Komputer w abonamencie

Niewykluczone, że w przyszłości zakup komputera do biura będzie tak nieczęstym zjawiskiem, jak dziś wypożyczenie go.

Na rynku rośnie oferta komputerów dostępnych w abonamencie. Zdaniem fachowców taka forma korzystania ze sprzętu będzie się stawała coraz bardziej popularna. Rozwiązanie wydaje się mieć same zalety. Wyposażenie biura w odpowiednie maszyny nie będzie się wiązało z inwestycją. Park maszyn może być błyskawicznie dopasowany do bieżących potrzeb. Elastyczność oferty dostawców jest bardzo duża. Można wypożyczyć komputer każdego typu – stacjonarny, w tym bardzo popularne AiO, czy przenośny. Na krótki lub długi termin, w dowolnej ilości maszyny gotowe do pracy przyjadą pod wskazany adres.

Używać, nie posiadać

Biura, auta, meble i inne sprzęty bardzo rzadko są prywatną własnością firm. Wszystko co potrzebne do prowadzenia firmy najczęściej jest wynajęte, wypożyczone czy leasingowane. Do wyjątków należy infrastruktura informatyczna. W tym przypadku urządzenia są najczęściej kupowane. Jedynie drukarki, zwykle duże „kombajny”, w formacie A3 coraz częściej są wynajmowane razem z usługami takimi jak serwis czy uzupełnianie tonerów i papieru. Jednak komputery do tej pory praktycznie zawsze były kupowane. Oczywiście zakup nierzadko odbywa się w formie leasingu, ale i w tym przypadku użytkownik jest związany ze sprzętem na lata.

Komputery są droższe i trwalsze

Chyba nie ma badań, które pomogłyby odpowiedzieć na pytanie dlaczego firmy kupują komputery. Można jednak spekulować bazując na specyfice sprzętu. W przeszłości komputer był stosunkowo tani i po kilku latach praktycznie nie nadawał się do użytkowania. To oznacza, że wynajem musiałby być drogi i zawierać koszt samego urządzenia, by usługa była opłacalna.

Choć przyzwyczajenie do takiego postrzegania peceta pozostało, to jest ono nieaktualne. Współczesne komputery są coraz droższe i coraz dłużej używane. To brzmi nieprawdopodobnie, bo żaden sprzęt nie starzał się i nie taniał tak szybko, jak pecet. Jednak dziś statystyczny komputer jest dużo droższy niż jeszcze 10 lat temu. Dzieje się tak choćby dlatego, że rosną ceny półfabrykatów do ich produkcji. W Polsce dodatkowe przyczyny podwyżek związane są ze spadkiem wartości złotówki. Dziś też więcej trzeba zapłacić za transport i utrzymanie firmy. Do tego dystrybutorzy i sprzedawcy przestali się zadowalać minimalną marżą i podnoszą ceny. Jest jeszcze jeden bardzo prosty powód wzrostu średniej ceny komputera. Dzisiejszy klient nie kupuje tego, co najtańsze. Zwykle jest już użytkownikiem świadomym i kryterium najniższej ceny nie jest najważniejsze.

Zmiana mentalna

Przez dekady, jeśli firma potrzebowała komputera zwracano uwagę na wydajność, niezawodność, sprawność serwisową. Dla bardziej wyrafinowanych użytkowników liczył się też pobór prądu, głośność, wygląd. Jednak wszystkie parametry nie funkcjonowały w oderwaniu od kluczowego elementu, jakim była cena. W przypadku wynajmu można się całkowicie uwolnić od tego kryterium, co pozwala spojrzeć na kwestię posiadania i używania komputera w zupełnie inny sposób.

Zdaniem ekspertów największym problemem, przed którym stoją firmy wypożyczające sprzęt jest uświadomienie użytkownikowi, że wypożyczenie komputera jest w dzisiejszych czasach pod względem ekonomicznym korzystniejsze, niż zakup.  

Dlaczego wypożyczać?

Taka forma dostępu do sprzętu zapewnia najlepszą elastyczność w dopasowaniu parku maszyn do bieżących potrzeb. Niejednokrotnie firmy mają do czynienia z sytuacją, gdy zakupiony sprzęt jest niepotrzebny lub przeciwnie – nowy pracownik musi czekać na komputer. Pecety mogą być wypożyczane w dowolnych ilościach i na dowolny czas. To kolejny argument nie do przecenienia zwłaszcza w dzisiejszych czasach… Z pewnością plusem jest możliwość wymiany sprzętu na inny – np. z większym monitorem czy wydajniejszym procesorem. Oznacza to możliwość idealnego dopasowania do zmieniających się potrzeb.

Nie bez znaczenia z pewnością jest też to, że wypożyczane komputery są zwykle w pełni gotowe do pracy. Formalności są proste, a czas dostawy do siedziby firmy krótki. Przedmiotem wypożyczenia mogą być pecety każdego typu. Są to notebooki i różnego typu desktopy (w tym AiO), jak również stacje robocze, a nawet monitory.