W krainie Srebrnego Globu – nowoczesne technologie, które mogą przydać się astronautom na Księżycu

Gdy człowiek po raz pierwszy postawił stopę na Księżycu w 1969 roku, był to krok ogromny nie tylko dla ludzkości, ale także dla technologii. Jednak czasy się zmieniają, a teraz, ponad pół wieku później, eksploracja Księżyca zyskuje na nowo na znaczeniu. W obliczu powrotu człowieka na naszego naturalnego satelitę – między innymi w ramach misji Artemis, zastanawiamy się, jakie nowoczesne technologie mogą ułatwić astronautom życie i badania w surowym, bezkresnym krajobrazie Księżyca.

fot. NASA / Unsplash

Technologie dla samowystarczalności

W ekstremalnych warunkach panujących na Księżycu, astronauci będą musieli mierzyć się z licznymi problemami związanymi z koniecznością zapewnienia dostępu do licznych surowców pozwalających na samodzielne funkcjonowanie na Srebrnym Globie. Konieczne będzie więc korzystanie z technologii już znanych, pozwalających m.in. na skuteczną produkcję tlenu czy elektryczności na użytek baz księżycowych. Ważną kwestią będzie jednak także wdrożenie zupełnie nowych rozwiązań – takich jak zaawansowane systemy recyklingu, mogące konwertować odpady na użyteczne związki chemiczne. Dzięki nim bazy księżycowe mogłyby zwiększyć niezależność od dostaw z Ziemi, które przecież z różnych mniej lub bardziej zależnych od polityków mogą ulegać różnym opóźnieniom.

Wsparcie ze strony sztucznej inteligencji

Zaawansowane systemy sztucznej inteligencji mogą pełnić kluczową rolę jako wirtualni asystenci astronautów. Jakie zadania będą przed nimi stawiane? Wbrew pozorom spektrum może być tu dość szerokie. AI może zajmować się m.in. takimi czynnościami, jak analiza danych naukowych, zarządzanie zasobami czy też nawet wspieranie podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym. Poza tym z pewnością na Księżycu będą wykorzystywane rozwiązania związane z autonomicznym przemieszczaniem się – szczególnie w przypadku pojazdów księżycowych, dronów czy różnej maści robotów. To pozwoli astronautom skupić się na bardziej skomplikowanych zadaniach.

Druk 3D – dla niezakłóconego rozwoju na Księżycu

Popularnie już od kilku lat drukarki 3D mogą okazać się narzędziami niesamowicie przydatnymi na Księżycu. Wyposażenie w nie astronautów może okazać się jedną z kluczowych decyzji w toku przygotowywania misji księżycowych. Drukarki 3D mogą służyć do tworzenia narzędzi, elementów zapasowych i nawet niektórych części pojazdów kosmicznych. Przełoży się to na większą niezależność od dostaw z Ziemi oraz na redukcję kosztów i złożoności misji księżycowych – między innymi w materii logistyki.

fot. NASA / Unsplash

Wsparcie zaawansowanych robotów i dronów

Za pomocą dronów i robotów, astronauci mogą przyspieszyć tempo badań powierzchni Srebrnego Globu i zminimalizować ryzyko wystawienia astronautów chociażby na działanie szkodliwego działania promieniowania kosmicznego i innych czynników mogących mieć niegatywny wpływ na ich stan zdrowia. Przykłady? Zaawansowane drony mogą badać obszary trudno dostępne, bądź wręcz dla ludzi, zbierać dane dotyczące różnych aspektów funkcjonowania Srebrnego Globu czy też transportować niektóre elementy wyposażenia. Natomiast roboty bazujące na zaawansowanej sztucznej inteligencji mogą być wysyłane do prowadzenia wymagających badań w miejscach, gdzie człowiek nie mógłby dotrzeć.

Panele słoneczne i innowacje z zakresu energetyki

Na Księżycu dzień trwa 14 ziemskich dni, a noc równie długo. W związku z tym, postawienie na efektywne źródła energii to jedna z kluczowych kwestii. Na jakie rozwiązania możemy tu liczyć? Panele słoneczne mogą być wykorzystywane podczas dnia, podczas gdy systemy magazynowania energii, takie jak zaawansowane baterie, mogą zasilać sprzęt w czasie długich, księżycowych nocy. Z pewnością astronauci będą mogli wykorzystywać także rozwiązania z zakresu chociażby energii termoelektrycznej, mogące zwiększyć niezależność astronautów od tradycyjnych źródeł energii.

Podsumowując…

Eksploracja Księżyca to nie tylko wyzwanie dla astronautów, ale także możliwość wykorzystania najnowszych technologii. Samowystarczalność, sztuczna inteligencja, drukowanie 3D, eksploracja przez roboty i zrównoważone źródła energii – to kluczowe elementy, które umożliwią przyszłym misjom kosmicznym nie tylko dotarcie na Księżyc, ale także prowadzenie tam zaawansowanych badań i może nawet stworzenie warunków do dłuższej obecności ludzi na jego powierzchni. Ostatecznie, to technologia połączona z ludzkim dążeniem do odkrywania nieba sprawi, że Księżyc stanie się kolejnym etapem w naszej epickiej podróży przez kosmos.

Czytaj też: Rozwój sztucznej inteligencji – szansa czy zagrożenie?

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash