Siemens WG44G2FCPL – nowoczesna pralka z systemem i-DOS

Ile detergentu potrzebujesz do idealnego prania? Czy ręczne dozowanie jest dla Ciebie uciążliwe? Czy ten system w pralkach jest wygodny i warto za niego dopłacić? Siemens i innowacyjne rozwiązanie i-DOS, który automatycznie dozuje detergent, gwarantuje optymalne rezultaty prania. Sprawdźmy zatem co jeszcze znajduje się na pokładzie pralki Siemens WG44G2FCPL. 

fot. Siemens

Dane techniczne

Omawiana pralka, zaliczająca się do średnio-wyższej półki cenowej i jest bez wątpienia jednym z bardziej interesujących modeli Siemensa. Charakteryzuje się załadunkiem 9 kg, co umożliwia umieszczenie w niej znacznej ilości ubrań za jednym razem. Przy tym, zużycie energii jest niewielkie – wynosi tylko 46 kWh na 100 pełnych cykli prania. Do przeprowadzenia pełnego cyklu prania z maksymalnym załadunkiem potrzeba 48 litrów wody, a cały proces trwa średnio 3 godziny i 48 minut. Urządzenie zostało wyposażone w silnik inwerterowy, który generuje 71 dB podczas wirowania. Nie jest to najcichsze rozwiązanie na rynku, ale warto zauważyć, że wirowanie trwa tylko kilka minut. Silnik iQdrive jest połączony z bębnem za pomocą paska, a sam silnik jest umieszczony pod bębnem. Producent oferuje na to rozwiązanie 10-letnią gwarancję. Warto zauważyć, że marki takie jak Whirlpool i Haier osiągają wartości poniżej 70 dB w swoich urządzeniach. Omawiany model Siemens ma standardowe wymiary dla pralek o gabarycie 9 kg, czyli 60x60x85 cm.

fot. Siemens

Programator 

Przyznam bez wahania, że ten panel sterowania robi na mnie duże wrażenie. Czytelność programatora jest na wysokim poziomie, a programy są opisane po polsku wokół solidnie wykonanego centralnego pokrętła. Po prawej stronie mamy duży wyświetlacz, który zawiera wszystkie dodatkowe opcje urządzenia. Niestety, wyświetlacz nie jest jednolity i w pełni konfigurowalny. W dolnej części panelu mamy dostępne opcje edycji właściwości programów, takie jak (od lewej):

  • i-DOS – to automatyczny system dozowania płynnego detergentu. Kontener na detergenty ma pojemność wystarczającą na 20 pełnych cykli prania. Możemy dezaktywować automatyczne dozowanie, jeśli chcemy użyć proszku, lub zwiększyć ilość dozowanego detergentu przez dłuższe naciśnięcie przycisku z nazwą systemu. To dobre rozwiązanie dla osób korzystających z płynnych detergentów.
  • Temperatura i Wirowanie – możemy zmienić pierwotne ustawienia i dostosować je do swoich potrzeb.
  • Plamy – ciekawa opcja, która pozwala dostosować ruchy bębna, czas prania czy inne parametry do konkretnego rodzaju plamy.
  • Pranie wstępne – to świetna opcja dla ciężko zabrudzonych ubrań.
  • Łatwe prasowanie – zmienia przebieg programu oraz prędkość obrotową wirowania, aby zmniejszyć zagniecenia w praniu.
  • Gotowe za – to opóźnienie startu, szczególnie przydatne, gdy wiemy, że w nocy mamy tańszą taryfę.
  • varioSpeed – popularna funkcja w pralkach z grupy Bosch Siemens, która pozwala na przyśpieszenie programu prania.
  • Start Stop – umożliwia zatrzymanie prania, jeśli czegoś zapomnieliśmy. Za pomocą tego przycisku możemy też uruchomić cykl prania.
fot. Siemens

Podczas omawiania programatora, chciałbym zwrócić uwagę na kilka programów prania. Pierwszym z nich jest smartFinish – program wykorzystujący parę, nie do prania, ale do odświeżania ubrań. Jest to bardzo przydatne, gdy chcemy odświeżyć czyste ubrania, które długo wisiały w szafie. Innym interesującym programem jest automatyczny delikatny. Charakteryzuje się delikatnym przebiegiem – maksymalnie 30 st. i 800 obr/min.. Stopień zabrudzenia i rodzaj tkaniny są automatycznie rozpoznawane, a proces prania jest odpowiednio dostosowywany. W tym miejscu warto zaznaczyć, że nie jest to rewolucyjna technologia. Jest to algorytm, który rozpoznaje tkaniny poprzez obserwację tego, jak nasiąkają wodą, ponieważ każda tkanina robi to inaczej.

Technologie

Pralka Siemens jest wyposażona w funkcję AntiStain, która automatycznie dostosowuje parametry prania do potrzeb i umożliwia usunięcie plam bez dodatku specjalnych detergentów – jak podaje producent – w sposób najbardziej „czysty” i bezpieczny dla tkanin. Dopasowuje temperaturę, ruchy bębna i czas namaczania do każdego rodzaju zabrudzeń i tekstyliów, aby usuwać uporczywe plamy w sposób łagodny i skuteczny, bez potrzeby zapierania i stosowania dodatkowych substancji chemicznych. To nic innego jak wcześniej wspomniany system różnicowania plam, który, jak już wiemy, nie jest najbardziej rozbudowanym systemem na rynku. Ale nie zrozumcie mnie źle – dobrze, że go mamy!

fot. Siemens

W pralce znajdziemy również automatyczną regulację prania, która działa poprzez badanie poziomu poboru wody na różnych programach. System ten nazywa się WaterPerfect Plus. Jest on połączony z systemem o nazwie AutoSensor, który automatycznie dobiera właściwą ilość potrzebnej wody i energii niezbędnej do cyklu prania. Według mnie, jest to połączenie systemów, podobne do tych, które oferują inni producenci. Wiadomo, że każdy producent nazywa takie rozwiązanie na swój sposób, chcąc podkreślić jego unikalność. Niestety, tutaj tej faktycznej unikalności brakuje, co jest minusem, jeśli zestawimy cenę urządzenia z oferowanymi rozwiązaniami.

Konkurencyjne pralki:

Podsumowanie 

Jestem pod wrażeniem jakości wykonania testowanej pralki Siemens, a jej prostota i intuicyjność w obsłudze zasługują na dodatkową pochwałę. Pralka zapewnia poszukiwane przez użytkowników parametry takie jak niskie zużycie wody i prądu, duży załadunek oraz akceptowalny poziom hałasu podczas wirowania. Cenię w niej również kilka innych cech, takich jak funkcja varioSpeed, system dozowania i-DOS czy dedykowany program pary. Biorąc jednak pod uwagę jej cenę, wynoszącą 3299,99 złotych, spodziewałem się czegoś, co zaskoczyłoby mnie i skłoniło do wydania na pralkę takiej kwoty. W obecnej konfiguracji, najbardziej odpowiednim słowem opisującym tę pralkę jest “OK” – pralka jest poprawna. Jednak nie jestem przekonany, czy chciałbym dopłacić blisko 1000 zł do opcji i-DOS – bliźniaczy model pralki pod marką Bosch bez tego systemu to WGG0440EPL.

Grafika tytułowa: Siemens