Kupujemy laptopa poleasingowego – na co zwracać szczególną uwagę?

Kupno laptopa poleasingowego może być rozsądnym wyborem, zwłaszcza dla osób szukających oszczędności, ale niekoniecznie najnowszego sprzętu. Laptopy poleasingowe często są w dobrym stanie i dostępne w atrakcyjnych cenach. Jednak przed podjęciem tej decyzji, warto wziąć pod uwagę wiele istotnych kwestii. W poniższym obszernym poradniku omówię, na co szczególnie zwracać uwagę, aby dokonać mądrego wyboru, który sprosta Twoim potrzebom.

fot. Thought Catalog / Unsplash

Zrozum termin „laptop poleasingowy”

Laptop poleasingowy to komputer przenośny, który wcześniej był wykorzystywany przez firmę lub instytucję, a następnie został wycofany ze służby. Zazwyczaj są one odnawiane i oferowane na rynku wtórnym. Warto zrozumieć, że termin „poleasingowy” nie oznacza koniecznie przestarzałego lub niesprawnego sprzętu. Wręcz przeciwnie, wiele laptopów poleasingowych nadal jest w doskonałym stanie. Często także są to wysokiej jakości urządzenia biznesowe!

Zaufaj renomowanym sprzedawcom

Pierwszym krokiem jest znalezienie zaufanego sprzedawcy. To ważne, aby mieć pewność, że otrzymasz laptop w dobrym stanie i że w razie problemów będziesz mógł skorzystać z gwarancji lub możliwości zwrotu. Laptopy poleasingowe oferują sklepy internetowe, jak i lokalne punkty sprzedaży. Przeszukaj recenzje i opinie, sprawdź, czy sprzedawca jest godny zaufania i oferuje obsługę posprzedażową.

Określ swoje potrzeby

Zanim przystąpisz do przeglądania ofert, zastanów się, do jakich zadań będziesz wykorzystywać laptopa. Czy będzie to narzędzie do pracy, rozrywki, nauki, czy może kombinacja tych zastosowań? Określenie swoich potrzeb pozwoli na wybór odpowiedniego modelu i parametrów. Wybór urządzeń poleasingowych jest ogromny i znalezienie tego idealnego pod kątem naszych oczekiwań może wcale nie być takie oczywiste.

fot. Windows / Unsplash

Specyfikacja techniczna

Sprawdź dokładnie specyfikację techniczną laptopa, na którym się zastanawiasz. Te kluczowe to:

  • Procesor: Wybierz model, który sprosta Twoim potrzebom. Im nowszy i wydajniejszy, tym lepiej. Warto sprawdzić, czy wybrany przez Ciebie procesor jest wspierany przez Windows 11. Warto pamiętać o tym, że w 2025 roku wygasa wsparcie dla „dziesiątki”, a z pewnością będziesz chciał, żeby wybrane przez Ciebie urządzenie posłużyło Ci przez kilka dobrych lat.
  • Pamięć RAM: Minimum to 8 GB RAM, ale jeśli planujesz pracę z bardziej wymagającymi aplikacjami, rozważ model z większą ilością pamięci. Generalnie w przypadku pamięci RAM można przyjąć zasadę „im więcej, tym lepiej”.
  • Dysk twardy: SSD jest obecnie zdecydowanie bardziej zalecany niż HDD ze względu na szybkość działania i niezawodność. Warto zwrócić uwagę na jego rozmiar. Kluczowe będzie tu to, czy dane przechowujesz na dysku urządzenia, na dysku zewnętrznym czy też w chmurze.
  • Karta graficzna: Jeśli laptop będzie używany do gier lub pracy z grafiką, upewnij się, że ma odpowiednio wydajną kartę graficzną.
  • Rozmiar ekranu: Wybierz rozmiar ekranu odpowiedni do Twoich potrzeb – od 13 cali dla urządzeń ultramobilnych do 17 cali dla laptopa multimedialnego.

Stan techniczny

Sprawdź, czy laptop poleasingowy jest w dobrym stanie technicznym. Warto zwrócić uwagę na kilka kwestii:

  • Bateria: Upewnij się, że bateria nadal trzyma ładowanie na odpowiednio długo. W niektórych przypadkach może być konieczna wymiana baterii.
  • Stan obudowy: Szukaj widocznych uszkodzeń mechanicznych, rys czy wgnieceń.
  • Klawiatura i touchpad: Sprawdź, czy wszystkie klawisze działają poprawnie, a touchpad jest precyzyjny.
  • Stan matrycy: Upewnij się, że ekran nie posiada martwych pikseli ani widocznych uszkodzeń.

