 65% deklaruje, że odkłada urządzenie mobilne na więcej niż 30 minut przed zaśnięciem.

„Światło niebieskie występuje naturalnie w świetle widzialnym, ale również emitowane jest przez ekrany i światło ledowe. Światło niebieskie, emitowane też przez ekrany smartfonów, reguluje nasz cykl dobowy i odpowiada za pobudzenie organizmu do działania. Jednak występujące w nadmiarze zwłaszcza w porze wieczornej będzie prowadziło do obniżenia jakości snu, poprzez blokowanie wydzielania melatoniny”– skomentowała Martyna Zep, Ekspertka ds. Rozwoju Optometrii, Optometrystka, Medicover Optyk i Lynx Optique.

Jak Polacy chronią oczy w trakcie korzystania ze smartfona?

Stan wiedzy polskich użytkowników na temat funkcji oferowanych przez ich smartfony w kontekście ochrony oczu nie jest najlepszy – aż 41% ankietowanych nie wie, czy ich urządzenie mobilne posiada jakiekolwiek udogodnienia w tym zakresie. Nie może zatem dziwić, że to robienie przerw jest najpopularniejszym sposobem dbania o oczy w trakcie korzystania ze smartfona – deklaruje je 36% badanych. Im młodsi ankietowani, tym częściej korzystają z takich rozwiązań, jak tryb ochrony oczu, 40% w grupie wiekowej 18-24 lata czy tryb nocny w urządzeniu, 45% odpowiedzi wśród najmłodszych badanych.

„Stosowanie przerw w myśl zasady 20/20/20 – co 20 minut na 20 sekund, należy spojrzeć na coś oddalonego min. 6 m. (20 stóp) – czy spędzanie wolnego czasu na aktywności fizycznej na świeżym powietrzu pozwoli naszym oczom się rozluźnić, ale istotne są też inne aspekty” – powiedziała Martyna Zep. „Bardzo ważne jest ograniczenie działania światła niebieskiego na nasze oczy, zwłaszcza w godzinach wieczornych, np. wykorzystując odpowiednie rozwiązania w urządzeniu mobilnym. Ponadto przynajmniej raz do roku powinno się wykonywać pełne badanie wzroku i oczu – dodała Martyna Zep.

Światło niebieskie i PWM – ważne, ale często obce pojęcia

Niemal połowa Polaków, a dokładnie 47% nie zna pojęcia światła niebieskiego, czyli światła występującego naturalnie w świetle widzialnym, emitowanego również przez ekrany i światło LED-owe i jego wpływu na jakość snu.

„Ten wynik może niepokoić, gdyż nadmierna ekspozycja na światło niebieskie może być przyczyną zmęczenia, uczucia suchości, przedwczesnego starzenia się oczu i poważnych problemów, jak zwyrodnienie plamki żółtej, zaćma i ślepota spowodowana uszkodzeniem siatkówki oka”– skomentowała Martyna Zep.

Z kolei o zjawisku PWM (pulse width modulation, inaczej częstotliwości modulacji), czyli technologii wykorzystywanej przy zmniejszaniu jasności ekranów, np. w smartfonach, polegającej na niezauważalnym dla ludzkiego oka włączaniu i wyłączaniu ekranu, dzięki czemu użytkownik ma wrażenie, że ekran świeci z mniejszą intensywnością, bez pogorszenia jakości wyświetlanych kolorów, nie słyszało aż 86% Polaków.

„Pojawiające się w trakcie wyłączania i włączania ekranu czarne pasy, dla obserwatora są pozornie niezauważalne gołym okiem. W rzeczywistości nasze oko widzi je dobrze, a źrenica rozszerza się i kurczy, reagując na zmianę jasności spowodowaną ruchem tych pasm. Użytkownik może odczuć zmęczony wzrok lub nawet mieć ból głowy po dłuższym patrzeniu na ekran”– dodała Martyna Zep.

Galeria zdjęć z wydarzenia poniżej:



Czytaj też: Świętowaliśmy powrót marki HONOR do Polski!