Horizon Forbidden West – gra, od której nie oderwiesz oczu!

Zwykle to pierwsza część z serii jest tą najlepszą, oryginalną i najlepiej ocenianą, ale w tym przypadku, druga odsłona świata Horizon, to majstersztyk!

Pierwsza odsłona Horizon zadebiutowała pięć lat temu i według wielu graczy i mediów, została okrzyknięta grą roku. Faktycznie wprowadzała pewien powiew świeżości zarówno pod kątem fabularnym jak i graficznym. Ogromny, barwny i zróżnicowany świat, wypełniony na nowo wymyślonymi robotami zaprojektowanymi na wzór zwierząt i dinozaurów, po prostu zachwycał. Gra pokazała coś nowego, a nie kolejny odgrzewany kotlet. Dodatkowo oprawa graficzna, refleksy świetlne, sposób poruszania się postaci, żywy, otaczający nas świat w oprawie graficznej wysokiej rozdzielczości sprawił, że gracze pokochali tę grę. Ja też nie raz do niej wracałem. Forbidden West oferuje dużo więcej, ładniej, płynniej i jeszcze bardziej ekscytująco niż pierwsza część z serii. Ale po kolei…

Fabuła

Horizon Forbidden West to bezpośrednia kontynuacja Horizon Zero Dawn, fabularnej gry akcji opartej na ogromnym, otwartym, post-apokaliptycznym świecie. Dla tych graczy, którzy nie znają historii pierwszej części, przygotowano na początku gry film wprowadzający, który przedstawia losy głównej bohaterki w dużym skrócie. Tak więc waleczna Aloy, która cały czas poszukiwała odpowiedzi na pytanie, jak powstał jej świat i co się stało, że nic z niego nie zostało, wreszcie dowiaduje się, że jest klonem twórczyni Nowego Świtu, chronionego przez maszyny a jej zadaniem jest ochrona świata przed ponowną zagładą.

Gameplay

Aloy to dzielna dziewczyna, która przy pomocy małej słuchawki holograficznej przemierza świat w szerz i wzdłuż w poszukiwaniu odpowiedzi na trapiące ją pytania. Swoją przygodę zaczyna tym razem nie jako mała dziewczynka, ale jako dojrzała wojowniczka. Od pierwszych chwil w grze towarzyszy jej partner Marad, który odkrywa niezwykłe właściwości słuchawki holograficznej, będącej elementem łączącym dwa światy, ten technologii i ten po wielkim wybuchu. Jest to sposób, w który przypominamy sobie, jak działa urządzenie i jak mamy z niego korzystać w trakcie gry. Przemierzając opuszczone przez ludzi tereny, góry, doliny, pustkowia i stepy spotykamy na naszej drodze maszyny. Konfrontacja z nimi uczy nas systemu śledzenia, tropienia, rozpoznawania zagrożenia, walki i innych czynności, takich jak produkcja narzędzi lub amunicji. Gra cały czas ma coś ciekawego do zaoferowania, a to sprawia, że nie chce się odłożyć pada. Cały czas eksplorujemy nowe tereny, spotykamy postaci, które sprzedają nam ciekawe opowieści, zdobywamy nowe umiejętności i rozwijamy nasze drzewko rozwoju. Mimo wielkiego otwartego świata, nawigacja po nim jest dość prosta, dzięki punktom nawigacyjnym, które prowadzą nas jeden po drugim do celu, dzięki czemu nie jest łatwo się zgubić.

Świat i grafika

Horizon Forbidden West to w pewnym sensie pokaz możliwości PS5. Gra zachwyca dosłownie na każdym kroku. Począwszy do szczegółowych i dopracowanych lokacji, przez postaci, bardzo plastyczne animacje i przypominające grę prawdziwych aktorów przerywniki filmowe, po ciekawie zaprojektowane zwierzęta, miasta, różnego rodzaju broń i warunki pogodowe. Czasem zatrzymywałem się w niektórych miejscach, żeby się tylko porozglądać i przyjrzeć tej wspaniałej grafice. Świat gry odkrywa się przed nami z każdą, kolejną godziną gry, dlatego jest taki zaskakujący i ciekawy.

System walki

Nieodłącznym elementem rozgrywki w Horizon Forbidden West jest walka. Na początku jest ona dość prosta i oferuje mocno ograniczone możliwości, jednak z biegiem czasu zdobywamy nowe umiejętności i doświadczenie, dzięki czemu możemy korzystać z bardziej zaawansowanych układów ciosów. W trakcie gry uczymy się też posługiwać nowymi rodzajami broni i pułapek. System craftingu pozwala nam na tworzenie broni, amunicji i wielu innych mikstur, wspomagających naszego protagonistę. Sama walka wręcz choć jest dość spektakularna i miło się na nią patrzy, to jednak zdecydowanie polecam ostrzał maszyn z większej odległości. Bezpośrednie starcia są zazwyczaj ostatecznością i powodują raptowną utratę zdrowia.

Oprawa dźwiękowa

Piękna i klimatyczna muzyka umila rozgrywkę, ale chyba najważniejszym jest fakt, że gra ma pełną polską lokalizację. Wszystkie postaci mówią doskonale dobranymi głosami, których autorzy świetnie wczuli się w swoje role i pasują do nich. Dlatego fabuła jest tak wiarygodna i dlatego rozgrywka sprawia tak dużo radości.

Podsumowanie

Horizon Forbidden West to kontynuacja jednej z ciekawszych pozycji na PS4 i PS5. W nową odsłonę gra się bardzo przyjemnie, gdyż poprawiono w niej większość rzeczy, które można było poprawić. Ponadto te dwie części dzieli niemal pięć lat, a to w świecie technologii i gier bardzo dużo. Dlatego Horizon Forbidden West jest pokazem możliwości konsoli PS5. Gra nadal ma ciekawą fabułę, która wciąga i powoduje, że trudno jest przerwać rozgrywkę. Lokacje, postaci i maszyny zostały zaprojektowane z dużą fantazją, rozmachem i dokładnością. Rozgrywkę zaplanowano na ponad 100 godzin, jednak zahaczając wątki poboczne można grać nawet dłużej.