Mercusys Halo H60X – szybki i niezawodny internet w każdym zakątku domu

W dobie wszechobecnego Internetu, stabilne i szybkie połączenie sieciowe stało się niezbędne. Mercusys Halo H60X obiecuje rozwiązać problem słabego zasięgu Wi-Fi, oferując technologię mesh w przystępnej cenie.

Jeżeli masz duże mieszkanie albo dom, to zapewne nie raz i nie dwa pojawił się problem z zasięgiem domowego Internetu. Routery, które otrzymujemy od operatorów telewizji i Internetu, najczęściej nie grzeszą prędkością. Prawda jest taka, że po standardowych urządzeniach, możemy spodziewać się standardowych osiągów. Taki stan rzeczy możemy poprawić, dopłacając za najszybszy router i ten już faktycznie powinien oferować dużą prędkość i większy zasięg. Ale to w dalszym ciągu nie rozwiązuje problemu zasięgu w całym domu, lub dużym, a nawet średnim mieszkaniu. Bowiem w 60 metrowym mieszkaniu sygnał z routera może być w drugim końcu bardzo słaby. Natomiast system mesh, który składa się z dwóch lub trzech stacji wzmacniających sygnał, może pokryć nawet do 550 metrów kwadratowych naszego domu silnym sygnałem.

Internet dla każdego

Mercusys to młodszy brat tp-link, firma, która ma w swojej ofercie bardziej przestępne cenowo rozwiązania i urządzenia. System mesh Mercusys Halo H60X to propozycja dla tych, którzy szukają działającego i łatwego w konfiguracji rozwiązania do stworzenia domowej sieci Wi-Fi. Zestaw składa się z trzech jednostek, które mają za zadanie zapewnić mocny sygnał w każdym kącie mieszkania czy domu. Wbrew pozorom zestaw ten nie jest przeznaczony tylko do dużych mieszkań i wielkich domów, bo problem z zasięgiem sieci w bloku zdarza się nawet przy metrażach ok 50 m2. Problem ten może wynikać z układu mieszkania, bo jeżeli nasz router znajduje się np. w szafie za szklanymi lub lustrzanymi drzwiami, to będzie to bardzo poważna przeszkoda dla silnego sygnału. Często zdarza się tak, że między routerem, a komputerem są dwie grube ściany (pokoje) i dodatkowo meble, które też osłabiają sygnał. Idealnym rozwiązaniem jest umieszczenie router w pokoju gdzie mamy komputer, jednak należy pamiętać o tym, że w dzisiejszych czasach bardzo dużo urządzeń korzysta z podłączenia do sieci. Od telewizora w salonie i zestawu audio, przez kuchenne urządzenia, po laptopy, głośniki, tablety i telefony rozsiane po całym mieszkaniu. Dlatego, niezależnie od wielkości mieszkania lub domu system mesh znajdzie swoje uzasadnienie.

Ważne i ważniejsze

Oferta systemów mesh jest dość spora, dlatego warto dobrać odpowiedni model do swoich potrzeb. Ceny wahają się od 250 zł do tysięcy, jednak jednym z pierwszych parametrów, na które powinniśmy zwrócić uwagę to zasięg, czyli pokrycie sygnałem konkretnego metrażu. W przypadku Mercusys Halo H60X jest to 550 m2 i trzy stacje bazowe, co gwarantuje dokładniejsze pokrycie i stabilniejszy sygnał. Halo H60X wyróżnia się na tle konkurencji także ceną. Za około 495 zł otrzymujemy trzy urządzenia, które są w stanie pokryć znaczną powierzchnię. Każdy z satelitów jest wyposażony w technologię Wi-Fi 6, co gwarantuje wysoką prędkość transmisji danych – do 1201 Mb/s w paśmie 5 GHz i do 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Dodatkowo, system wspiera protokół mesh 802.11k/v/r, co zapewnia płynne przełączanie między satelitami i stabilność połączenia.

Przeczytaj też: TP-LINK Deco X50 AX3000 – domowy system Mesh | CoNowego.pl

Łatwy konfig

Konfiguracja systemu jest intuicyjna i nie wymaga specjalistycznej wiedzy. W zestawie dostajemy trzy lekkie bazy w formie białych kostek i kable zasilające do każdej z nich. Pierwszą bazę należy podłączyć kablem eternetowym do routera. Następnie pozostałe dwie kostki rozstawiamy po pokojach lub piętrach, podłączamy do prądu. Wszystkie trzy satelitki połączą się automatycznie i bezprzewodowo. Warto też wiedzieć, że bazy mają też gniazda do kablowego podłączenia Internetu. Pozwala to na zastosowania Mercusys Halo H60X także w biurach, w których kable z siecią znajdują się w ścianach lub w podłodze. Wtedy satelity możemy podłączyć do sieci kablowo i w ten sposób uzyskamy silny, stabilny i bezprzewodowy internet na dużej powierzchni biurowej.

