Wybieramy smartwatch do 3000 złotych – maj 2024

Zakup dobrego smartwatcha w cenie do 3000 złotych może spędzić sen z powiek. Na rynku mamy bowiem dostępnych naprawdę sporo wszelkiej maści urządzeń kierowanych do różnych grup docelowych. Warto jednak pamiętać o tym, że każdy spośród topowych producentów elektroniki noszonej ma w tym segmencie swojego przedstawiciela. Na które zegarki szczególnie warto zwrócić uwagę w połowie 2024 roku?

fot. Daniel Romero / Unsplash

Czego oczekiwać od smartwatcha w cenie do 3000 złotych?

Smartwatche w tej kategorii cenowej oferują wiele przydatnych funkcji, które mogą uczynić życie bardziej komfortowym. Przede wszystkim możemy liczyć na rozbudowane możliwości monitorowania zdrowia i aktywności fizycznej. Dzięki wbudowanym sensorom, takim jak pulsometr, czujnik SpO2, GPS i akcelerometr, będziesz mógł monitorować swoje tętno, poziom tlenu we krwi, śledzić trasę podczas biegania lub jazdy rowerem oraz kontrolować jakość snu. Niejednokrotnie sprzęt tej klasy pozwala także na przeprowadzenie prostego badania EKG. Aplikacje fitness pomogą nam natomiast w śledzeniu postępów w treningach.

Oczywiście, smartwatche łączą się z naszym smartfonem, co pozwala na odbieranie powiadomień o połączeniach, wiadomościach tekstowych, e-mailach i z aplikacji społecznościowych, bez konieczności wyciągania telefonu z kieszeni. Szukając idealnego smartwatcha dla siebie warto zwrócić uwagę na dostępność aplikacji, które nas interesują, ponieważ niektóre modele obsługują różne aplikacje do nawigacji, kontroli muzyki, monitorowania pogody i korzystania z mediów społecznościowych.

Szerokie możliwości personalizacji to kolejny z atutów smartwatchy dobrej klasy. Większość modeli z tej półki cenowej pozwala na wygodną zmianę pasków – dzięki temu można dostosować urządzenie do swojego stylu. Z reguły także smartwatche pozwalają na wymianę pasków. Na rynku mamy mnóstwo dostępnych rozwiązań bazujących na tkaninie, tworzywie sztucznym, naturalnej skórze czy metalu. Każdy z nas z pewnością więc wybierze odpowiednie rozwiązanie dla siebie. Ważna jest również jakość wykonania i użyte materiały. W tej cenie kupimy zegarki z różnymi rodzajami obudowy, w tym metalową, dlatego warto wybrać model odpowiadający naszym preferencjom.

Niektóre smartwatche obsługują bezprzewodowe płatności zbliżeniowe, co jest wygodne podczas codziennych zakupów. Warto więc, żebyśmy przemyśleli – czy takie rozwiązanie będzie dla nas wygodne. Jeśli codziennie stawiamy na aktywność fizyczną, zegarek z GPS pozwoli nam na dokładne śledzenie trasy podczas biegania, jazdy na rowerze lub wędrówek. Jeśli planujemy korzystać ze smartwatcha podczas pływania lub zdarza się nam biegać w deszczu, zwróćmy uwagę na jego wodoszczelność. Modele z certyfikatem IP67 są odporne na kurz i krótkotrwałe zanurzenia.

Warto również sprawdzić, czy producent regularnie aktualizuje oprogramowanie smartwatcha, co gwarantuje poprawę funkcjonalności i zabezpieczeń.

Czytaj też: Wybieramy flagowego smartfona – październik 2023

fot. Apple

Apple Watch 9

Apple Watch 9 to doskonała propozycja dla wszystkich użytkowników iPhone. Już na samym wstępie warto bowiem zaznaczyć, że ów zegarek jest kompatybilny tylko ze smartfonami od koncernu z Cupertino. Oprócz sprawdzonego przez lata wzornictwa oferuje nam także bardzo przejrzysty interfejs watchOS, który w tym roku doczekał się poważnego odświeżenia. Na pokładzie czasomierza od Apple nie zabrakło funkcji charakterystycznych dla smart-zegarków – wyświetlania powiadomień z telefonu, analizowania naszego stanu zdrowia oraz śledzenia treningów. Zegarek ten wspiera funkcję EKG oraz monitoruje, czy nie ulegliśmy wypadkowi. Smartwatch Apple Watch 9 jest wodoodporny do 5 ATM. To kolejny zegarek w naszym zestawieniu, który niestety nie oferuje długiego czasu pracy między ładowaniami. Jak w przypadku produktu Samsunga – możemy liczyć na maksymalnie dwa dni po odłączeniu od źródła zasilania. Obraz wyświetlany jest na ekranie OLED LTPO Retina. Pracą zegarka zarządzamy dzięki autorskiej aplikacji Apple. Za prezentowany produkt trzeba zapłacić 2849 złotych.

