TOP 6 pralek ładowanych od góry w 2024 roku!

Gdy technologia nieustannie przekracza granice możliwości, wybór odpowiedniej pralki może stać się prawdziwym wyzwaniem. Szczególnie, jeśli poszukujemy modelu ładowanego od góry – komfortowego i ergonomicznego rozwiązania. Dlatego specjalnie dla Was przygotowaliśmy zestawienie TOP 6 pralek ładowanych od góry na rok 2024. W naszym rankingu prezentujemy modele, które zasługują na uwagę nie tylko ze względu na elegancki design, ale przede wszystkim zaawansowane funkcje, energooszczędność i solidną konstrukcję. Ocenialiśmy pralki pod kątem różnych kryteriów, takich jak efektywność prania, poziom hałasu, łatwość obsługi, a także stosunek jakości do ceny. Dzięki temu możemy zapewnić, że każda z nich to produkt godny polecenia.

ELECTROLUX EW7TN3372SP

fot. Electrolux

Pralka ładowana od góry marki Electrolux to moim zdaniem jeden z pierwszych modeli, które warto rozważyć przy wyborze tego typu urządzenia. Jej techniczne parametry, takie jak załadunek 7 kg i maksymalna prędkość obrotów wirowania 1300 obr./min, są całkiem akceptowalne. Zużycie energii elektrycznej jest nieco wyższe niż w przypadku standardowych pralek ładowanych od frontu – mówimy tu o zużyciu 59 kWh na 100 pełnych cykli prania, co odpowiada klasie energetycznej “C”. Pralka jest nieco głośna podczas wirowania – producent deklaruje, że osiąga ona 79 dB. Średni czas prania pełnego załadunku to 3 h 25 min. Choć parametry techniczne są akceptowalne, to nie one są najważniejsze. Kluczowe są funkcje i technologie, które znajdują się w pralce. Drzwi otwierają się przyciskiem, a urządzenie wyposażone jest w system pary wodnej, czyli dodatek pary do programu, system wykrywania załadunku oraz miękkie otwarcie dziury załadunkowej w bębnie. Popularnym rozwiązaniem w pralkach Electrolux, również w omawianym modelu, jest możliwość zmiany czasu programu prania za pomocą funkcji Time Manager. Regularna cena jest dość wysoka jak na takie parametry, jednak podczas promocji można ją nabyć znacznie taniej. Uważam, że jest to interesująca opcja dla osób, które chcą połączyć dobrą jakość urządzenia, średnie parametry techniczne oraz – jak na ten typ urządzenia – szeroki zakres technologii do wykorzystania podczas codziennych obowiązków, choć bez funkcji automatycznego poziomowania bębna.

Haier RTX RTXSG47TMCE-16

fot. Haier

Kolejnym urządzeniem, które zasłużyło na miejsce w naszym zestawieniu, jest pralka ładowana od góry marki Haier. Jej parametry techniczne prezentują się nieco lepiej – zużycie energii elektrycznej na 100 pełnych cykli prania wynosi 52 kWh, co kwalifikuje pralkę do klasy energetycznej B. Zużycie wody jest nieco mniejsze, a maksymalna prędkość obrotów wirowania wynosi 1400 obr./min. Podobnie jak w modelu wyżej, załadunek wynosi 7 kg. Parametry głośności wirowania są identyczne – wynoszą 79 dB, a czas prania pełnego załadunku to 3 h 28 min. W pralce znajdziemy rozwiązania podobne do tych, które oferuje Electrolux, np. system pary wodnej, miękkie otwarcie bębna, regulację intensywności prania, co przekłada się na zmianę czasu prania, oraz system dostosowujący ilość wody w bębnie w zależności od załadunku. Dodatkowo, urządzenie wyposażone jest w system antybakteryjny ABT i oferuje gwarancję na silnik aż na 25 lat. Pralka jest nieco tańsza od wcześniej wymienionej maszyny Electrolux, co jest wartym podkreślenia atutem. Jest to dobrze wyposażona pralka za rozsądną cenę, choć nie posiada funkcji automatycznego poziomowania bębna po praniu.

Whirlpool TDLRB 6252BS EU/N

fot. Whirlpool

Kolejnym urządzeniem, które warto omówić, jest pralka ładowana od góry marki Whirlpool. Jej parametry są bardzo podobne do pralki Haier, z jednym małym wyjątkiem – załadunek wynosi tylko 6 kg, co automatycznie przekłada się na niższe zużycie energii elektrycznej i wody przy pełnym obciążeniu. Zużycie energii wynosi 48 kWh na 100 cykli, a zużycie wody to 43 l, co jest akceptowalnym wynikiem. Pralka jest zaklasyfikowana do klasy energetycznej B, a czas prania pełnego wsadu (6 kg) wynosi 3 h 15 min. Co mnie urzekło w tym urządzeniu, to głośność wirowania – pralka osiąga tylko 74 dB. To znaczna różnica w porównaniu do modeli wspomnianych powyżej, dlatego jeżeli komuś zależy na cichej pralce ładowanej od góry, Whirlpool będzie dobrym wyborem. Producent oferuje 20-letnią rozszerzoną gwarancję na napęd, a podobnie jak w przypadku wcześniej wspomnianych modeli, pralka oferuje opcje skracania czasu prania i miękkie otwieranie bębna. Niestety, pralka nie ma wbudowanej funkcji pary, ale posiada system, który obraca bębnem po cyklu prania do 6 h, aby wydłużyć świeżość ubrań, które nie są wyjęte zaraz po programie prania. Warto również wspomnieć, że urządzenie posiada funkcję automatycznego poziomowania bębna po cyklu prania. Moim zdaniem, regularna cena tego urządzenia jest przyzwoita, biorąc pod uwagę to, co oferuje.

