Samsung The Freestyle Gen. 2 – projektor, który zmienia zasady gry

Nieduży, mobilny projektor, który oferuje wiele zaawansowanych rozwiązań, takich jak obrotowy design, w pełni automatyczne dostosowanie obrazu, dźwięk 360° i funkcje Smart TV. Czy warto się nim zainteresować?

Projektory to urządzenia, które pozwalają cieszyć się kinowymi wrażeniami w domowym zaciszu. Jednak nie każdy ma wystarczająco dużo miejsca, aby zamontować go na stałe na ścianie lub suficie. Dlatego coraz większą popularność zyskują projektory przenośne, które można łatwo przenieść z jednego pomieszczenia do drugiego, a nawet zabrać ze sobą na wakacje czy spotkanie ze znajomymi. Jednym z takich urządzeń jest Samsung The Freestyle Gen. 2 – nowa generacja mobilnego projektora z inteligentnymi funkcjami.

Inny niż wszystkie

Samsung The Freestyle Gen. 2 to mobilny projektor, który wyróżnia się obrotowym designem. Został tak zaprojektowany, żeby można było odtwarzać na nim filmy dosłownie w każdym miejscu.  Dzięki ruchomej stopce możemy wyświetlać filmy na dowolnej powierzchni i pod niemal każdym kątem. Ja ustawiałem go na stole w salonie, na stoliku nocnym, na statywie i na półce. W każdym wypadku filmy wyświetlałem albo na ścianie, albo na suficie. To właśnie ta niespotykana funkcjonalność sprawia, że Samsung The Freestyle Gen. 2 jest tak uniwersalny i mobilny. Nie wymaga bowiem montażu na stałe, gdyż wystarczy przestawić go w dowolne miejsce, a on automatycznie dobierze ustawienia i parametry obrazu. Na próżno szukać tu przycisków i przełączników do regulacji obrazu. Ten projektor jest dosłownie bezobsługowy.

Prosty, a piękny

Projektor jest biały, ma kształt walca o średnicy 9,5 cm i wysokości 14,5 cm, a jego waga to zaledwie 830 g. Można go więc łatwo przenosić i umieszczać w dowolnym miejscu. Urządzenie możemy wyposażyć w dodatkowy akumulator, który przyczepiamy do okrągłej stopki. Powerbank jest dokładnie w takiej samej stylistyce i kolorystyce co projektor, dzięki temu bateria staje się przedłużeniem i stabilizacją stopy Samsunga. Akumulator pozwala na ok. dwie godziny pracy bez podłączenia do prądu. Aby przedłużyć czas działania, wystarczy podpiąć go do zasilacza lub innego powerbanku.

Przeczytaj też: ViewSonic X2000B – projektor z wbudowanym soundbarem

Pierwsze kroki

Obsługa Samsung The Freestyle Gen. 2 jest dziecinnie prosta i nie wymaga nawet podstawowej wiedzy o projektorach. Po wyjęciu z opakowania, wystarczy postawić go na dowolnej powierzchni, podłączyć do zasilania i wcisnąć na pilocie przycisk Power. Następnie należy wykonywać polecenia, które zostaną wyświetlone na ekranie. Metody konfiguracji są dwie. Jeżeli mamy już konto na Samsung.com albo w aplikacji SmartThings, to wystarczy zeskanować QR kod z wyświetlanego obrazu. Jeżeli zdecydujemy się na konfiguracje bez aplikacji, to system poprosi nas o wykonanie kilku prostych czynności, jak min. wybranie WiFi i wpisanie hasła do sieci domowej. W pierwszym wariancie konfiguracja zajmuje 2 minuty w drugim 4 minuty. Potem możemy już się cieszyć domowym kinem.