fot. Huawei

Huawei Watch 4 Pro Space Edition

Huawei Watch 4 Pro Space Edition to prezentujący się bardzo elegancko smartwatch od koncernu z Chin. Oprócz ciekawego wzornictwa oferuje nam także bardzo przejrzysty interfejs autorskiego oprogramowania Harmony OS. Poza tym możemy się po nim spodziewać wszystkich sztandarowych funkcji charakterystycznych dla smart-zegarków. Mamy tu więc opcję wyświetlania powiadomień z telefonu, analizowania naszego stanu zdrowia oraz śledzenia treningów. Możemy za jego pośrednictwem wykonać też badanie ECG. Oczywiście jak na smartwatcha przystało, Huawei Watch 4 Pro Space Edition jest wodoodporny do 5 ATM. Czas pracy między ładowaniami jest satysfakcjonujący. Możemy liczyć na maksymalnie pięć dni po odłączeniu od ładowarki. Obraz wyświetlany jest na ekranie AMOLED o przekątnej 1,5″. Pracą zegarka zarządzamy dzięki świetnie zaprojektowanej, autorskiej aplikacji. Za tak zaprojektowany czasomierz trzeba zapłacić 2599 złotych.

fot. Polar

Polar Vantage V3 H10

Polar Vantage V3 H10 to prezentujący się bardzo elegancko zegarek od znanego koncernu. Oprócz ciekawego wzornictwa oferuje nam także bardzo przejrzysty interfejs autorskiego oprogramowania. Poza tym możemy się po nim spodziewać charakterystycznych dla smart-zegarków funkcji. Mamy tu więc opcję wyświetlania powiadomień z telefonu, analizowania naszego stanu zdrowia oraz śledzenia treningów. Możliwe jest także przeprowadzenie prostego badania EKG. Polar Vantage V3 H10 jest wodoodporny do 5 ATM. Producent deklaruje, że wbudowana w zegarek bateria powinna umożliwić aż 14 dni niezbyt obciążającej pracy. Obraz wyświetlany jest na ekranie AMOLED o przekątnej 1,39″. Dzięki świetnie zaprojektowanej, autorskiej aplikacji urządzenie może bezproblemowo współpracować zarówno z systemem Android, jak i iOS. Za tak zaprojektowany sprzęt trzeba zapłacić 2999 złotych.

fot. Polar

Polar Grit X PRO

Grit X PRO to kolejna, nieźle prezentująca się propozucja od Polar. Urządzenie wyposażone zostało w wytrzymałą tytanową ramkę. Już na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie sprzętu zaprojektowanego z myślą o wymagających użytkownikach. Na pokładzie nie zabrakło funkcji wyświetlania powiadomień ze smartfona, analizowania naszego stanu zdrowia czy wspierania codziennych treningów. Polar Grit X PRO jest wodoodporny do 10 ATM i spełnia założenia wojskowego standardu MIL-STD-810G. Producent deklaruje, że wbudowana w zegarek bateria powinna umożliwić aż 7 dni niezbyt obciążającej pracy. Obraz wyświetlany jest na ekranie o przekątnej 12″. Dzięki świetnie zaprojektowanej, autorskiej aplikacji urządzenie może bezproblemowo współpracować zarówno z systemem Android, jak i iOS. Za tak zaprojektowany sprzęt trzeba zapłacić 2719 złotych.

fot. Garmin

Garmin Fenix Pro 7S Solar

Garmin Fenix Pro 7S Solar to mocny i solidny zegarek outdoorowy. Producent postawił w jego przypadku na wytrzymałą kopertę oraz soczewkę solarną Power Glass pozwalającej na ładowanie urządzenia energią słoneczną. Czasomierz pracuje pod kontrolą autorskiego oprogramowania od Garmin. Urządzenie oferuje dostęp do wszystkich sztandarowych funkcji charakterystycznych dla smartwatchy. Mowa o opcji wyświetlania powiadomień z telefonu, analizowania naszego stanu zdrowia oraz śledzenia treningów. Na uwagę zasługuje wbudowana w zegarek latarka. Garmin Fenix Pro 7S Solar jest wodoodporny do 10 ATM, dzięki czemu można z nim – na przykład – nurkować. Wbudowana w zegarek bateria powinna umożliwić aż 14 dni intensywnej bądź 87 dni niezbyt obciążającej pracy. Obraz wyświetlany jest na ekranie MIP o przekątnej 1,2″. Według zapewnień producenta, z zegarka możemy komfortowo korzystać zarówno w połączeniu ze smartfonami bazującymi na Androidzie, jak i na iOS. Cena prezentowanego modelu to 2999 złotych.