CANDY CSTG 38TMCE 1-S

fot. Candy

Rozważając pralki ładowane od góry, nie można pominąć marki Candy. Oferuje ona urządzenie o parametrach zbliżonych do wcześniej wymienionych modeli, ale z załadunkiem wynoszącym 8 kg. Przy takim załadunku pralka może osiągnąć do 1300 obrotów na minutę. Zużycie energii wynosi 55 kWh na 100 cykli. Średni czas jednego cyklu to 3 godziny i 38 minut, co jest przyzwoitym wynikiem dla 8 kg załadunku. Niestety, głośność pracy urządzenia wynosi 78 dB. Jeśli chodzi o wyposażenie, pralka posiada funkcję Mix Power System+, która ułatwia rozpuszczanie proszku w wodzie, szczególnie zimnej. Niestety, urządzenie nie jest wyposażone w systemy antybakteryjne, pary wodnej ani poziomowania bębna po praniu. Oprócz automatycznej kontroli wagi, łączności z aplikacją i wielu krótkich programów, pralka oferuje system do regulacji intensywności prania i skracania czasu prania. To bardzo pojemne i energooszczędne urządzenie, dostępne w atrakcyjnej cenie. Może nie jest najcichsze, ale z pewnością radzi sobie świetnie z praniem w zimnej wodzie. Jest to doskonały wybór dla dużych rodzin, które muszą wybrać pralkę tego typu.

AMICA DWA1T712DLS

fot. Amica

Nadszedł czas na markę o polskich korzeniach, która przyciąga nas swoimi funkcjami i ceną. Pralka oferuje załadunek 7 kg i maksymalną prędkość wirowania na poziomie 1200 obr./min. To przekłada się na maksymalny hałas generowany przez urządzenie – 80 dB, co jest najwyższym wynikiem w naszym zestawieniu. Zużycie energii wynosi 69 kWh na 100 cykli prania, co klasyfikuje pralkę w klasie energetycznej “D”. Średni czas prania pełnego wsadu wynosi 3 godziny i 28 minut. W tym modelu producent oferuje system parowy, gdzie para wodna jest generowana na początku programu. Głównym celem jest rozluźnienie tkanin, a następnie temperatura prania (jeśli jest ustawiona) oraz detergenty wykonują resztę pracy. Istnieje również opcja dodania pary wodnej na koniec programu, co redukuje zagniecenia powstałe podczas wirowania. Podobnie jak w przypadku innych wcześniej wymienionych urządzeń, pralka posiada automatyczny załadunek oraz opcję regulacji czasu prania poprzez wybór intensywności prania. Znajdziemy tu również funkcję poziomowania bębna po praniu. Pralka ma dobry stosunek jakości do ceny i oferuje wiele funkcji. Może być dobrym wyborem dla osób, które nie przejmują się głośnością wirowania i akceptują nieco niższą klasę efektywności energetycznej.

Pralka AEG LTR7E373AP 

fot. AEG

Nasze zestawienie zamyka pralka marki AEG o załadunku 7 kg, z maksymalną prędkością wirowania 1300 obr./min i głośnością na poziomie 79 dB. Pomimo zastosowania silnika inwerterowego, głośność mogłaby być nieco niższa, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę urządzenia. Technologicznie, jest to konstrukcja identyczna jak pralka Electrolux, o której wspominaliśmy na początku, z tą samą średnią długością czasu prania pełnego wsadu. W tym modelu jednak osiągnięto klasę energetyczną A. Dodatkowo, pralka wyposażona jest w system parowy do redukcji zagnieceń, automatyczne dozowanie wody do załadunku oraz miękkie otwarcie okna załadunku. Ciekawym dodatkiem jest program, który uzyskał certyfikat Woolmark Apparel Care, informujący, że pranie wełny na tym programie jest bezpieczne. Podobnie jak w przypadku Electroluxa, pralka posiada funkcję zarządzania czasem prania, co pozwala skrócić czas programu.Mimo że jest to nowość na rynku i cena jest dość wysoka, warto rozważyć zakup tego urządzenia. Jest to kompromis pomiędzy dobrą jakością i wyposażeniem urządzenia a wysokim poziomem głośności podczas wirowania.

Grafika tytułowa: No Revisions / Unsplash