Czy warto kupić zmywarkę Beko BDIN38560C?

Firma Beko, znaczący gracz na rynku producentów zmywarek do zabudowy, oferuje imponującą ilość technologii i autorskich rozwiązań. Czy jednak kupując jeden z najdroższych modeli na rynku, znajdziemy je wszystkie na jego pokładzie? Sprawdźmy, co oferuje omawiana zmywarka.

Dane techniczne

Zmywarka, o której mówimy, ma standardowe wymiary dla urządzeń do zabudowy o szerokości 60 cm – jej wysokość wynosi 82 cm, a głębokość 55 cm. Choć jej pojemność nie jest największa na rynku, to umycie za jednym razem 15 kompletów naczyń robi wrażenie. Zmywarka zużywa około 10 litrów wody na cykl mycia w programie ECO, co przekłada się na zużycie około 55 kWh na 100 takich cykli. Dzięki temu zmywarka zasłużyła na miejsce w najwyższej klasie energetycznej „A”, co obecnie stanowi wyzwanie dla producentów zmywarek do zabudowy. Pełny załadunek zmywarka umyje w programie ECO w ciągu 4 godzin i 35 minut, generując przy tym 42 dB hałasu, dzięki zastosowaniu silnika inwerterowego ProSmart™, objętego 10-letnią gwarancją. Niestety, zmywarka nie jest najszybsza w programie mycia pełnego wsadu. Konkurenci z największymi załadunkami, tacy jak HISENSE w modelu HV693C60AD, AMICA DIM68B9EBODZiT XXL osiągają czasy o blisko godzinę krótsze. Nawet bliźniaczy model BEKO BDIN38651C w nieco niższej klasie „B” osiąga czas mycia pełnego wsadu na programie ECO równy 4 godzin. Warto zaznaczyć, że żadna z wcześniej wymienionych zmywarek nie posiada klasy energooszczędności „A”, tylko niższe „B” lub nawet „C”. Zachęcam do sprawdzenia cen produktów oraz różnicy kosztów użytkowania na przestrzeni lat.

fot. Beko

Wnętrze zmywarki 

Przyjrzyjmy się bliżej wnętrzu omawianej zmywarki. Zauważymy tam nieco inny układ ramienia myjącego. Ramię o nazwie CornerIntense rozprowadza wodę we wnętrzu w kwadracie, a nie wokół, co jest pewnym wyróżnikiem na rynku zmywarek do zabudowy. Dzięki temu zmywarka skutecznie domywa naczynia ustawione w skrajnych rogach koszy. Pod centralnym ramieniem znajduje się dodatkowe ramie, które obraca się równocześnie z głównym. To drugie dodatkowe ramię myjące, o nazwie ActiveIntense, wspomagane jest dużym ciśnieniem wody, co zwiększa efektywność mycia głównego śmigła CornerIntense. 

fot. Beko

Co ciekawe, dolny kosz posiada wiele elementów składanych, co pozwala dostosować jego przestrzeń do indywidualnych potrzeb. Muszę jednak przyznać, że dolny kosz nie jest najbardziej stabilny spośród tych, z którymi miałem do czynienia. Jego stabilność jest zauważalna dopiero, gdy wysuniemy go maksymalnie. Jeśli pozostawimy go niewysuniętym w pełni, istnieje ryzyko, że wypadnie on z toru, po którym poruszają się kółeczka. W takim przypadku konieczne będzie jego podniesienie, co może być uciążliwe, zwłaszcza gdy jest pełen naczyń.

Górny kosz zmywarki wyposażony jest w bardzo przydatną regulację wysokości, znaną jako „System Beko Acrobat”. Jest to trzypoziomowa regulacja, która pozwala dostosować wysokość górnego kosza do wielkości naczyń w dolnym koszu. To rozwiązanie jest rzadko spotykane, gdyż najczęściej producenci oferują jedynie dwustopniową regulację. Dodatkowo, górny kosz posiada składane uchwyty dwuczęściowe, które bezpiecznie utrzymują szkło podczas mycia. Konstrukcja tego kosza jest bardziej strzelista niż w typowych zmywarkach, co sprawia, że naczynia są ustawione pod kątem. Dzięki temu, woda nie gromadzi się na ich spodach podczas procesu suszenia.