fot. Garmin

Garmin Epix 2

Garmin Epix 2 to zegarek zaprojektowany z myślą o fanach aktywności fizycznej – nawet tej uprawianej w ekstremalnych warunkach. Urządzenie pracuje pod kontrolą autorskiego oprogramowania producenta, które bazuje na zaawansowanych algorytmach umożliwiających precyzyjne śledzenie aktywności fizycznej. Ponadto możemy monitorować parametry zdrowotne oraz odbierać powiadomienia ze smartfona. Garmin Epix 2 jest wodoodporny do 10 ATM. Producent deklaruje, że wbudowana w zegarek bateria powinna umożliwić aż 16 dni standardowej pracy. Obraz wyświetlany jest na wyświetlaczu AMOLED o przekątnej 1,3″. Solidna, wzmocniona konstrukcja smartwatcha chroni go przed uszkodzeniem w niesprzyjających elektronice noszonej warunkach. Dzięki zaprojektowanej w bardzo przemyślany sposób aplikacji urządzenie może bezproblemowo współpracować zarówno z systemem Android, jak i iOS. Cena tego wytrzymałego zegarka to 2699 złotych.

fot. Garmin

Garmin Instinct 2X Solar Tactical Edition

Garmin Instinct 2X Solar Tactical to zegarek od cenionego, amerykańskiego producenta. Urządzenia Garmina są popularne przez wzgląd na ich wszechstronność, wytrzymałość i kompatybilność. Prezentowane urządzenie można bez dwóch zdań nazwać sprzętem do zadań specjalnych. Nie dość, że przekaże nam powiadomienia ze smartfona, prześledzi nasze parametry zdrowotne i treningi, to jeszcze producent wyposażył go w takie funkcje, jak barometr, kompas, termometr czy wysokościomierz barometryczny. Garmin Instinct 2X Solar Tactical jest wodoodporny do 10 ATM. Oznacza to, że jest odporny na naprawdę trudne warunki otoczenia. Wbudowana w zegarek bateria powinna umożliwić aż 40 dni niezbyt obciążającej pracy przy założeniu, że mielibyśmy ładować go w tradycyjny sposób. Dzięki dedykowanemu panelowi słonecznemu możemy jednak zapomnieć o ładowaniu. Informacje wyświetlane są na dwóch obszarach wyświetlania o przekątnych 1,1″ x 1,1″. Według zapewnień producenta, z zegarka możemy komfortowo korzystać zarówno w połączeniu ze smartfonami bazującymi na Androidzie, jak i na iOS. Cena prezentowanego urządzenia to 2149 złotych.

fot. Suunto

Suunto Vertical

Suunto Vertical to pierwszy zegarek Finów w naszym zestawieniu. Producent reklamuje ten sprzęt jako spełniający wymagania sportowców. Jak przystało na konstrukcję Suunto, mamy tu niezwykle solidną kopertę odporną na działanie czynników zewnętrznych. Do dyspozycji użytkowników oddane zostały zaawansowane funkcje treningowe oraz możliwość śledzenia parametrów zdrowotnych. Zegarek Suunto Vertical przekaże nam też powiadomienia wprost z naszych smartfonów. Suunto Vertical jest wodoodporny do 10 ATM. Wbudowana w zegarek bateria powinna umożliwić aż 60 dni niezbyt obciążającej pracy. Oczywiście jeśli będziemy intensywnie korzystać z funkcji urządzenia – czas ten ulegnie skróceniu. Informacje wyświetlane są na kolorowym ekranie o przekątnej 1,4″. Z zegarka możemy komfortowo korzystać zarówno w połączeniu ze smartfonami bazującymi na Androidzie, jak i na iOS. Cena tego modelu Suunto to 2169 złotych.

fot. Withings

Withings ScanWatch Horizon

Withings ScanWatch Horizon to zegarek bardzo elegancki, pasujący do biznesowego outfitu. Producent postawił w jego przypadku na pierścień i kopertę ze stali nierdzewnej oraz szkło szafirowe. Co ciekawe, jest to zegarek hybrydowy, który informacje przekazuje nam na niewielkim ekranie i dodatkowo serwuje „klasyczny” cyferblat. Poza tym możemy się po nim spodziewać wszystkich sztandarowych funkcji charakterystycznych dla smart-zegarków. Mamy tu więc opcję wyświetlania powiadomień z telefonu, analizowania naszego stanu zdrowia oraz śledzenia treningów. Możliwe jest również przeprowadzenie badania EKG. Prezentowany zegarek – mimo, że elegancki – jest również diabelnie wytrzymały. Producent zapewnia w jego przypadku wodoodporność do 10 ATM. Możemy więc bez problemu zabrać go na basen. Wytrzymała bateria ma według zapewnień producenta pozwolić na pracę przez nawet 30 dni między kolejnymi ładowaniami. To świetny wynik! Withings ScanWatch Horizon kosztuje 2349 złotych.

Grafika tytułowa: Gerardo Ramirez / Unsplash