Najstarsza działająca fabryka Forda obchodzi swoje 100-lecie

Ford Motor Company obchodzi wyjątkowe święto w tym roku – 100-lecie istnienia swojego zakładu montażowego w Chicago. To niezwykłe wydarzenie dla amerykańskiego producenta, który przez wiele dekad kształtował przemysł motoryzacyjny.

Ważny zakład w kontekście historii motoryzacji

Historia zakładu w Chicago sięga roku 1924, gdy powstała najstarsza fabryka Forda, która działa nieprzerwanie do dziś. Pierwszym modelem produkowanym tam był legendarny Model T, który zyskał sławę nie tylko jako pionier motoryzacji, ale także dzięki wykorzystaniu twardego klonu w jego konstrukcji. Z myślą o efektywności produkcji oraz logistyce, zakład został zlokalizowany nad rzeką Calumet, zgodnie z wizją Henry’ego Forda, który stawiał na lokalizacje przy szlakach wodnych.

Początkowa wielkość fabryki imponowała – główny budynek miał 400 metrów długości i 150 metrów szerokości. Posiadał własną elektrownię oraz innowacyjne rozwiązania, takie jak szerokie okna w suficie, zapewniające naturalne światło do hal produkcyjnych. Przez lata zakład przechodził liczne modernizacje i dostosowywał się do nowych technologii. W 2019 roku przeszedł modernizację za miliard dolarów, wprowadzając m.in. drukarki 3D oraz ulepszone systemy oświetlenia i wentylacji.

Inwestycja ta jest częścią globalnej strategii Forda, który dąży do neutralności pod względem emisji CO2 nie tylko w samochodach, ale również w swoich fabrykach i u dostawców. W momencie powstania zakładu w Chicago pracowało tam 2500 osób, produkujących 75 samochodów na godzinę. Dziś zatrudnienie wzrosło do 4600 pracowników i prawie 1000 robotów przemysłowych, a na linii produkcyjnej montowane są różne modele samochodów, co 52 sekundy wyprowadzając gotowy produkt.

Fabryka w Chicago miała istotny udział w historii motoryzacji, produkując przez lata wiele znaczących modeli, od legendarnego Modelu T po współczesne SUV-y i sedany. Dzięki ciągłemu dostosowywaniu się do zmieniających się potrzeb rynku, zakład Forda w Chicago nadal odgrywa kluczową rolę w przemyśle motoryzacyjnym.

Czytaj też: Nowy Ford Kuga już w polskiej ofercie!

Grafika tytułowa: Ford