fot. Beko

Szuflada zmywarki jest przestronna i mieści wiele sztućców. Niestety, w tym modelu nie jest składana, co mogłoby uwolnić dodatkowe miejsce na górnym koszu. Po podniesieniu górnego kosza do góry, pod półką na sztućce pozostaje niewiele miejsca.  Nad półką na sztućce zamontowana jest dodatkowa dysza, która spryskuje sztućce, aby były lepiej umyte. To nie jest śmigło obrotowe, ale stała dysza tłocząca wodę. 

Dodatkowe rozwiązania

Producent pomyślał również o podświetleniu wnętrza zmywarki za pomocą świateł umieszczonych w górnej części urządzenia, tuż przy froncie. Zauważyłem, że staje się to standardowym wyposażeniem w wysokiej klasy modelach zmywarek do zabudowy.

Naprawdę fajnym rozwiązaniem, które zastosowała firma Beko w swojej zmywarce, jest technologia aktywnego wentylatora. Active Fan Drying to wbudowany w zmywarkę wentylator, który przyspiesza proces suszenia naczyń. Działa na zasadzie krążenia ciepłego powietrza wewnątrz zmywarki, co pozwala na szybsze i bardziej efektywne wysuszenie naczyń. Jest to szczególnie przydatne w przypadku plastikowych elementów.

Technologie 

Zmywarka, o której mówimy, jest wyposażona w wiele nowoczesnych technologii. Wąż dopływowy wody zakończony jest zaworem, który automatycznie odcina dopływ wody w przypadku awarii – to popularne rozwiązanie wśród czołowych producentów zmywarek. Chociaż zmywarka nie posiada łączności z aplikacją przez Wi-Fi, producent zastosował wskaźnik LED, który rzuca światło na podłogę i informuje nas o stanie cyklu mycia. To nie jest wyświetlanie czasu, jak w modelach Bosch, ale cieszy fakt, że mamy jakąkolwiek informację.

Zmywarka BEKO BDIN38560C wyposażona jest w system automatycznego dozowania detergentów w trakcie mycia. Choć nie jestem wielkim fanem takich rozwiązań, ze względu na to, że nie zawsze skutecznie domywają, szczególnie gdy zmywarka jest pełna brudnych naczyń, to jednak precyzyjne dozowanie i oszczędność wynikająca z zakupu żeli mogą przynieść korzyści. Zmywarka pobiera między 15-20 ml detergentu na krótki cykl mycia, a na długi około 30-40 ml. Pojemnik w tym systemie pozwala na około 20 cykli.

fot. Beko

Konstrukcja zmywarki umożliwia montaż przedniego frontu w sposób ślizgający się po drzwiach zmywarki, co sprawia, że przerwy między panelami modułów kuchennych stają się niewidoczne. Dzięki temu możliwe jest zamontowanie dowolnego urządzenia bez charakterystycznej szczeliny. Drzwi zmywarki mogą pasować do dowolnego frontu meblowego i do szerokiego zakresu wysokości cokołów, bez konieczności ich przycinania. Dzięki zawiasom ślizgowym, możliwe jest zamontowanie grubych frontów zmywarki o wadze blisko 10 kg. W opozycji do zawiasów ślizgowych, coraz częściej producenci oferują zawiasy z podwójnym wychyleniem w topowych zmywarkach, które również umożliwiają uniknięcie podcinania cokołu.

fot. Beko

Programator 

Programator w zmywarce to podłużny pasek z dotykowymi przyciskami, który charakteryzuje się dobrą responsywnością. Oferuje on następujące programy i funkcje dodatkowe:

 • Program automatyczny: Działa na podstawie odczytów czujników temperatury oraz mętności wody.
 • AquaFlex®: Program, w którym zwiększona jest intensywność mycia dolnej strefie o około 60%, a zmniejszona intensywność górnego kosza pozwala na delikatne umycie szkła.
 • Intensywny 70 °C: Najmocniejszy program do generalnego mycia naczyń.
 • Eco 50 °C: Standardowy program ekologiczny, który jest najoszczędniejszy i trwa około 4 godziny i 35 minut.
 • Delikatny 40 °C: Program dedykowany do mycia delikatnych naczyń, np. szkła.
 • Quick & Shine®: Program trwający 58 minut w temperaturze 60 °C.
 • Mini: Program 30-minutowy w temperaturze 35 °C.
 • Mycie wstępne: Trwa 15 minut.
fot. Beko

