Telewizor Samsung NEO QLED QN900C 8K – inteligentne kino jakiego nie znałeś

Multimedialne centrum sterowania naszym światem to połączenie dwóch urządzeń – smartfona i smart TV.

Czasy, kiedy telewizor służył jedynie do oglądania telewizji i filmów dawno minęły, a najnowsze urządzenia stają się coraz bardziej zaawansowane technologicznie i potrafią niemal tyle samo co nasz komputer i smartfon razem wzięte. Producenci nie tylko poprawiają jakość obrazu i dźwięku, które nawiasem mówiąc są nieprawdopodobnie dobre, ale dodają do smart TV coraz więcej funkcjonalności. Najnowsze urządzenia, poza standardowymi funkcjami oglądania telewizji i treści VOD pozwalają np. na wykorzystanie TV jako bezprzewodowego ekranu z PC, Mac’a lub telefonu. Pozwalają na bezdotykową synchronizację z urządzeniami peryferyjnymi, takimi jak smartfon tego samego producenta lub soundbar. Możemy w nich przeglądać internet dzięki wbudowanej wyszukiwarce, korzystając z myszki i klawiatury na Bluetooth. Możemy też zamienić nasz smartfon Samsung S23 w komputer do pracy, wykorzystując aplikację Samsung Dex, która wyświetla zawartość telefonu na ekranie TV w formie przypominającej pulpit Windowsa lub systemu operacyjnego Apple. Nowy telewizor może nas budzić rano, odtwarzając śpiew ptaków, pokazując pogodę na dziś i aktualną godzinę. Najnowsze smart TV mogą też być ramką na obrazy, galerią sztuki, centrum zarządzania innymi urządzeniami smart, ale potrafią też stać się niewidzialne.

Konfiguracja ze SmartThings

Samsung QN900C to wielofunkcyjne urządzenie, które razem z testowanym smartfonem Samsung Galaxy S23 staje się centrum sterowania systemem Smart Home, rozrywkowym Hubem, ale także miejscem pracy zdalnych spotkań. Począwszy od pierwszego włączenia TV otrzymujemy możliwość konfiguracji telewizora smartfonem zamiast pilotem. Jest to niezwykle wygodne, ponieważ wszelkie wybory, co do aplikacji, sieci i haseł możemy wygodnie dokonać na ekranie smartfona, zamiast męczyć się i stukając literki pilotem. Konfiguracja przebiega jeszcze szybciej i sprawniej, jeżeli jesteśmy użytkownikiem smartfona Samsung i korzystamy z aplikacji mobilnej Smart Things. To z niej zarządzamy wszelkimi urządzeniami smart w domu jak np. automatycznym odkurzaczem robotem, oczyszczaczem powietrza, głowicami na kaloryferach, automatycznymi roletami czy inteligentnym oświetleniem. Telewizor i Smartfon, w moim wypadku Samsung Galaxy S23 łączą siły i stają się domowym centrum sterowania naszym smart home.

Pilot nr. 2

Mimo faktu, że pilot jest nieduży, zgrabny to ponownie Samsung Galaxy S23 przejmuje całkowitą kontrolę nad TV. Posiada on bowiem aplikacje mobilną, która zastępuje klasycznego pilota. Tyle, że oprócz standardowych, głównych przycisków dostajemy dostęp do całej zawartości funkcji oraz aplikacji Smart TV. Tak więc jednym stuknięciem w ekran możemy uruchomić dowolną aplikację w telewizorze a następnie, jak w przypadku YouTube, wygodnie wpisywać hasła do wyszukiwarki, przy pomocy klawiatury. Ważne jest to, aby jasno powiedzieć, że aplikacja mobilna nie jest tylko uzupełnieniem ekosystemu, ale wręcz przeciwnie, rozbudowuje go o kolejne praktyczne funkcjonalności i możliwości. Osobiście przez cały okres testów nie musiałem nawet podnosić pilota.

Przeczytaj też: Telewizor Samsung Neo QLED QN85C – piękny i bestia… w jednym

Niewidzialny TV

Przy pomocy smartfona możemy sprawić, żeby ten ogromny Samsung QN900C stał się w naszym salonie niewidzialny. Specjalny tryb Ambient Mode oprócz takich opcji jak wygaszacz ekranu, wyświetlanie zdjęć oraz obrazów z galerii sztuki z całego świata i ustawiania budzika, wyświetlania pogody, godziny i wielu innych rzeczy, pozwala wtopić telewizor w nasze naturalne otoczenie. W tym celu wykonujemy zdjęcie telewizora razem z jego otoczeniem, a AI opracowuje i dopasowuje kolorystykę, wielkość ewentualnych wzorów na ścianie i wyświetla nasze zdjęcie na ekranie. Ponieważ NEO QLED QN900C praktycznie nie ma ramek, to siedząc na wprost TV, urządzenie zlewa się ze ścianą. A dla miłośników sztuki albo zdjęć swoich najbliższych polecam zawiesić TV na ścianie i wyświetlić na nim fotografie lub obrazy.

