Funkcje Galaxy AI – hit od Samsunga

Premiera smartfonów z rodziny Galaxy S24 już za nami. Podstawowego Galaxy S24 nawet zdążyliśmy dla Was przetestować. Prezentacja koreańskiego koncernu w tym roku kręciła się wokół sztucznej inteligencji. Na pokładzie tegorocznych flagowców zagościły funkcje Galaxy AI, które mają uczynić codzienne użytkowanie urządzeń mobilnych jeszcze przyjemniejszym doświadczeniem. Korzystając z nadarzającej się okazji postanowiłem sprawdzić owe nowości.

fot. Mohamed Nohassi / Unsplash

Dlaczego AI to przyszłość?

Sztuczna inteligencja (AI) jest uznawana za kluczową dla przyszłości ze względu na jej potencjał transformacyjny w różnych obszarach życia. Jednym z głównych aspektów jest jej zdolność do efektywnego przetwarzania ogromnych ilości danych oraz podejmowania decyzji bez ludzkiego udziału. To umożliwia automatyzację procesów w dziedzinach takich jak produkcja, medycyna czy finanse, co z kolei prowadzi do zwiększenia efektywności.

Rozwój technologii stanowi dodatkową motywację dla rosnącej roli AI. Postęp w algorytmach i modelach umożliwia bardziej zaawansowane zastosowania, sprawiając, że sztuczna inteligencja staje się bardziej wszechstronna i potężna. Może być wykorzystywana do rozwiązywania skomplikowanych problemów, wspomagając diagnozowanie chorób w medycynie czy odkrywanie nowych wzorców w naukach ścisłych.

AI przyczynia się również do personalizacji doświadczeń, produktów i usług poprzez analizę danych dotyczących preferencji i zachowań ludzi. To z kolei może przekładać się na lepszą jakość życia i zwiększoną satysfakcję użytkowników. Ponadto, sztuczna inteligencja jest źródłem innowacji w różnych dziedzinach, otwierając drzwi do nowych możliwości w transporcie, edukacji, sztuce czy rozrywce.

Mimo tych pozytywnych aspektów, rozwój AI niesie ze sobą również wyzwania związane z etyką, prywatnością i bezpieczeństwem danych. Dlatego wdrożenie sztucznej inteligencji wymaga odpowiedzialności, ścisłej regulacji i uwagi na potencjalne skutki społeczne. Zrównoważony rozwój AI będzie kluczowy dla maksymalizacji korzyści i minimalizacji negatywnych skutków tego dynamicznego obszaru technologii.

fot. Samsung

Galaxy AI – co to takiego?

Galaxy AI to zestaw funkcji, które mają przynieść użytkownikom smartfonów z serii Galaxy od Samsunga zupełnie nowe doświadczenia, jeśli chodzi o codzienne ich użytkowanie. Co ważne – mają nas wspierać w naprawdę różnych zadaniach – od pracy z multimediami, przez przeglądanie Internetu, po wykonywanie połączeń.

Asystent Przeglądania

Pierwsza z funkcji, na które warto zwrócić uwagę, to Asystent Przeglądania. Jego zadaniem jest dostarczanie użytkownikowi – w ramach przeglądarki Samsung Browser – streszczenie artykułów wyświetlanych w serwisach internetowych. To bardzo praktyczne rozwiązanie dla wszystkich zabieganych osób oraz dla tych, którzy szukają konkretnych, zwięzłych informacji pozbawionych „lania wody”. Aby skorzystać z rozwiązania, musimy otworzyć interesujący nas artykuł, a następnie tapnąć w symbol „gwiazdek” – symbol Galaxy AI. Naszym oczom ukaże się konkretne podsumowanie danego tekstu.

Asystent Transkrypcji

Korzystacie na co dzień z dyktafonów? Na pewno wiele osób odpowie tu twierdząco. Mogą okazać się przydatne podczas brania udziału w wykładach, podczas przeprowadzania wywiadów itp. Do tej pory, po zakończeniu nagrywania zmuszeni byliśmy odsłuchać je i zrobić stosowne notatki. Z funkcją Asystent Transkrypcji nie będzie to dłużej konieczne. Aplikacja Dyktafon od Samsunga sama przygotuje dla nas transkrypcję, którą następnie będziemy mogli wykorzystać przy dalszej pracy. Niezwykle wygodne rozwiązanie, które pozwala zaposzczędzić sporo czasu. Warto zwrócić uwagę na to, że efekty wypracowane przez Asystenta Transkrypcji nie zawsze są poprawne pod kątem gramatycznym.

Generator Tapet

Kolejne rozwiązanie z rodziny Galaxy AI to Generator Tapet. Dzięki niemu szybko, sprawnie i wygodnie spersonalizujemy naszego smartfona za pośrednictwem niestandardowego tła ekranów głównego i blokady. Koncern z Korei w nasze ręce oddaje możliwość doboru barw, obiektów czy stylów, jakie mają charakteryzować daną tapetę. Dzięki sztucznej inteligencji wyrażenie siebie jest łatwiejsze, niż kiedykolwiek wcześniej.

Asystent Połączeń

To rozwiązanie, które przyda się wszystkim tym osobom, które nie radzą sobie z językami obcymi. Jego zadaniem jest tłumaczenie rozmów telefonicznych w czasie rzeczywistym. Może okazać się, że bariery językowe wkrótce odejdą w niepamięć. Atutem rozwiązania jest to, że działa ono offline – wystarczy pobrać interesujący nas język do pamięci smartfona. Pracę funkcji można personalizować. Dostępne jest m.in. wyciszenie oryginalnego głosu rozmówcy, czy korzystanie wyłącznie z transkrypcji.

Asystent Tłumaczeń

Jeśli już przy rozmowach jesteśmy – podczas wakacyjnych wypadów doskonale sprawdzi się Asystent Tłumaczeń, który pozwoli na wygodne komunikowanie się z lokalsami w miejscach, do których się udajemy. To także rozwiązanie, któe dostępne jest w trybie offline (dzięki temu nie narazi nas na dodatkowe koszty). Choć podobne narzędzia są już dostępne na rynku – dobrze mieć pod ręką takie, które jest doskonale zintegrowane z naszym smartfonem.

Asystent Galerii

Asystent Galerii to rozwiązanie, które pozwoli na łatwe ulepszanie naszych zdjęć. Nawet jeśli nie uda się nam uwiecznić idealnych ujęć – sztuczna inteligencja naprawi je dla nas sprawiając, że efekty pracy aparatu będą oszałamiające. Odpowiednia funkcja jest zintegrowana z Galerią zainstalowaną na pokładzie smartfonów Galaxy. Wystarczy wybrać zdjęcie, zaprząc do pracy AI, a ona sama podpowie nam, jakie działania można podjąć. Oczywiście sztuczna inteligencja nie zastąpi nam zaawansowanych programów do obróbki zdjęć, ale może okazać się przydatna dla tych osób, które sporo publikują w mediach społecznościowych.

Asystent Notatek

Asystent Notatek to bardzo praktyczne rozwiązanie, które przypadnie do gustu osobom, które na co dzień bardzo często spisują ważne informacje. Zakładam, że najwięcej pożytku sprawi tym, którzy korzystają z rysika S Pen. W przypadku tworzonych andnotacji możemy sprawdzać pisownię, tłumaczyć, formatować wygląd. Świetnie zapowiada się również funkcja tworzenia podsumowania. Z pewnością przyda się w sytuacjach, kiedy to na przykład – otrzymamy od kogoś długi tekst, którego nie będzie chciało nam się czytać. AI działa tu podobnie, jak w przypadku podsumowywania treści prezentowanych w artykułach internetowych.

Inteligentne wyszukiwanie przez zakreślanie

Niezwykle przydatnym rozwiązaniem jest współtworzone z Google wyszukiwanie przez zakreślanie. Wystarczy, że zaznaczymy informację wyświetlaną na ekranie naszego smartfona, a wyszukiwarka Google w inteligentny sposób wyszuka i przedstawi nam informacje dotyczące danego elementu – obrazu, fragmentu tekstu itp. Dzięki nowości, wyszukiwanie ma być zupełnie nowym doświadczeniem dla użytkowników systemu Android!

To nie wszystkie nowości od Samsunga. Koncern z Korei serwuje nam m.in. możliwość tłumaczenia rozmów w SMS-ach czy komunikatorach. Wiele rozwiązań jest też dopiero opracowywanych i możemy spodziewać się, że zostaną one wprowadzone na pokład flagowców Galaxy w najbliższych miesiącach.

Dajcie koniecznie znać, która spośród funcji Galaxy AI jest Waszą ulubioną!

Czytaj też: Samsung Galaxy S24 – sprawdzamy nowego flagowca z Korei

Grafika tytułowa: Samsung