Klimatyzacja w mieszkaniu – dobra inwestycja?

Lato to nie tylko czas błogich, wakacyjnych wyjazdów. To także miesiące, w których jesteśmy szczególnie narażeni na problemy wywołane przez wysoką temperaturę oraz upalną pogodę. Jeśli mieszkamy w dużym, przewiewnym domu jednorodzinnym, to owa letnia aura nie jest dla nas aż tak odczuwalna. Gorzej jednak, jeśli nasze lokum to małe mieszkanko w bloku, które w trakcie letnich dni z ekstremalnymi temperaturami zamienia się w małą szklarnię. Czy w takich sytuacjach montaż klimatyzacji w domu będzie dobrą decyzją?

Na stałe? A może przenośny? Który klimatyzator wybrać?

Istotnym pytaniem, jakie powinniśmy sobie zadać, gdy już zdecydujemy się na montaż klimatyzacji w naszym mieszkaniu jest typ urządzenia na jakie zechcemy postawić. Mamy bowiem na rynku dostępne zarówno klimatyzatory stacjonarne, jak i przenośne. W przypadku tych pierwszych, będziemy musieli zdecydować o tym, w którym pomieszczeniu zamontujemy nawiew takiej klimatyzacji. Najlepiej i najkorzystniej będzie, jeśli wybierzemy pokój, w którym spędzamy najwięcej czasu w upalne dni – na przykład salon lub sypialnię. Klimatyzacja stacjonarna to rozwiązanie, które cechuje bardzo wysoka wydajność pracy. Montuje się ją na stałe na ścianie.

Ważne jest to, by dobrać klimatyzator adekwatnie do rozmiarów mieszkania bądź pomieszczenia, które chcemy regularnie chłodzić – w przeciwnym razie jego praca nie będzie efektywna. Urządzenie musi zostać zamontowane w odpowiednim miejscu. Nie powinno się go umieszczać w rogu pomieszczenia. W takim przypadku bowiem hałas emitowany w trakcie jego pracy będzie dla nas bardziej męczący (dźwięk będzie odbijał się od większej ilości ścian). Kluczową kwestią – jeśli chcemy by nasz klimatyzator pracował prawidłowo – jest umieszczenie w odpowiednim miejscu jego czujnika. Nie powinien być montowany w miejscu, w którym temperatura w znaczący sposób różni się od panującej w innych pomieszczeniach domu lub mieszkania. Dlaczego? By odczyty nie były zafałszowane i by przez to nie okazało się, że nasza „klima” pracuje nieprawidłowo.

Klimatyzatory przenośnie to o wiele bardziej praktyczne rozwiązanie. Nie jesteśmy skazani bowiem na korzystanie z nich w tym pomieszczeniu, w którym zostały zamontowane. Możemy natomiast bez problemu przemieszczać je między pokojami, w których akurat przebywamy i które chcemy schłodzić. Klimatyzator tego typu cechuje o wiele mniej wydajna praca niż urządzenia wieszane na stałe na ścianach. Sprawdzi się więc z reguły w chłodzeniu obszarów o niewielkiej powierzchni. Jest też z reguły o wiele głośniejszy od modeli stacjonarnych. Warto pamiętać, że w pomieszczeniu, w którym korzystamy z tego typu urządzenia chłodniczego musi znajdować się okno. To właśnie przez nie które klimatyzator za pośrednictwem specjalnej rury będzie odprowadzał ciepłe powietrze. Kilka lat temu miałem okazję korzystać z klimatyzatora przenośnego i muszę przyznać, że w mocno nagrzanym pomieszczeniu średnio radził sobie z obniżaniem temperatury powietrza do satysfakcjonującego poziomu.

Wady i zalety klimatyzacji w domu

Montaż klimatyzacji w naszym domu bądź mieszkaniu to niemały wydatek. Warto więc zastanowić się nad zaletami i wadami takiego rozwiązania. Przede wszystkim klimatyzator pomoże nam efektywnie schłodzić mieszkanie w upalne dni. To bardzo ważne jeśli ciężko znosimy wysokie temperatury (na przykład ze względów zdrowotnych). Droższe modele klimatyzatorów dodatkowo oczyszczają i jonizują powietrze w naszym mieszkaniu. Ma to duży wpływ na nasze samopoczucie w upalne dni. Klimatyzacja zapewnia optymalną ilość świeżego powietrza w pomieszczeniu. Ponadto często taki sprzęt pozwala nam rozwiązać problem rozwoju bakterii i grzybów w naszym mieszkaniu bądź domu.

Wady klimatyzacji? Przede wszystkim poniesiemy niemałe koszty związane z jej zakupem, montażem oraz eksploatacją. Trzeba pamiętać, że wymaga regularnych przeglądów i konserwacji, szczególnie filtrów i parownika. Użytkowana w nieprawidłowy sposób mocno wysusza powietrze. Może się także przyczynić do wychłodzenia organizmu oraz do jego przeziębienia. Ponadto różnice temperatur między pomieszczeniami mogą doprowadzić do dolegliwości reumatycznych lub powodować migrenowe bóle głowy. Warto więc z klimatyzacji korzystać rozważnie!

Podsumowując…

Klimatyzacja w domu to nadal dla wielu z nas rozwiązanie kojarzące się przede wszystkim z luksusem. Z pewnością sprawdzi się ono w małych mieszkaniach, które w upalne dni nagrzewają się do ekstremalnych temperatur m.in. ze względu na duże powierzchnie okien. Jeśli natomiast Wasze mieszkanie cechuje dobra izolacja cieplna i korzystacie już np. z rolet zewnętrznych to o wiele bardziej rozsądnym rozwiązaniem będzie zakup wydajnego wentylatora. Oczywiście jeśli na drodze nie stoi zasobność naszego portfela, to możemy zdecydować się na zakup klimatyzacji z wyższej półki. Dodatkowo będzie ona dbała o jakość powietrza w naszym lokum.

A może korzystacie już z klimatyzacji w Waszym lokum? Koniecznie podzielcie się z nami swoimi opiniami w komentarzach!