Generalnie powinieneś wybierać sprzęt w ramach klasy A. Jeśli nie przeszkadzają Ci drobne ślady zużycia wybieraj A lub A-. Jeśli możesz dołożyć nieco grosza do lepszego stanu urządzenia – warto pokusić się o A+.

Pozostałe kwestie dotyczące laptopa poleasingowego

Sprawdź, czy laptop jest sprzedawany z zainstalowanym systemem operacyjnym. Jeśli nie, zastanów się, czy potrzebujesz już gotowego do użytkowania systemu Windows czy może możesz go zainstalować samodzielnie. To wpłynie na cenę laptopa. Upewnij się, że laptop ma legalne oprogramowanie i licencje, zwłaszcza jeśli korzystasz z „okienek”. Niekiedy laptopy poleasingowe mogą nie zawierać oryginalnej licencji, co może prowadzić do problemów z legalnością i aktualizacjami systemu.

Upewnij się, że laptop pozwala na łatwą aktualizację podzespołów, takich jak RAM czy dysk SSD. To pozwoli dostosować go do przyszłych potrzeb. Sprawdź, czy laptop ma odpowiednie porty i złącza dla Twoich potrzeb, np. USB, HDMI, czy czytnik kart pamięci.

Zastanów się, czy laptop poleasingowy jest objęty jakąś formą gwarancji. To daje Ci pewność, że w razie problemów, będziesz mógł skorzystać z serwisu. Upewnij się, że zrozumiesz warunki gwarancji, w tym jej okres trwania i co jest w nią włączone.

Porównaj ceny różnych ofert, ale nie daj się zwieść niskiej cenie. Najtańsze modele mogą posiadać ograniczone możliwości lub ukryte wady. Wybierając laptop poleasingowy, staraj się znaleźć korzystny stosunek jakości do ceny. Pamiętaj, że wyższa cena może odzwierciedlać lepsze parametry i stan techniczny.

Czytaj też: Drukarka atramentowa czy laserowa – którą wybrać?

fot. Kari Shea / Unsplash

Które modele warto wziąć pod uwagę?

Dobre laptopy poleasingowe – jak już wspomniałem – to z reguły sprzęt klasy biznesowej. W ofertach sprzedawców dominują więc modele producentów takich, jak Lenovo, HP, Dell czy nawet Apple. Poszukując urządzenia dla siebie powinieneś zwrócić uwagę na konkretne linie modelowe zapewniające wysoką jakość wykonania oraz bezawaryjność.

W przypadku Lenovo warto rozważyć zakup urządzeń z linii T – najlepiej od modelu T480 w górę. To nadal bardzo wydajny sprzęt, który powinien wystarczyć na kilka lat użytkowania. Dla osób ceniących sobie kompaktowe gabaryty i mobilność dobrą decyzją może być wybór którejś ze starszych generacji modelu X1 Carbon.

Dell to również wysokiej klasy laptopy wykonane z dobrych materiałów. Na uwagę zasługują tu urządzenia z linii Latitude oraz XPS. Jeśli natomiast masz nieco bardziej wygórowane wymagania, to zainteresować Cię może także sprzęt z rodziny Precision.

HP to przede wszystkim świetnie wykonane linie biznesowe EliteBook i ZBook. Oferują wydajne podzespoły i możesz być absolutnie pewien, że wytrzymają trudny codziennego użytkowania przez kilka dobrych lat. Choć zdaje się, że są mniej doceniane, niż komputery Lenovo czy Dell.

Jeśli Twój budżet Cię nie ogranicza i szukasz bezkompromisowego sprzętu do pracy kreatywnej – warto rozważyć zakup MacBooka Pro. Osoby mające doświadczenie z produktami Apple radzą jednak, by wybierać modele z procesorami – przynajmniej – M1. Są bowiem nieporównywalnie lepsze i bardziej wydajne od tych pracujących pod kontrolą układów Intel.

Czytaj też: Wi-Fi czy Ethernet – jak podpiąć komputer do Internetu?

Grafika tytułowa: Dell / Unsplash