TV + smartfon = komputer

Telewizor w połączeniu ze smartfonem Samsung Galaxy S23 może nas przenieść w miejsce o nazwie Workplace. Jest to aplikacja na TV i smartfonie, która pozwala uzyskać bezprzewodowy dostęp to naszego TV z komputera PC, Mac lub mobilnego urządzenia oraz innych stacji roboczych. W przypadku komputerów PC i Mac, zawartość laptopa jest stremowana na wielki ekran, co jest bardzo praktyczne podczas prezentacji albo spotkania on-line. Ale Samsung QN900C ma jeszcze jednego asa w rękawie, aplikacja Workspace posiada usługę sieciową Microsoft 365, która łączy się z serwerami MS i po zalogowaniu, na przeglądarce internetowej w TV mamy dostęp do pełnego pakietu MS Office. Wówczas wystarczy do TV podłączyć bezprzewodową mysz i klawiaturę i możemy pracować bez komputera.

Smartfon workstation

Ostatnim rozwiązaniem w Workspace jest usługa Samsung Dex, która na ekranie TV wyświetla nasz mobilny system Android w postaci systemu, przypominającego wizualnie Windowsa. Taka forma pracy pozwala wykorzystać zasoby naszego telefonu w połączeniu z pracą biurową. W tym wypadku także wystarczy podłączyć do TV mysz i klawiaturę, gdyż w Samsung Dex służy nam jedynie jako jednostka centralna, jak np. komputer, ale bez możliwości sterowania z poziomu smartfona.

Przeczytaj też: Samsung The Frame – telewizor niczym dzieło sztuki

Immersja doskonała

NEO QLED QN900C to przede wszystkim 65 calowy inteligentny telewizor, flagowy produkt Samsunga, który składa się z trzech głównych modułów: ekranu, niedużego pudełka z elektroniką i masywnej podstawy. Sam ekran został niesamowicie zaprojektowany, ponieważ ma grubość jedynie 1,5 cm w każdym miejscu. Zwykle telewizory są grubsze od połowy w dół i przy podstawie, natomiast QN900C to pięknie wyrzeźbiona forma, równa z każdej strony. Tytanowo szara ramka okalająca wyświetlacz jest delikatnie perforowana, aby zapewnić chłodzenie środka obudowy oraz żeby zapewnić odpowiednią akustykę głośników ukrytych wewnątrz. Natomiast od przodu QN900C zachwyca z kolei bezgranicznym obrazem i niewidoczną ramką. Jest ona bowiem do tego stopnia cienka, że siedząc 3 do 4 metrów przed ekranem, przestaje być widoczna.

Przewody pod kontrolą

Drugim modułem w zestawie QN900C jest Moduł One Connect Pro, czyli niewielka, płaska, plastikowa skrzyneczka, do której podłączamy wszelkie zewnętrzne źródła i kable. One Connect Pro może stać pod TV, być schowany w szafce ale można go też przymocować na plecach podstawy telewizora. Została ona bowiem tak skonstruowana, żeby ukryć moduł w miejscu niewidocznym. TV możemy także powiesić na ścianie, wówczas moduł może być schowany za szafką lub w niej, a z telewizorem połączy go jedynie jeden kabel, który z łatwością możemy zamaskować.  

Skalowanie do 8K

Samsung NEO QLED QN900C posiada równie piękne wnętrze, gdyż testowany model to 65 calowy Quantum MiniLED o rozdzielczości 7680 x 4320, 8K UHD i częstotliwości odświeżania ekranu do 120 Hz. Quantum Mini LED sprawia, że podświetlenie ekranu jest kontrolowane dużo bardziej precyzyjnie od innych technologii, obraz jest niezwykle żywy, kolorowy i jasny. Telewizor został wyposażony w najnowszy Neuronowy Procesor AI Quantum 8K, który z pomocą sztucznej inteligencji analizuje każdy obraz i skaluje do rozmiarów 8K. Proces skalowania jakości obrazu do 8K został oparty aż na 64 wielomodelowych sieciach neuronowych, które wykorzystują analizę danych treści wejściowych. Wspomaga je inteligentny algorytm i podnosi jakość scen, wpływając na poprawę ich kontrastu, rozdzielczości, a w efekcie końcowym otrzymujemy obraz bardzo zbliżony do 8K. Inaczej mówiąc oglądając filmy w Netfliksie lub na Amazon Prime w jakości 4K, wyświetlany obraz na TV będzie miał rozdzielczość 4x4K czyli 8K. Ta skalowalność działa jak magia i działa doskonale, a jeszcze lepiej widać to na przykładzie treści Full HD, które możemy oglądać niemal w 8K. Obraz zaskakuje jakością, bo zamiast spodziewanych rozmytych plam lub rozsypujących się krawędzi, dostajemy ostry i wyraźny obraz.

