Pralko-suszarka czy suszarka – co lepiej wybrać?

Każde z urządzeń do suszenia ubrań posiada wady i zalety. Jedne będą bardziej energooszczędne, inne mniej, ale będą za to zajmować mniej miejsca. Jaki typ urządzenia wybrać, aby być zadowolonym ze swojego sprzętu w krótkiej i długiej perspektywie? Oto wady i zalety suszarek oraz pralko-suszarek.

Zalety pralko-suszarek

Głównym atutem pralko-suszarek jest ich cena. Topowe pralko-suszarki kosztują około 3000 zł. Podstawowe modele można kupić znacznie taniej. Ceny zależą od głębokości urządzenia, klasy energetycznej, silnika i dostępnych funkcji programatora.

Kolejnym istotnym argumentem przemawiającym za pralko-suszarkami jest program automatyczny „pranie + suszenie”. W większości dostępnych urządzeń możemy ustawić program prania wraz z programem suszenia i po czasie mamy gotowe ubrania – wyprane i wysuszone.

Przy małych metrażach pralko-suszarki dobrze sprawdzą się nie zajmując dużo miejsca. W opakowaniu zwykłych pralek mamy dodaną funkcję suszenia, której nie widać na pierwszy rzut oka. Gdy jej potrzebujemy możemy jej użyć, a gdy jej nie używamy urządzenie pełni rolę standardowej pralki ze wszystkimi jej benefitami.

Pralko-suszarki posiadają wszystkie rozwiązania pralek takie jak ciche silniki, mnogość programów prania, dodatkowe opcje pary. Ponadto, posiadają funkcję suszenia z której możemy skorzystać opcjonalnie.

Wady pralko-suszarek

Największą wadą pralko-suszarek jest technologia suszenia. Pomijając pralko-suszarki z pompą ciepła, suszenie odbywa się za sprawą gorącego powietrza o temperaturze przekraczającej 70 st. C. Może niekorzystnie wpłynąć na suszone ubrania. Jednocześnie może skutecznie uniemożliwić suszenie delikatnych ubrań takich jak jedwab czy kaszmir.

Wysokie zużycie prądy to kolejna wada. Kompletny cykl prania i suszenia w pełnym załadunku (8 kg prania i 5 kg suszenia) to około 3,26 kWh. Przeliczając po średniej cenie 0,77 zł daje 2,51 zł. Przy 100 takich cyklach w roku wydamy 251 zł.

Nie możemy wyprać i jednocześnie wysuszyć całego wsadu pralki. Do suszenia część ubrań należy wyjąć bądź zaplanować mniejszą ilość prania tak, aby nie trzeba było tego robić. Jest to związane z przepływem gorącego powietrza przez bęben i bezpieczeństwem tkanin. Każda pralko-suszarka, na panelu sterowania lub euro etykietach, posiada stosowne oznaczenia odnośnie do ładowności prania i suszenia.

Pralko-suszarka pobiera wodę do suszenia ubrań. Gorące powietrze wydobywa się z grzałki, która musi być czymś schłodzona. Do chłodzenia używa się zimnej wody z sieci. Na pełny cykl przy pełnym załadunku pralko-suszarka zużywa od 30 do nawet 50 litrów zimnej wody. Przyjmując średnio 40l w skali 100 pełnych cykli w roku wychodzi dodatkowo, tylko za suszenie, około 53 zł.

Pralko-suszarka to urządzenie 2w1, dlatego gdy korzystamy z suszarki nie możemy korzystać jednocześnie z pralki. Niby nic ważnego, ale gdy potrzebujemy zrobić pranie, a nastawione wcześniej suszenie będzie trwało jeszcze 6 godzin to może być niekomfortowe.

Programy suszenia w pralko-suszarkach trwają długie godziny, średnio około 7 godzin przy pełnym, dostępnym wsadzie suszenia.

Pralko-suszarka nie posiada filtra kłaczków. Po procesie suszenia w bębnie i kołnierzu znajduje się dużo włókien z ubrań. W dłuższej perspektywie może zablokować odpływ wody.

W przypadku pralko-suszarek nie możemy użyć do suszenia akcesoriów takich jak stojak na buty, fizycznie nie ma na niego miejsca.

Zalety suszarek

Obraz ErikaWittlieb z Pixabay

Główną zaletą suszarek jest brak zużycia wody, którą pralko-suszarka wykorzystuje do chłodzenia grzałki. W suszarce woda nie jest do tego potrzebna, ponieważ zastosowana jest pompa ciepła.