Dodatkowo, zmywarka oferuje kilka specjalnych funkcji:

 • Hygiene Intense: Możemy dodać parę wodną podczas zmywania. Funkcja ta pozwala na jeszcze dokładniejszą dezynfekcję naczyń podczas zmywania.
 • SteamGloss®: Po zakończonym programie mycia przez 10 następnych minut tłoczy gorącą parę wodną do środka, aby zminimalizować powstawanie plam wody na naczyniach.
 • Tray Wash: Możliwość wzmocnienia programu intensywnego, aby lepiej umyć np. blachę z piekarnika.
 • Fast+™: Funkcja skracania czasu mycia na wybranych programach. Można skrócić niektóre programy nawet 3-krotnie. 
 • Opcja użycia tabletki do mycia: Pomimo że zmywarka posiada automatyczne dozowanie detergentów, użytkownik ma możliwość zmiany i wyboru użycia zwykłej tabletki do zmywarki.
 • SelfDry: Automatyczne otwarcie drzwi po zakończonym cyklu, co pozwala na szybsze wyschnięcie naczyń. Drzwi otworzą się dopiero, gdy temperatura we wnętrzu zmywarki spadnie do około 40 °C. Drzwi zostaną uchylone specjalnym wysięgnikiem widocznym na poniższym zdjęciu.

Zwróciłem uwagę na gumowe wykończenie uszczelek. W trakcie użytkowania zmywarki zbiera się tam brud, więc konieczne będzie regularne czyszczenie, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów. W konkurencyjnych rozwiązaniach spotkałem się z gładkimi wykończeniami, które są łatwiejsze do czyszczenia.

Warto zaznaczyć, że zmywarka posiada metalowe dno. Dna ze stali nierdzewnej mają dłuższą żywotność, co czyni je dobrym wyborem na dłuższą metę. Może ponadto być podgrzewane do wyższych temperatur, zapewniając wolne od bakterii środowisko. Dna ze stali nierdzewnej lepiej absorbują ciepło, co tworzy bardziej efektywny system suszenia, zużywający mniej energii. 

Wszystkie te funkcje sprawiają, że zmywarka jest niezwykle funkcjonalna i dostosowana do różnych potrzeb użytkownika.

fot. Beko

Najbliższa konkurencja 

Podsumowanie 

Najlepszy model zmywarki Beko to z pewnością interesująca opcja dla wymagających. Autorskie rozwiązania, które oferuje, sprawiają, że wyróżnia się na tle konkurencji.  Zmywarka ta posiada trzystopniową regulację wysokości głównego kosza, mechanizm generujący parę wodną w ostatnich fazach mycia dedykowany do mycia szkła, wentylator przyspieszający proces suszenia, a także ergonomiczny układ koszy w środku. Ilość ramion tłoczących wodę i ich kształt są zaprojektowane w taki sposób, aby zapewnić skuteczną pracę. Dodatkowo, zmywarka ta posiada system automatycznego dozowania detergentu. Wszystkie te elementy sprawiają, że zmywarka jest dobrze wyposażona. 

Mimo to, marka Beko ma w swoim portfolio więcej ciekawych technologii dla zmywarek, których niestety tutaj brakuje. Pomimo wysokiej ceny, zmywarka ta nie jest najbardziej zaawansowanym modelem w ofercie Beko na rynku. Jest ona droższa od swojego tańszego odpowiednika, BEKO BDIN38651C, o blisko 1000 zł. Wyposażenie jest podobne, a nawet lepsze w tańszym modelu. Czy zatem warto kupić droższy model i oszczędzić kilka złotych rocznie na energii elektrycznej? To pytanie pozostawiam do indywidualnej oceny każdego użytkownika.

Grafika tytułowa: Beko