Inteligentne wideo – milowy krok w kierunku pracy hybrydowej

Aktualnie ok. 80% wszystkich spotkań odbywa się wirtualnie, a tylko 20% ma miejsce twarzą w twarz. W takim świecie sposób, w jaki prezentujemy się innym, odgrywa kluczową rolę w tym, jak jesteśmy postrzegani.

Praca hybrydowa zagościła na stałe w naszych firmach i domach. Elastyczne podejście pracodawców do pracy hybrydowej, stworzyło dla producentów niszę, którą wiele firm wypełniło. Bowiem, szybko okazało się, że w pracy zdalnej olbrzymią rolę odgrywają urządzenia, na których pracujemy. Szczególnie ważne są inteligentne systemy wideo, takie jak Jabra PanaCast, którym zawdzięczamy obraz i dźwięk. W 2023 roku praca nadal będzie wyglądała tak samo jak w 2022 roku, a firmy będą poprawiać i udoskonalać swoje podejście i rozwiązania technologiczne do pracy hybrydowej. Przed pandemią, nasze sukcesy i kontakty biznesowe wymagały od nas profesjonalnej i wiarygodnej prezentacji. Ponieważ odbywało się to zazwyczaj osobiście, wiązało się z odpowiednimi strojami i mocnymi uściskami dłoni. Ale dziś, gdy większość spotkań odbywa się za pośrednictwem telekonferencji, zasady budowania zaufania uległy przeformułowaniu. Budujemy swoją wiarygodność spotykając się nie twarzą w twarz, ale poprzez wideo spotkania m. in. dzięki takim rozwiązaniom wideo jak Jabra.

Nie jest tajemnicą, że wysokiej jakości wideo sprzyja integracji i produktywności w środowiskach wirtualnych. Wideokonferencje stały się do tego stopnia powszechne, że większość światowych firm zrezygnowało z podróży między kontynentami czy z tradycyjnych spotkań. To właśnie wideo spotkania ułatwiają osiągnięcie przewagi konkurencyjnej we współczesnym świecie i stały się dla nas codziennością, bez której nie wyobrażamy sobie przyszłości. W dzisiejszych czasach wideo odgrywa bardzo ważną role, ponieważ dzięki niemu budujemy sobie opinie o świecie zewnętrznym, o naszych rozmówcach, pracownikach i partnerach biznesowych. Wideo stało się centralnym elementem naszego życia, a używamy i korzystamy z niego zarówno w pracy jak i w domu.

W przeszłości ludzie oceniali wiarygodność rozmówców głównie na podstawie osobistych interakcji, odbierając widoczne, czasem ledwo dostrzegalne wskazówki, które pozwalały im ocenić osobę instynktownie. Jednak wraz z rozwojem pracy zdalnej, dla większości z nas to poczucie wiarygodności i autentyczności jest oceniane za pośrednictwem wideo. To, jak wypadamy na filmie, jakość i ostrość naszego wizerunku, kontakt wzrokowy, mają decydujący wpływ na ocenę pierwszego wrażenia. Zamiast budować zaufanie osobiście, robimy to teraz za pośrednictwem kamery, a to jest jedno z głównych źródeł informacji na temat wiarygodności czy kompetencji drugiej osoby.

Ludzie są wzrokowcami. Jesteśmy ekspertami w dostrzeganiu sygnałów wizualnych, a następnie szybko nadajemy tym wskazówkom znaczenie. Badania są jednoznaczne: Już po kilku sekundach od poznania kogoś, zauważamy wielkość i kształt jego ciała, kolor włosów, wyraz twarzy, ubranie, buty i ton głosu. Jeśli te pierwsze wrażenia są negatywne, szybko przypisujemy im cechy drugorzędne, takie jak apatia, niedbałość, brak profesjonalizmu itd. To przypisanie negatywnych cech automatycznie powoduje utratę naszego zaufania.” – uważają specjaliści z serwisu trainingindustry.com, wiodącego doradcy w dziedzinie kształcenia i rozwoju umiejętności kadr.

