„Schłodzone poproszę!” – czym kierować się przy wyborze lodówki?

Raz na kilka lat stajemy przed sporym dylematem wiążącym się z zakupem nowej lodówki. Nie jest to łatwy wybór, gdyż rynek przepełniony jest rozmaitymi urządzeniami, które różnią się pod względem gabarytów, funkcjonalności oraz oferowanych nam możliwości. Dlatego właśnie, zanim zdecydujemy się na wybór nowego sprzętu tego typu do naszej kuchni, powinniśmy sobie odpowiedzieć na kilka bardzo ważnych pytań. Dzięki nim wybór odpowiedniej lodówki powinien być dużo łatwiejszy!

Zgrabna lodóweczka, czy ogromna kobyła?

Na samym początku powinniśmy zastanowić się nad tym, jaki rozmiar lodówki będzie wystarczający, by zaspokoić nasze potrzeby w zakresie przechowywania żywności i napojów. Sprzęt AGD z tej kategorii bowiem występuje na rynku w wielu wariantach – od niewielkich lodówek które często spotykamy chociażby w pokojach hotelowych, po wielkie, niejednokrotnie wielosegmentowe produkty, które koncerny reklamują jako sprzęt mający spełnić wymagania dużych rodzin. I właśnie ilość osób mających korzystać z lodówki powinna być głównym wyznacznikiem tego, jakich rozmiarów powinno być poszukiwane przez nas rozwiązanie. Z doświadczenia wiem, że za czasów kawalerskich moje wymagania spełniała średnich rozmiarów lodówka o wysokości 1,5 m. Teraz natomiast, gdy pojawiła się rodzina, takie rozwiązanie totalnie nie zdaje egzaminu i ostatnio zacząłem się rozglądać za większym urządzeniem.

Ponadto decydując się na zakup nowej lodówki powinniśmy wziąć pod uwagę to, jak często udajemy się po zakupy. Jeśli po produkty spożywcze wybieramy się codziennie, bądź co dwa-trzy dni, to średniej wielkości lodówka może się dla nas okazać mimo wszystko wystarczająca. Jeśli natomiast robimy raz w tygodniu bardzo duże zakupy, to zdecydowanie powinniśmy postawić na dużą lodówkę (być może nawet dwudrzwiową), w której pomieścimy taką ilość produktów spożywczych. Takie produkty ma w swojej ofercie na przykład Samsung – mam tu na myśli serię Side by Side. W przypadku lodówek dwudrzwiowych producenci bardzo często dążą do maksymalizacji przestrzeni użytkowej w taki sposób, byśmy mogli pomieścić w nich jak największą ilość produktów.

Sprawdź które funkcje lodówki będą przydatne!

Poszukując nowej lodówki warto zwrócić uwagę także na oferowane przez nią funkcje. Zapewne każde dostępne na rynku urządzenie z tej kategorii spełni oczekiwania mniej wymagających użytkowników. Często jednak zdarza się, że poszukujemy sprzętu oferującego nam jakieś konkretne rozwiązania, przydatne nam na co dzień. Dla osób które nie mogą obejść się bez chłodnych napojów na pewno jedną z podstawowych funkcji lodówki będzie kostkarka lub dystrybutor dla schłodzonej wody. Ponadto niektóre urządzenia wyposażone zostały w specjalną. dedykowaną półkę przeznaczoną do chłodzenia napojów w butelkach. Dzięki takiemu rozwiązaniu uda się Wam zaoszczędzić miejsce na innych półkach – tych umieszczonych na drzwiach lodówki.

Gratką dla osób, u których podstawę diety stanowią warzywa i owoce będą lodówki oferujące kompleksowe rozwiązania pomagające w utrzymaniu tego typu pożywienia jak najdłużej w stanie względnej świeżości. Doskonałym przykładem mogą być tutaj urządzenia od Haier oferujące dostęp do funkcji MyZone oraz szuflady Green Box – funkcji pozwalających na dostosowanie sposobu przechowywania warzyw i owoców do naszych potrzeb. W przypadku pierwszej z wymienionych funkcji mamy możliwość dostosowania wilgotności i temperatury (od +3°C do -3°C) do produktów, które w danej chwili chcemy w niej przechować. Green Box to natomiast specjalna szuflada w której panują optymalne warunki do przechowywania warzyw i owoców (tak, by jak najdłużej zachowywały świeżość). Ponadto niektóre lodówki oferują nam możliwość składania niektórych półek w celu ułatwienia przechowywania większych pojemników z żywnością. To bardzo przydatne rozwiązanie na przykład wtedy, gdy chcemy włożyć do lodówki duży garnek.

Nowe technologie na pokładzie lodówek? To nie wszystko!

Coraz chętniej budujemy w naszych domach systemy Smart Home. Doskonale zdają sobie z tego sprawę producenci lodówek. Sprzęty oferujące nam dostęp do inteligentnych rozwiązań serwują nam już nie tylko liderzy w tym segmencie – czyli Samsung i LG, ale także pozostali, rynkowi gracze. Mam tu na myśli marki takie, jak Whirlpool, Siemens, Bosch i wiele innych. Coraz powszechniejszy staje się dostęp do funkcji i parametrów lodówki dzięki aplikacjom na smartfony. Możemy regulować parametry przechowywania żywności, wyświetlać zdalnie informacje na zewnętrznych ekranach urządzeń czy też podglądać za pomocą kamerek czego w danej chwili nam brakuje w kwestii żywności. Smart-lodówki to przyszłość i z pewnością w nadchodzących latach coraz większy odsetek nowych sprzętów w tym segmencie będzie nam oferował dostęp do przydatnych, inteligentnych rozwiązań

Pamiętajcie jednak także o tym, by podczas poszukiwania nowej lodówki zwrócić uwagę na jej wzornictwo. W końcu musimy dopasować je do stylu w jakim urządziliśmy naszą kuchnię. Oczywiście największą popularnością nadal cieszą się wolno stojące urządzenia. Coraz chętniej jednak decydujemy się także na zakup lodówek do zabudowy. Niezwykle istotną kwestią jest także klasa energetyczna wybieranej przez nas lodówki. Biorąc pod uwagę fakt, że to urządzenie pracujące non stop, to najlepiej by owa klasa energetyczna była jak najwyższa. Dzięki temu unikniemy wysokich rachunków za energię elektryczną.

A z jakiej lodówki Wy korzystacie na co dzień? Podzielcie się z nami koniecznie swoimi refleksjami jeśli chodzi o zakup takiego sprzętu!