Czarna lodówka o cenie do 2000 zł i wysokości powyżej 180 cm

Polacy kochają czarne lodówki, o czym świadczy ilość dostępnych modeli w sklepach. Czerń pięknie pasuje do nowoczesnych projektów kuchni oraz nadaje im elegancji. Postanowiłem sprawdzić co można znaleźć na polskim rynku mając do dyspozycji 2000 zł i chcąc kupić lodówkę o wysokości powyżej 180 cm. Oto nasze TOP 5.

Candy Fresco CCE4T618EB – pełny No Frost – 185 cm wysokości

fot. Candy

Marka: Candy produkuje urządzenia AGD od wielu lat. W Polsce jest bardzo dobrze znana. Niedawno została przejęta przez chińskiego giganta – grupę Haier.
Parametry techniczne: Wymiary urządzenia to 185 cm wysokości, 60 cm szerokości i 65,5 cm głębokości. Producent podaje pojemność lodówki na poziomie 341 l – 222 chłodziarka + 119 zamrażarka. Zużycie energii elektrycznej jest na poziomie klasy energetycznej “E” a dokładnie 256 kWh, co w przeliczeniu na złotówki przy obecnej stawce 0,77 zł za 1 kWh daje nam wydatek 197,12 zł rocznie. Nie jest to najniższe zużycie energii elektrycznej, ale w tym przedziale cenowym jest bardzo OK. Głośność urządzenia to 39 dB co uważam, jak na obecne standardy, jest akceptowalne.
Technologie i wnętrze: We wnętrzu lodówki znajdziemy jedną szufladę do przechowywania świeżych produktów, w której przepływ powietrza regulujemy suwakiem. Jest to absolutny standard na rynku chłodziarek. Ponadto urządzenie posiada dużą możliwość regulacji szklanych półek i balkoników na drzwiach. Wyposażona jest w prawdziwy No Frost, co sprawia, że nie trzeba jej rozmrażać. Na tylnej ścianie widać otwory wentylacyjne, co sugeruje o systemie wyrównywania temperatury wewnątrz, nazywaną przez producenta systemem Circle+. Drzwi po otwarciu nie wystają poza obrys urządzenia. Dodatkowo, producent oferuje możliwość sterowania lodówką za pomocą aplikacji hOn w telefonie.
Cena: Cena lodówki w dniu publikacji naszego zestawienia to 1899 zł. Patrząc na to co oferuje urządzenie relacja cena/jakość jest na bardzo dobrym poziomie.

Indesit LI8 SN2E K – zamrażarka No Frost – 188,9 cm wysokości

fot. Indesit

Marka: Indesit należy do grupy Whirlpool. W 2023 roku, 75% udziałów całej grupy Whirlpool na terenie Unii Europejskiej przejęła grupa Arcelik czyli właściciel marki Beko.
Parametry techniczne: Wymiary urządzenia to 189 cm wysokości, 60 cm szerokości oraz 65,5 cm głębokości. Pozwala to na osiągnięcie 328 l pojemności całkowitej z czego 230 l to chłodziarka, a 98 l zamrażarka. Przy wysokości o 4 cm wyższej niż prezentowana powyżej lodówka Candy posiada mniejszą pojemność o 13 l. Prawdopodobnie jest to efektem użycia innego materiału izolacyjnego ścianek. Klasa zużycia energii elektrycznej to niska klasa “F”, co przekłada się na pobór 301 kWh rocznie. Przy obecnej cenie 77 gr. za 1 kWh daje nam to wydatek na poziomie 231,77 zł rocznie. Głośność pracy urządzenia to 40 dB co jest absolutnym standardem na obecnym rynku.
Technologie i wnętrze: Ta lodówka ma sporą możliwością personalizacji wnętrza pod swoje potrzeby. Wewnątrz znajdziemy jedną szufladę na świeże produkty, choć w tym wypadku bez możliwości regulacji przepływu powietrza przez szufladę. W lodówce znajduje się pełny i prawdziwy No Frost co jest dużym plusem. Ten model lodówki jest dość minimalistyczny – bez dodatkowych technologii, to zaś może sprawić, że posłuży nam na długie lata, a „minimalizm” w niej jest na wysokim poziomie.
Cena: Cena lodówki w dnu publikacji naszego zestawienia to 1899 zł.