Kinowa jakość dźwięku

Takich rozmiarów i tak wysokiej klasy telewizor dostał bogatą wersję dźwięku przestrzennego w najlepszej odsłonie, czyli Dolby Atmos® (6.2.4CH). Spoglądając na tył urządzenia zauważymy niezwykły system ośmiu głośników. Po cztery okrągłe membrany na obu stronach razem mają łącznie moc 90W. Ponadto QN900C posiada dodatkowe wsparcie w postaci całej armii technologii, takich jak: Adaptive Sound Pro (funkcja Adaptacji Dźwięku Pro), Aktywny Wzmacniacz Głosu (AVA), Audio Pre-selection Descriptor, Bluetooth Audio, Dolby Atmos, HDMI eARC, Multiroom Link, Object Tracking Sound Pro (Dźwięk Podążający za Obiektem Pro) i Q-Symphony.

Podsumowując…

Samsung NEO QLED QN900C to doskonały telewizor do oglądania filmów, grania w gry na konsoli, ale i do pracy i nauki. Dzięki aplikacji Smart Things stanowi świetną parę ze smartfonem marki Samsung, które idealnie współpracują w jednym dużym ekosystemie Smart Home. Wystarczy bowiem zbliżyć smartfona Samsung Galaxy S23 do telewizora NEO QLED QN900C i dotknąć delikatnie do obudowy, aby oba urządzenia się połączyły. Mnogość opcji i zastosowań obu urządzeń jest imponująca i co jest bardzo ważne, są to funkcję proste w obsłudze, na wyciągnięcie palca na ekranie smartfona. Natomiast sam Tizen to dopracowany i stabilny system operacyjny Samsunga, który także jest bardzo intuicyjny, ale i elastyczny w obsłudze, ponieważ współpracuje ze wszystkimi możliwymi aplikacjami, bez wyjątku. Jego smart TV obsługuje Netflix, Amazon Prime, Disney+, Apple TV, Viaplay, RakutenTV oraz setki innych aplikacji na TV.

Specyfikacja Samsung NEO QLED QN900C 8K

 • Rozmiar ekranu: 65 cali
 • Format HD / Rozdzielczość: 8K UHD / 7680 x 4320
 • Częstotliwość odświeżania ekranu: 100 Hz / 120 Hz
 • Technologia obrazu: QLED, Mini LED, LED
 • Technologia i format HDR: tak / HDR10, HDR10+, HLG (Hybrid Log-Gamma)
 • Podświetlenie matrycy: Mini LED
 • Tuner: DVB-T2 (HEVC), DVB-S2, DVB-C, analogowy
 • Podwójny tuner HD: tak
 • Tryb gra / sport: tak / nie
 • Technologie dla graczy: Auto Low Latency Mode (ALLM), Variable Refresh Rate (VRR), High Frame Rate (HFR), AMD FreeSync, odświeżanie do 144 Hz, złącze HDMI 2.1
 • Kontrast dynamiczny: Quantum Matrix Pro Technology
 • Funkcje poprawy obrazu: 100% Color Volume with Quantum Dot (100% Natężenie Kolorów), AI Upscale (Inteligentne Skalowanie), AMD FreeSync Premium Pro, Auto HDR Remastering (Automatyczny Remastering HDR), częstotliwość odświeżania do 144 Hz, czujnik światła i koloru, FILMMAKER MODE (Tryb Filmowca), Motion Xcelerator Turbo Pro (Zaawansowany Upłynniacz Ruchu Pro), Neo Quantum HDR 8K Pro, Neuronowy Procesor AI Quantum 8K, Powłoka Antyrefleksyjna, tryb HGiG, Ultimate 8K Dimming Pro, Ultra Viewing Angle (Ultra Szeroki Kąt Widzenia), Wzmocnienie Głębi Obrazu Pro
 • System Smart: Samsung Tizen 7.0
 • Wi-Fi: tak
 • Łączność bezprzewodowa: Bluetooth, Wi-Fi Direct
 • Funkcje Smart TV: SmartThings, Dotknij i wyświetl, Inteligentna Kalibracja Pro, Google Meet, Microsoft 365
 • Aplikacje Smart TV: YouTube, Netflix, Prime Video, Disney+, HBO Go / Max, Canal Plus Online, Viaplay, SkyShowtime
 • System i moc głośników: system 6.2.4 / 90 W
 • System dźwięku przestrzennego: tak
 • Liczba złączy HDMI: 4 (4x HDMI 2.1)
 • Liczba złączy USB: 3
 • Złącze Ethernet (LAN): tak
 • Cyfrowe wyjście optyczne: tak
 • Złącze CI (Common Interface): 1
 • Wyjście słuchawkowe: nie
 • Wymiary:
 • Zestaw z podstawą (SxWxG)1433.1 x 892.7 x 267.9 mm
 • Zestaw bez podstawy (SxWxG)1433.1 x 819.9 x 15.2 mm
 • Standard VESA: 400 x 300 mm
 • Waga z podstawą: 32.5 kg
 • Cena: 29 999 zł