Kino w każdym miejscu

Projektor ma rozdzielczość Full HD 1920 x 1080 i może wyświetlać obraz o przekątnej od 30 do 100 cali. Jeśli chcemy uzyskać jeszcze większy ekran, możemy skorzystać z funkcji Inteligentnego Łączenia Ekranów, która pozwala na połączenie dwóch projektorów i uzyskanie przekątnej do 160 cali. Projektor ma też wiele inteligentnych funkcji, które ułatwiają korzystanie z niego. Jedną z nich jest automatyczne dostosowanie obrazu, które pozwala na uzyskanie idealnie prostokątnego ekranu bez konieczności ręcznej regulacji. Urządzenie samoczynnie koryguje przekrzywiony obraz, ustawia ostrość i dostosowuje parametry projekcji do koloru powierzchni, na której jest wyświetlany obraz. Jest też możliwość ręcznego dostosowania jasności, kontrastu, nasycenia i temperatury barw. Ale jego niezaprzeczalną zaletą jest właśnie wbudowana automatyka, która robi wszystko za nas.

Przeczytaj też: Projektor Epson EH-TW6250 – domowe kino w 4K

Nie tylko projektor

Samsung The Freestyle Gen. 2 to nie tylko projektor, ale też inteligentne urządzenie multimedialne. Ma on bowiem wbudowany system operacyjny Tizen, który oferuje dostęp do wielu aplikacji streamingowych, takich jak Netflix, YouTube, Prime Video, CANAL+ i innych. Jest to dokładnie ten sam system, który znajdziemy w telewizorach Samsunga. Możemy więc bez problemów oglądać filmy, seriale, programy i inne treści bezpośrednio z projektora, bez konieczności podłączania dodatkowych urządzeń czy komputera. Projektor ma też 16 GB pamięci wewnętrznej, na której można zapisywać pliki i aplikacje.

Łączy bez łączy

Aby wyświetlać filmy możemy skorzystać z bezprzewodowego łącza jak np. Wi-Fi lub hotspot z telefonu. Projektor ma też port micro HDMI, który umożliwia podłączenie np. laptopa, konsoli czy urządzenia jak aparat czy dysk zewnętrzny. Można też bezprzewodowo łączyć się z innymi urządzeniami za pomocą Bluetooth 5.2 lub Miracast. Ta ostatnie opcja jest wyjątkowo wygodna, ponieważ możemy wyszukać w telefonie interesujące nas treści wideo i wyświetlić je następnie na projektorze. Samsung The Freestyle Gen. 2 nie zapomina też o dźwięku, aczkolwiek uznajmy, że wbudowany głośnik to rozwiązanie tymczasowe albo używane w podroży. Mimo tego, że głośnik o mocy 5 W, zapewnia dźwięk 360° to nie ma po prostu wystarczająco dużej mocy, żeby poczuć się jak w kinie. Dlatego wystarczy podłączyć do niego bezprzewodowo dowolny system audio kina domowego i ściany będą drżały. Ja testowałem projektor na zestawie Soundbara i Subwoofera a także na słuchawkach.

Podsumowanie

Samsung The Freestyle Gen. 2 to mobilny projektor z inteligentnymi funkcjami, który pozwala na wyświetlanie treści na dowolnej powierzchni i pod wieloma kątami. Projektor ma obrotowy design, automatyczne dostosowanie obrazu, dźwięk premium 360° i funkcje Smart TV. To urządzenie, które sprawdzi się zarówno w domu, jak i w podróży. Urządzenie jest małe funkcjonalne i świetnie zaprojektowane. Dzięki temu pozwala cieszyć się dużym kinowym ekranem na dowolnej powierzchni i w dowolnym miejscu.

Specyfikacja Samsung The Freestyle Gen. 2

 • Technologia wyświetlania: DLP
 • Rozdzielczość natywna: 1920 x 1080 (FHD)
 • Jasność: 550 lm
 • Kontrast: 100 000:1
 • Wielkość rzutowanego obrazu: 30″ – 100″
 • Żywotność lampy: 30 000 h (tryb normalny)
 • Złącza: Mini HDMI – 1 szt. i USB typ C – 1 szt.
 • Łączność bezprzewodowa: Tak
 • Głośniki: Tak
 • Pobór mocy podczas pracy: 50 W
 • Pobór mocy podczas spoczynku: 0.5 W
 • Wymiary: 173x104x95 mm
 • Waga: 0,7 kg
 • Dekodowanie wideo HDR10
 • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth, WiFi
 • Głośniki 360°
 • Samsung Smart TV
 • Samsung Smart Things
 • 1 x głośnik 5 W
 • Dołączone akcesoria: pilot, instrukcja obsługi, kabel USB-C
 • Cena: 3899 zł