Halo start

Zatem, wystarczy podłączyć główną bazę do routera operatora, a pozostałe umieścić w strategicznych miejscach domu. Następnie instalujemy aplikację Mercusys na smartfon, rejestrujemy się i apka sama wykryje system Halo. Na ekranie pojawią się polecania i pytania, na które musimy odpowiedzieć. Mercusys Halo H60X tworzy nową sieć i zapyta nas jak chcemy ją nazwać i jakie ustawić do niej hasło. Potem dzieje się magia i finalnie dostajemy komunikat, że sieć już działa. Warto pomyszkować w opcjach aplikacji i zapoznać się z jej opcjami, bo tych jest sporo. Co prawda system działa automatycznie i jest gotowy do pracy, ale pozostaje jeszcze optymalizacja. Jest to proces, w którym system Halo komunikuje się z dwoma satelitami, ustalając odległości i miejsce w mieszkaniu. Jeżeli by się okazało, że satelity są rozstawione zbyt daleko od siebie, wtedy system nas o tym powiadomi. Po optymalizacji testy prędkości sieci poprawiły się o 30%.

Parametry

Zanim przejdziemy do licznych funkcji Mercusys Halo H60X, trzeba powiedzieć kilka słów o specyfikacji. Testowany model to Mercusys Halo H60X, model AX1500 obsługuje dwupasmowe WiFi 6 o prędkości 1500Mb/s w paśmie 5 GHz i 300 Mb/s w paśmie 2,4 GHz. Składa się z trzech baz o wymiarach 88x88x88mm. Urządzenie może działać jako samodzielny router, albo być podłączone do naszego routera, co znacznie ułatwia konfiguracje. Można do niego podłączyć bezprzewodowo nawet do 100 urządzeń domowych lub biurowych. Sieć bezprzewodowa obejmuje swoim zasięgiem powierzchnię do 550 m2 i eliminuje martwe strefy WiFi. Każda jednostka Halo wyposażona jest w gigabitowe porty, dzięki czemu połączenia przewodowe osiągają bardzo duże prędkości.

Przeczytaj też: Kup mobilny router i zyskaj 20 GB Internetu za darmo! | CoNowego.pl

Aplikacja

System Halo zasadniczo jest w pełni zautomatyzowany i po optymalizacji sieci nic więcej nie musimy robić, ale warto zapoznać się z jego funkcjami, bo mogą się okazać bardzo przydatne. Zaczynamy od czarnej listy, to miejsce w którym blokujemy podłączanym urządzeniom dostęp do naszej sieci. Możemy też zarządzać kontrolą rodzicielską, tu możemy spersonalizować opcje dostępu bardzo dokładnie. Tworzymy profil wiekowy dzieci, harmonogram tygodniowy i godzinowy, możemy wykluczyć dostęp na określony czas tylko do social mediów, czatów lub wybranych witryn czy gier. Opcji jest dużo. Funkcja Qos (Quality of Service) pozwala nadawać priorytety wybranym urządzeniom w określonym czasie. W trakcie dnia może to być laptop służący do pracy, a wieczorem TV lub komputer dziecka. Wówczas urządzenia o wysokim priorytecie zawsze będą miały najlepsze połączenia i najszybszy transfer. Mamy też dostęp do szczegółowych raportów, które pokazują nam statystyki poszczególnych, podłączonych do sieci urządzeń, częstotliwość odwiedzania stron www, itp. No i w końcu możemy też stworzyć drugą „podsieć” dla gości (np. na imprezę, dla kolegów, sąsiadów), która będzie dostępna bez hasła, ale będzie odpowiednio zabezpieczona, aby uniemożliwić włamanie się do naszej głównej sieci.

Podsumowanie

Mercusys Halo H60X to dobry wybór dla osób poszukujących ekonomicznego i efektywnego rozwiązania do poprawy zasięgu Wi-Fi w domu lub biurze. System mesh oferuje łatwość konfiguracji, automatyzacje działania, prostą obsługę, duże pokrycie (550m2) i wysoką wydajność. Jest to urządzenie, które przyda się w każdym mieszkaniu – od średniego, przez duże, a na domach kończąc. System Halo jest także dostępny z dwoma bazami, który ma mniejsze pokrycie.

Cena: 495 zł