Dyson Gen5detect™ oficjalnie!

Dyson wprowadza na rynek najmocniejszy odkurzacz bezprzewodowy Dyson Gen5detect™, wyposażony w nowy silnik Hyperdymium piątej generacji generujący niezwykle silną moc ssania. Posiada on w pełni uszczelniony system filtracji HEPA całego urządzenia, który wyłapuje 99,99% cząsteczek o średnicy do 0,1 mikrometra1, w tym wirusy. Dzięki zwiększonej jasności funkcji podświetlenia i dużemu zasięgowi nowa, udoskonalona elektroszczotka Fluffy Optic™ pozwala zobaczyć dwa razy więcej mikroskopijnego kurzu, dzięki czemu użytkownik dobrze widzi, gdzie jeszcze należy odkurzyć.

fot. Dyson

Hyperdymium – silnik nowej generacji

Silnik jest mniejszy, szybszy i mocniejszy od swojego poprzednika – pracuje z prędkością do 135 000 obr./min, czyli nawet dziewięć razy szybciej od silnika Formuły 1. Dzięki tak dużej wydajności Dyson Gen5detect™ posiada największą moc ssania ze wszystkich modeli odkurzaczy bezprzewodowych marki Dyson.  Inżynierowie zastosowali w silniku krótszy trzon i połączyli kilka części w jedną. Pozwoliło to na zmniejszenie rozmiaru silnika i umieszczenie go w pojedynczej, precyzyjnie wykonanej ramie, zapewniając najwyższą wydajność energetyczną.

Filtracja HEPA całego urządzenia

Dyson Gen5detect™ posiada najbardziej zaawansowany system filtracji HEPA całego urządzenia ze wszystkich modeli odkurzaczy bezprzewodowych marki Dyson. Dzięki zaawansowanej, szczelnej filtracji przez filtr wsysane jest zanieczyszczone powietrze, a to wydmuchiwane dobrze oczyszczone. 

Zastosowany w odkurzaczu materiał filtrujący o powierzchni 1,9 m został złożony aż 145 razy, dzięki czemu system filtracji wychwytuje 99,99% potencjalnie szkodliwych cząsteczek o średnicy nawet do 0,1 mikrometra. Co więcej, 14 cyklonów pozwala oddzielić kurz ze strumienia powietrza, bez utraty mocy ssania4, zapewniając optymalną wydajność przy każdym sprzątaniu.

„Odkurzacz Dyson Gen5detect™ wyznacza nową generację urządzeń sprzątających Dyson. Łączy on w sobie nasze rozwiązania w zakresie podświetlania kurzu, zliczania i pomiaru cząsteczek zanieczyszczeń oraz innowacyjny silnik i system filtracji HEPA całego urządzenia, dzięki czemu sprzątanie jest dokładniejsze niż kiedykolwiek przedtem.” – mówi James Dyson, założyciel firmy Dyson i jej główny inżynier

„Nawet najlepszy filtr nie wyłapie wszystkich zanieczyszczeń, jeśli istnieje jakakolwiek inna droga, którą może uciec brudne powietrze. Właśnie dlatego nasi inżynierowie intensywnie pracują nad tym, aby wszystkie odkurzacze Dyson spełniały standard filtracji całego urządzenia. Projektując Dyson Gen5detect™, poszliśmy jeszcze o krok dalej w zakresie filtracji HEPA, dzięki czemu odkurzacz wychwytuje nawet wirusy wielkości około 0,1 mikrometra.” – dodaje Charlie Park, wiceprezes działu Floorcare w firmie Dyson

fot. Dyson

Podwójna jasność – zobaczyć znaczy uwierzyć

Badanie Dyson Global Dust Study z 2022 r. wykazało, że 95% ludzi sprząta tak samo często lub częściej niż w poprzednim roku. Ankietowanym zależało na utrzymaniu czystych i higienicznych warunków w domu ze względu na pandemię COVID-19. Tym niemniej wyniki badania pokazują, że 40% osób ma motywację do sprzątania tylko wtedy, gdy dom jest wyraźnie zakurzony lub gdy na podłodze widać brud i kurz. W 2020 r. dotyczyło to jedynie 33% respondentów.

W 2021 r. firma Dyson wprowadziła własną metodę podświetlania kurzu, a tym samym umożliwiła użytkownikom dostrzeganie mikroskopijnych cząstek zanieczyszczających dom. Dzięki specjalnej wiązce światła możemy zobaczyć na podłodze kurz, którego normalnie nie bylibyśmy w stanie dostrzec.

Odkurzacz Dyson Gen5detect™ posiada udoskonaloną elektroszczotkę Fluffy Optic™, która świeci dwa razy jaśniej i podświetla jeszcze większy fragment podłogi. Inżynierowie z firmy Dyson umieścili nowe źródło światła bardzo nisko w pokrywie głowicy czyszczącej Fluffy Optic™, tak aby wiązka padała tylko na cząstki znajdujące się na podłodze. Było to ogromne wyzwanie na etapie projektowania – dopasowanie układu optycznego, płytki drukowanej (PCB) i elementów termicznych do niewielkiej przestrzeni w sposób, który nie zmniejsza skuteczności zbierania zanieczyszczeń.

Nowy interfejs użytkownika, ulepszone oprogramowanie

Twórcy odkurzacza Dyson Gen5detect™, zainspirowani tym, jak technologia podświetlania kurzu zmienia nasze sprzątanie, opracowali nowy, udoskonalony interfejs użytkownika (UI), który informuje, gdy odkurzana powierzchnia jest już czysta. Czujnik piezoelektryczny5 wykorzystuje właściwości akustyczne do zliczania i określania rozmiaru cząsteczek kurzu, a słupki na ekranie LCD rosną i maleją wraz ze zmianą ich objętości. Dzięki Dyson Gen5detect™ wiemy, gdzie jest już posprzątane, a gdzie trzeba jeszcze poodkurzać.

Nie tylko interfejs, ale także silnik odkurzacza Dyson Gen5detect™ wymagał nowego oprogramowania – tak, aby urządzenie monitorowało i kontrolowało jego prędkość, moc oraz temperaturę. Inżynierowie stworzyli oprogramowanie, które współpracuje z interfejsem i pozwala użytkownikom samodzielnie rozwiązywać potencjalne problemy i konserwować swoje odkurzacze.

„Oprogramowanie odgrywa coraz większą rolę w rozwoju technologii Dyson i to zarówno, jeśli chodzi o działanie samych urządzeń, jak i w odniesieniu do komunikacji z użytkownikiem. Dyson Gen5detect™ posiada najbardziej zaawansowane oprogramowanie sterujące ze wszystkich odkurzaczy bezprzewodowych marki Dyson, a ponadto informuje użytkownika o aktualnych parametrach odkurzania, dzięki czemu możemy lepiej dbać o czystość w domu.” – komentuje Chunrui Zhang, kierownik działu Embedded Software w firmie Dyson.

Czytaj też: Zdrowa alternatywa dla tradycyjnego grilla z Gorenje

Grafika tytułowa: Dyson