W raporcie Jabra Hybrid Ways of Working 2022 Global Report czytamy, że 80% wszystkich spotkań na świecie odbywa się obecnie wirtualnie, a tylko 20% ma miejsce w pełni twarzą w twarz. W takim świecie sposób, w jaki prezentujemy się innym, będzie odgrywał kluczową rolę w tym, jak jesteśmy postrzegani. Natomiast Stowarzyszenie Nauk Psychologicznych (The Association for Psychological Science) opublikowało wnioski, w których zauważają, że „cechy charakteru odczytane z twarzy kierownictwa umożliwiają przewidywanie ich zdolności przywódczych, mierzonych w kategoriach zysków dla firmy.” To wyraźnie pokazuje, że oceny na podstawie pierwszego wrażenia mają duży wpływ na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega zdolność zarządu do efektywnego kierowania firmą.

Z powyższych danych wynika, że oceny rozmówców dokonywane są szybko. Oznacza to, że oprócz tego, co mamy na sobie lub jak się zachowujemy, jakość wideo – rozdzielczość, oświetlenie, kąt widzenia – będą miały duży wpływ na te oceny. Dlaczego więc przez te wszystkie lata inwestowaliśmy w luksusowe sale konferencyjne? Zamiast produkcji na pełną skalę lub spotkania w sali konferencyjnej za pół miliona, wielu menedżerów dołącza do spotkań używając po prostu kamery w laptopie. Jaki to może mieć wpływ na to, jak są postrzegani przez innych?

Jak wiadomo, marka to nie tylko domena firm. Każdy z nas ma również swoją markę osobistą. Jakość wideo może mieć znaczący wpływ na to, jak nas oceniają. Warren Buffet powiedział kiedyś, że „potrzeba dwudziestu lat, aby zbudować reputację i pięciu minut, aby ją zrujnować”. Cóż, dane pokazują, że jeśli używasz słabej jakości wideo, może to zająć nawet mniej niż pięć sekund.

Badania przeprowadzone przez Brightcove i Screen Digest wykazały, że produkcja niskiej jakości wideo może mieć bardzo negatywny wpływ na biznes. W rzeczywistości 62% respondentów stwierdziło, że jest bardziej prawdopodobne, że będą negatywnie postrzegać markę, jeśli opublikuje ona wideo o niskiej jakości. Dodatkowo, 23% stwierdziło, że dwa razy zastanowi się nad zakupem od firmy, której materiały wideo są słabej jakości.

Bardzo ważne jest, aby niezależnie od miejsca wykonywania naszej pracy korzystać z urządzeń wideo, które pozwalają wykorzystać mowę ciała i sygnały wizualne, a także sprawiają, że wyglądamy najlepiej jak to możliwe w konkretnych warunkach oświetleniowych. Wysoka jakość wideo ma natychmiastowy i pozytywny wpływ na to, jak widzą nas współpracownicy, partnerzy i klienci, wspierając nasz wizerunek biznesowy, wzmacniając cel współpracy, a wreszcie podkreślając nasz profesjonalizm i kompetencje w środowisku wirtualnym.

Jabra PanaCast 50

Jabra PanaCast 50 to zaawansowany i inteligentny wideobar, który został stworzony dla małych i średnich sal konferencyjnych. Dzięki połączeniu soundbara i systemu trzech kamer, oferuje doskonały obraz i dźwięk. Wideo, które widzi nasz rozmówca na ekranie komputera lub telewizora, powstaje w wyniku połączenia obrazu zarejestrowanego z trzech kamer, które razem obejmują pole widzenia do 180 stopni, czyli całą salę konferencyjną. Miejsca tzw. Stichingu, czyli łączenia się kamer są niewidoczne, a wyświetlany obraz jest panoramiczny i w jakości 4K. Jabra PanaCast 50 został wyposażony w procesor wspierany sztuczną inteligencją, który potrafi na bieżąco analizować dosłownie każdą klatkę obrazu i korygować parametry wideo na bieżąco, w taki sposób, aby obraz zawsze był najlepszej jakości. Dotyczy to jasności, kontrastu, kolorów a także kadrowania.

