Gorenje radzi – czym się kierować przy wyborze okapu kuchennego?
Okap kuchenny wydaje się bardzo niepozornym urządzeniem. W przeciwieństwie do urządzeń takich jak piekarnik czy lodówka, w pewnym sensie jesteśmy jego biernymi użytkownikami. A jednak nic bardziej mylnego. Okap kuchenny to bardzo ważny element kuchni, którego brak zauważylibyśmy bardzo szybko. No dobrze, ale czym kierować się przy wyborze „tego jedynego” okapu? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania, które pomogą Ci w wyborze.
Jaką rolę odgrywa w kuchni okap kuchenny?
To przydatne urządzenie pomoże Ci uniknąć tłustych osadów na meblach i sprzętach, a także zapobiegnie rozprzestrzenianiu się intensywnych zapachów po całym mieszkaniu. Z nim niestraszne będzie Ci smażenie cebuli, gotowanie kapusty albo kalafiora, a nawet przygotowywanie potraw na głębokim tłuszczu. Oprócz tego okap będzie pochłaniać parę wodną, uwalniać powietrze od drobinek tłuszczu, oparów, a nawet szkodliwych gazów (np. tlenku węgla). Może także być dodatkowym źródłem światła, a przy okazji ozdobą Twojej kuchni.
Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Najważniejszą funkcją okapu kuchennego jest pochłanianie zapachów oraz zanieczyszczeń powstających podczas gotowania. Wybierając urządzenie do swojej kuchni, w pierwszej kolejności kieruj się jego efektywnością i wydajnością. Im większa kuchnia, tym mocniejszy powinien być okap. Podobna zasady dotyczy otwartej kuchni, która jest połączona z salonem. Aby zapachy nie przedostawały się do całego mieszkania, warto wybrać urządzenie o dużej mocy. Drugą ważną kwestią jest styl oraz budowa i montaż urządzenia. Jeśli zależy Ci na stylowym wykończeniu kuchni, design okapu kuchennego dobierz do płyty grzewczej, nad którą będzie się znajdował. Mówiąc o budowanie okapów, największą popularnością cieszą się okapy kominowe. Na rynku dostępne są różne metody montażu urządzeń – wśród nich najczęściej spotykane są okapy przyścienne i do zabudowy. Wybierając rodzaj montażu, dopasuj go do wielkości i stylu swojej kuchni.
Jaki rodzaj okapu kuchennego wybrać?
Okap kuchenny, jak każde inne urządzenie w kuchni, powinien wpisywać się w panujący w niej wystrój. Na rynku dostępne są różne rodzaje standardowych okapów kuchennych, a wśród nich największym zainteresowaniem cieszy się okap przyścienny oraz do zabudowy. Okap przyścienny to odsłonięte urządzenie, które będzie widoczne. Jeśli zdecydujesz się na jego wybór, postaw na urządzenie, którego design będzie wpisywać się w styl Twojej kuchni. W ofercie różnych producentów znajdziesz okapy kuchenne zarówno w nowoczesnym, jak i klasycznym, a nawet retro stylu. Decydując się na zakup okapu do zabudowy, jego design będzie mniej eksponowany, ponieważ urządzenie będzie ukryte w szafce. Niezależnie od stylu swojej kuchni w bogatej ofercie producentów AGD znajdziesz zarówno okap przyścienny, jak i do zabudowy, który będzie pasował do całego wystroju pomieszczenia.
W jakie funkcje powinien być wyposażony okap?
Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Wszystko zależy od oferty konkretnego producenta. Postaramy się jednak przybliżyć Ci najprzydatniejsze w kuchni funkcje okapów kuchennych, które są warte Twojej uwagi.
Nowoczesne okapy, podobnie jak pozostałe sprzęty kuchenne, to inteligentne urządzenia, które samodzielnie mogą dostosowywać swoją pracę do panujących w kuchni warunków. To niezwykle przydatna funkcja, która pozwoli Ci w pełni czerpać radość z gotowania. Przykładem takiej funkcji jest AdaptTech, w którą wyposażony jest okap przyścienny WHI643ORAW z linii Ora-Ito 2 marki Gorenje. Urządzenie samodzielnie wykrywa stan powietrza w pomieszczeniu i dostosowuje swoją pracę do poziomu jego zanieczyszczenia, a nawet wstrzymuje pracę, jeśli odświeżanie nie jest już potrzebne. Model WHI643ORAW jest dodatkowo wyposażony w innowacyjny system zasysania powietrza P.A.S. System, który kieruje je z centralnej części urządzenia do zewnętrznych krawędzi, dzięki czemu optymalizuje zużycie energii, redukuje hałas i znacznie zwiększa wydajność okapu. Przydatną funkcją będzie również odświeżanie z możliwością zaprogramowania automatycznego wyłączenia urządzenia. Wspomniany okap przyścienny z linii Ora-Ito 2 oraz model do zabudowy BHP643ORAB z tej samej linii wzorniczej Gorenje można zaprogramować tak, by urządzenie samodzielnie się wyłączyło po 10, 20 lub 30 minutach. Dodatkowo funkcja odświeżania może być aktywowana co godzinę na 10 minut, by stale utrzymywać czyste powietrze w kuchni. Okap do zabudowy z linii Ora-Ito 2 został także wyposażony w funkcję GentleClose, która pozwala na łatwe i ciche zamknięcie wysuwanego kaptura urządzenia. Na koniec – okap służy również jako dodatkowe źródło światła. Ważne, aby urządzenie było wyposażone w dobre oświetlenie, by to spełniało swoją funkcję. Obydwa wspomniane modele marki Gorenje są wyposażone w oświetlenie LED, które jest doskonałym źródłem światła. Jego żywotność jest o wiele dłuższa niż tradycyjnych żarówek i pozwala zaoszczędzić o wiele więcej energii.
Wybór okapu do kuchni to równie istotny wybór, co wybór piekarnika, lodówki czy płyty grzewczej. Nie warto go bagatelizować, ponieważ zakup odpowiedniego urządzenia sprawi, że zostanie ono z nami na lata.
Czytaj też: Tego lata czaruj smakami swoich bliskich z ASKO
Grafika tytułowa: Gorenje