Gorenje doradza, jak wybrać AGD do domu

Wyposażając dom w urządzenia AGD, należy pamiętać, że sprzęty, które wybierzemy, będą towarzyszyć nam przez wiele lat. Dlatego niezwykle istotny jest wybór urządzeń, które sprawdzą się właśnie w Twoim domu. Czym kierować się, aby dokonać właściwego wyboru? Ekspert Gorenje radzi, na co zwrócić uwagę.

Po pierwsze: wielkość urządzeń

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wybór urządzeń AGD do domu jest ich wielkość oraz pojemność. To właśnie dobór odpowiedniej wielkości urządzeń do pomieszczenia wpływa na komfort przebywania w nim. Rozmiary sprzętu powinny być dostosowane do przestrzeni, którą dysponujesz oraz do mebli, szczególnie jeśli zdecydujesz się na urządzenia do zabudowy. Więc jeśli jesteś posiadaczem niewielkiej kuchni, zdecyduj się na lodówkę lub zmywarkę o mniejszej pojemności. Dzięki temu zaoszczędzisz tak cenne miejsce, a pomieszczenie zyska dodatkową przestrzeń. Pamiętaj, aby dokonując wyboru rozmiaru urządzeń, wziąć pod uwagę również liczbę domowników. Zazwyczaj im więcej osób tym większe urządzenia będą przydatne. Dotyczy to m.in. lodówki, zmywarki oraz pralki.

Po drugie: moc urządzeń

Moc to parametr, który wskazuje zużycie energii potrzebnej do pracy urządzenia. Im większa moc, tym więcej energii pobiera urządzenie. Niech Cię to nie zmyli – urządzenie o dużej mocy faktycznie pobiera więcej energii, ale dzięki temu w krótszym czasie pobierze energię potrzebną do pracy. Jak działa to w praktyce? Dobrym przykładem jest porównanie płyty elektrycznej i indukcyjnej. Płyta indukcyjna pobiera większą moc niż płyta elektryczna, ale również nagrzewa się znacznie szybciej. Dzięki temu posiłek przygotujesz szybciej, oszczędzając czas i energię. Dlatego dokonując wyboru, rozważ, jak często korzystasz z poszczególnych urządzeń i jaka moc będzie odpowiednia do Twojego domu. Pamiętaj, że urządzenia, z których korzystasz codziennie, powinny mieć większą moc i być energooszczędne.

Po trzecie: energooszczędność urządzeń

Energooszczędność oznacza efektywną pracę urządzenia przy możliwie najniższym poborze energii. Stopień energooszczędności urządzeń AGD jest określany przez klasę energetyczną, która przedstawiana jest w skali od A do G. Wybierając zatem urządzenia C, D lub E, mamy zagwarantowane znaczne oszczędności w budżecie domowym i korzyści dla środowiska. Wysoka klasa energetyczna często wiąże się z wyższą ceną urządzeń. Warto jednak traktować to jako inwestycję – wyższy koszt zwróci się dzięki mniejszym rachunkom za energię.

Po czwarte: nowoczesne funkcje urządzeń

Dynamiczny rozwój technologii pozwala na jej powszechne zastosowanie w urządzeniach AGD. Nowoczesne funkcje mają na celu ułatwienie codziennych obowiązków i lepszą pracę urządzeń. Producenci sprzętów AGD prześcigają się w coraz bardziej innowacyjnych rozwiązaniach, ale z pewnością nie każde z nich znajdzie zastosowanie w Twoim domu. Dlatego przed wyborem zapoznaj się z funkcjami, w które wyposażone są urządzenia i rozważ, które znajdą zastosowanie w Twoim domu. Warto postawić na sprawdzone technologie, które będą służyły przez wiele lat użytkowania.

Po piąte: każde urządzenie rządzi się swoimi prawami

Pamiętaj, że każde z urządzeń w Twoim domu ma inne zastosowanie i każdy korzysta z nich w innym stopniu. Z myślą o różnych potrzebach przedstawiamy wskazówki, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze poszczególnych urządzeń AGD:

  • Lodówka – zwróć uwagę na jej budowę oraz wyposażenie. Zastanów się, czy potrzebujesz chłodziarko-zamrażarki, czy samej części chłodzącej. Jeśli zdecydujesz się na chłodziarko-zamrażarkę, rozważ czy obydwie jej strefy powinny mieć taką samą pojemność, czy może jedna z nich powinna być większa. Solidna budowa i wysokiej jakości materiały to gwarancja utrzymania stałej temperatury, dlatego nie decyduj się na półśrodki. Weź pod uwagę również dodatkowe funkcje urządzenia. Warto postawić na technologię zapobiegającą zamrażaniu wnętrza lodówki. Te z linii Superior od Gorenje posiadają funkcję No Frost, która zapobiega zbieraniu się szronu oraz lodu. Wśród przydatnych funkcji znajdziesz również te zapewniające szybkie i równomierne chłodzenie. Lodówki wykorzystujące zaawansowane technologie posiadają różne strefy, które różnią się temperaturą oraz poziomem wilgoci. Lodówki Gorenje oprócz standardowych stref, posiadają także CrispZone, która wydłuża świeżość warzyw i owoców. Pamiętaj, że lodówka to urządzenie, które pobiera energię bez przerwy, dlatego wybierz tę o możliwie najwyższej klasie energetycznej.
  • Piekarnik – podstawowymi elementami, na które należy zwrócić uwagę przy jego wyborze, jest rodzaj (elektryczny lub gazowy), pojemność komory oraz dodatkowe funkcje. Wybierając wielkość piekarnika, weź pod uwagę, jak często z niego korzystasz oraz dla ilu osób gotujesz. Ważnym elementem budowy piekarnika jest także panel sterowania – na rynku dostępne są urządzenia z tradycyjnymi pokrętłami oraz z nowoczesnymi w pełni dotykowymi panelami. Wybierz ten, który jest dla Ciebie bardziej intuicyjny. Zapoznaj się także z dodatkowymi funkcjami urządzenia. Te podstawowe, które przydatne są najczęściej to: termoobieg, programowanie czasowe, rozmrażanie czy termosonda. Jeśli jesteś kulinarnym entuzjastą, z pewnością przydatny będzie piekarnik z bardziej zaawansowanymi funkcjami. Wyposażony w nie jest piekarnik OptiBake od Gorenje. Ma on m.in. program AirFry pozwalający na pieczenie bez dodatku tłuszczu, program SteamAssist, dzięki któremu dania upieczesz na parze, a także program samoczyszczący PyroClean.
  • Zmywarka – powinna być eko, czyli oszczędzać wodę i energię. Dlatego oprócz klasy energetycznej, kieruj się również klasą zmywania i suszenia. Im wyższa klasa, tym skuteczniejsze jest urządzenie. Istotnym czynnikiem wpływającym na wybór zmywarki jest także poziom generowanego hałasu. Niski poziom hałasu pozwoli Ci korzystać z urządzenia o różnych porach dnia i będzie zdecydowanie mniej uciążliwy dla domowników. Nowoczesne zmywarki wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji. Wśród nich przydatne będą – krótki i intensywny program, który sprawdzi się podczas domowych przyjęć, albo automatyczny program, który dobierze odpowiedni program do ilości załadunku i stopnia zabrudzenia naczyń. Obydwa posiadają zmywarki z linii Superior od Gorenje. Oprócz nich wyposażone są w funkcję SmartDry, która po suszeniu usuwa parę wodną z komory, pozostawiając naczynia zupełnie suche, a także technologię CleanZone ze strefą intensywnego mycia stanowiącą idealne rozwiązanie do najtrudniejszych do usunięcia zabrudzeń.
  • Urządzenia pralnicze – wśród nich pralka oraz suszarka bębnowa. Tu również istotną rolę odgrywa oszczędność wody i energii, bo pozwoli Ci to obniżyć koszty eksploatacji. Wybierając pralkę oraz suszarkę wybierz to urządzenie, które generuje możliwie najniższy poziom hałasu. Urządzenia pralnicze różnią się między sobą budową oraz rodzajem załadowania. Te tradycyjne są pakowane od frontu, ale na rynku dostępne są również modele pakowane od góry – te zwykle mają mniejszą pojemność. Wybór budowy oraz wielkości urządzenia zależy od miejsca, którym dysponujesz. A jakie funkcje będą przydatne? Program do szybkiego i intensywnego prania, program z praniem parowym, a także program ekologiczny. Dodatkowo przydatne będą tryby dedykowane różnym rodzajom materiałów, a także te higieniczne, które szczególnie przydadzą się rodzicom małych dzieci oraz alergikom. Znajdziesz je w pralkach i suszarkach Gorenje z linii Suprerior. Pralki z tej kolekcji są wyposażone m.in. w wykorzystującą parę technologię SteamTech, a także program do intensywnego prania IonWash 59”. Suszarki z tej samej linii zaskoczą Cię mnogością programów dostosowanych do różnych materiałów i rodzajów ubrań. To prawdziwe ułatwienie w codziennych obowiązkach.

Czytaj też: Niezwykłe dania z płytą indukcyjną Gorenje IT643BCSC7

Źródło: informacja prasowa