FINLUX FR-FB383XFEI0B – No frost – 201 cm

fot. Finlux

Marka: Lodówki tej marki są produkowane przez turecką fabrykę Vestel.
Parametry techniczne: Jej fizyczne wymiary to 201 cm wysokości, 60 cm szerokości i 65 cm głębokości. Dzięki temu uzyskujemy pojemność całkowitą na poziomie 367 l (266 chłodziarka + 101 zamrażarka). Zużycie prądu mieści się w klasie energetycznej “F” co oznacza, że do oszczędnych raczej nie należy. Zużywa dokładnie 313 kWh, co przy cenie obecnej cenie energii na poziomie 0,77 zł za 1 kWh wynosi 241 zł rocznie. Głośność jej to 41 dB. Nie jest to powalający wynik, choć plasuje się tylko minimalnie wyżej niż średnia rynkowa.
Technologie i wnętrze: Lodówka wyposażona jest w szufladę na świeże produkty z opcją regulacji wilgotności. Co to znaczy? Do szuflady możemy włożyć owoce lub warzywa i suwakiem ustawić przepływ powietrza. Wpływa to na poziom wilgotności wewnątrz niej. Finlux posiada niewielką regulację szklanych półek wewnątrz. Uważam to za minus, ponieważ regulacja wysokości półek jest bardzo potrzebna. Dużą zaletą jest natomiast to, że można zmienić kierunek otwarcia drzwi. Dodatkowo drzwi po otwarciu nie wystają poza obrys urządzenia. Producent podaje, że lodówka posiada system No Frost Multi Cooling.
Cena: Cena regularna 1999 zł ciut wyższa niż w 2 opisanych wyżej modelach, ale patrząc na jej wysokość to nienajgorszy wynik.

MPM 357-FF-49 – No frost – 185 cm wysokości

fot. MPM

Marka: MPM to marka polska, pochodząca z Milanówka. Specjalizuje się w produkcji małego sprzętu AGD np. odkurzaczy, sokowirówek, blenderów itp. W segmencie dużego AGD walczy jeszcze o serca Polaków.
Parametry techniczne: Lodówka pracuje w klasie energetycznej “E” i pobiera 249 kWh rocznie. Przekłada się to na około 192 zł rocznych wydatków (przy założeniu obecnej stawki 0,77 zł/kWh). Jej wysokość to 185 cm, szerokość standardowo 60 cm a głębokość 69 cm. Jest głębsza o 4 cm niż standardowe lodówki i to trzeba uwzględnić przy projektowaniu miejsca docelowego. W sumie daje to nam 323 litry pojemności całkowitej co przekłada się na 219 l chłodziarki i 104 l zamrażarki. To mniej niż w/w Indesit oraz Candy o podobnej wysokości. Głośność pracy jest na poziomie 39 dB.
Technologie i wnętrze: Producent wyposażył urządzenie w pełny system No Frost. Znajdziemy też dwie szuflady na świeże produkty, w których jedna z nich ma możliwość regulacji wilgotności, czyli przepływu powietrza przez komorę. Dodatkowo znajdziemy w niej metalową półkę na butelki co jest jej wyróżnikiem. Jeśli chodzi o możliwość regulacji wysokości półek i dostosowania ich położenia do swoich preferencji, producent nie udostępnia takiej możliwości.
Cena: Lodówka w cenie regularnej kosztuje 1999 zł

BEKO RCSA300K30XBRN – 181 cm wysokości – Ciemny Inox

fot. Beko

Marka: Marka BEKO jest częścią grupy Arcelik, jednego z większych producentów sprzętu AGD w Europie.
Parametry techniczne: Wysokość 181 cm, szerokość węższa niż standard, czyli 54 cm i głębokość 57,5 cm. Urządzenie o tych gabarytach oferuje pojemność całkowitą 291 l w tym 204 l chłodziarka i 87 l zamrażarka. Klasa zużycia energii elektrycznej jest na poziomie klasy “F” co w skali roku przekłada się na zużycie 283 kWh. Licząc po 77 groszy wychodzi nam 217,91 zł rocznie. Głośność pracy urządzenia to jego spora zaleta. 38 dB to dobry wynik – najlepszy w naszym zestawieniu.
Technologie i wnętrze: To jedyna lodówka wśród opisywanych tutaj urządzeń bez systemu No Frost. Jest to klasyczne rozwiązanie statyczne, które nie posiada tej technologii. Nie znajdziemy tu również wentylatora, który wymusza obieg powietrza wewnątrz co powinno stabilizować temperaturę. We wnętrzu znajduje się szuflada na owoce i warzywa. Oświetlenie LED jest na samej górze urządzenia i ku mojemu zaskoczeniu regulacja temperatury jest także w górnej części przy oświetleniu. Lodówka posiada dużą możliwość regulacji wysokości półek.
Cena: Lodówka w cenie regularnej kosztuje 1699 zł.

Czytaj też: Zamrażarki w lodówkach. Co warto wiedzieć przed wyborem chłodziarko-zamrażarki?

Grafika tytułowa: Sven Brandsma / Unsplash