Oszczędność prądu to niewątpliwie jedna z największych zalet. Suszarka przy załadunku 8kg zużywa około 1,25 kWh na pełny cykl suszenia, co daje 3-krotną oszczędność w zużyciu prądu. Pamiętajmy, że pełny wsad w suszarce to 8kg, a pralko-suszarce to tylko 5kg.

Suszarka wykorzystuje technologię pompy ciepła, czyli zamkniętego obiegu do generowania ciepłego powietrza. Kanały powietrzne i wentylatory wprowadzające powietrze do środa świetnie radzą sobie z dystrybucją powietrza. Co za tym idzie, nie potrzeba używać aż tak wysokich temperatur. Temperatura w porównaniu do pralko-suszarki jest niższa o około 15-20 st. C co pozwala suszyć również delikatne tkaniny.

Niektórzy producenci oferują możliwość wyboru temperatury suszenia tkaniny co pozwala dostosować temperaturę do rodzaju ubrań.

Suszarki posiadają wiele zróżnicowanych programów, które trwają znacznie krócej niż w pralko-suszarkach. Suszenie pełnego wsadu trwa około 3 godzin, a nie jak w pralko-suszarkach ponad 7.

Suszarki posiadają filtry, które wyłapują włókna po cyklu odkłaczając ubrania. W rzeczywistości każda suszarka świetnie radzi sobie z zapomnianą chusteczką higieniczną w spodniach czy krótką sierścią zwierząt.

Suszarka nie musi być podpięta do odpływu wody. Każda suszarka posiada wbudowany pojemnik na tzw. skropliny co pozwala na postawienie jej wszędzie tam, gdzie jest dostęp do prądu.

Suszarkę możemy używać niezależnie od działania innych urządzeń. To znaczy, że możemy robić pranie, niezależnie od suszenia. Przy dużej ilości ubrań i różnorodności kolorystycznej to bardzo ważny aspekt.

W wybranych modelach suszarek można znaleźć stojak do suszenia butów co może przydać się w sezonie jesienno-zimowym.

Ubrania po wysuszeniu są miękkie i delikatne, a wyjmując je zaraz po zakończonym cyklu nie trzeba ich praktycznie wcale prasować. Codzienne ubrania wystarczy powiesić w szafie.

Wady suszarek

Pierwszą jest wysoka cena zakupu. Zdaję sobie sprawę, że jednostkowy zakup może okazać się drogi. Przy rosnących cenach za wodę i prąd, uwzględniając przy tym oszczędność czasu mogą powiedzieć jasno – koszt zakupu suszarki zwraca się w perspektywie kilku lat.

Suszarka zajmuje dodatkowe miejsce i dla niektórych jest to bariera nie do przeskoczenia. Są jednak suszarki w wersji SLIM, których głębokość nie przekracza 50 cm. Można je postawić na pralkę – w słupku – dokupując odpowiedni łącznik.

Nie można wrzucić brudnych ubrań do prania i wyjąć czystych już wysuszonych. Suszarki nie posiadają funkcji prania.

Suszarki w wielu wypadkach są głośne podczas pracy. Niewiele modeli wyposażonych jest w ciche silniki inwerterowe, których nie słychać podczas pracy. Jeśli są to są znacząco droższe od pozostałych.

Podsumowanie

A teraz przejdźmy do sedna sprawy. Pralko-suszarki to połączenie pralki z funkcją suszenia. Wykorzystywane raczej jako funkcja niż do codziennego suszenia ze względu na koszty i czas. Plusem jest to, że zajmują mniej miejsca oraz jednostkowo kosztują mniej. Mogę powiedzieć, że samodzielne suszarki to urządzenia dedykowane do suszenia ubrań. Nie rujnują one budżetu domowego w kontekście rachunków za prąd i wodę, co może zrobić pralko-suszarka. Jeśli szukasz urządzenia, które sprosta zadaniu codziennego suszenia bez obawy o rachunki i długi czas suszenia, z całą pewnością do tego lepiej nada się suszarka. Natomiast, jeśli funkcja suszenia będzie używana sporadycznie i nie masz miejsca na dwa urządzenia, wybierz pralko-suszarkę.

Obrazek wyróżniający: Frantisek Krejci z Pixabay