Wideobar Jabra PanaCast 50 najlepiej sprawdza się w salach konferencyjnych, podczas spotkań liczących od kilku do kilkunastu osób. Potrafi policzyć uczestników i wykadrować wszystkich w taki sposób, żeby na ekranie widoczne były tylko osoby, które znajdują się w sali. W przypadku, gdy osób jest mniej, kamery zawężają kadr i na ekranie widzimy tylko dwie, trzy lub pięć osób. Ale to nie wszystko, bo gdy ktoś dołączy do naszego spotkania albo je opuści, wówczas PanaCast 50 zareaguje w odpowiedni sposób i dostosuje się do zastanej zmiany. W sytuacji, gdy jedna z osób zacznie mówić, wtedy PanaCast 50 zadziała automatycznie jak kamera telewizyjna, powiększając mówcę na ekranie, a gdy ten wstanie z krzesła i zacznie się przemieszczać, kamera nadal będzie podążała za jego postacią. Takie rozwiązanie jest niezwykle praktyczne, ponieważ po pierwsze pozwala skupić kamery na uczestnikach spotkania, bez konieczności oglądania pustych krzeseł i małych, nieczytelnych postaci z daleka, a po drugie działa niczym profesjonalny operator kamery. Bardzo praktyczną opcją jest funkcja „Whiteboard View”, która rozpoznaje tablicę w sali konferencyjnej i wyświetla jej obraz w oddzielnym kadrze.

PanaCast 50 został wyposażony w osiem profesjonalnych mikrofonów kierunkowych i zestaw czterech potężnych głośników, dwa 50-milimetrowe głośniki niskotonowe i dwa 20-milimetrowe głośniki wysokotonowe. Inteligentne algorytmy automatycznie identyfikują i usuwają szczątkowe echo i statyczny szum, efektem czego jest wysokiej jakości dźwięk zarówno ten płynący z głośników jak i ten, wysyłany przez mikrofony. Z innych ciekawych opcji warto wspomnieć o funkcji analitycznej, która liczy osoby w sali konferencyjnej, generuje raporty i w razie potrzeby może informować organizatora spotkania o zbyt małej lub dużej ilości uczestników.

Jabra PanaCast Meet Anywhere

Drugą ciekawą propozycją jest Jabra PanaCast Meet Anywhere, jest to zestaw urządzeń, który składa się z kamery PanaCast ze stojakiem, głośnika Jabra Speak 750 klasy premium i etui podróżnego. Jest to przenośny system konferencyjny, który możemy zabrać ze sobą do domu, do hotelu lub także do biura. Dzięki mobilnemu rozwiązaniu możemy błyskawicznie się łączyć i pracować z dowolnego miejsca na Ziemi. Jabra PanaCast Meet Anywhere jest zasadniczo bardzo podobne do Jabra PanaCast 50, tyle tylko, że ten nie jest zintegrowany z głośnikiem. Urządzenie jest zapakowane w stylowe czarne etui, które pełni dodatkowo funkcje ochronną. Rozstawienie zestawu zajmuje dosłownie chwilę i polega jedynie na podłączeniu go do komputera. Rozwiązanie typu Plug and Play gwarantuje kompatybilność i natychmiastowe działanie z każdym komputerem, bez potrzeby instalacji dodatkowych sterowników. Moduł z trzema kamerami oferuje wysokiej jakości obraz 4K i jest dodatkowo wspierany sztuczną inteligencją, która koryguje obraz w czasie rzeczywistym. Dlatego nawet gdy usiądziemy przy oknie albo pod światło, Jabra PanaCast dopasuje nasz kadr poprawi kontrasty, kolory i rozjaśni zbyt ciemne fragmenty ekranu. Zestaw Jabra PanaCast Meet Anywhere podobnie jak operator kamery wykadruje osobę, która aktualnie zabiera głos na spotkaniu i będzie za nią podążał po całej sali, wyświetli zawartość tablicy w oddzielnym okienku i wyświetli wszystkich uczestników w oddzielnych okienkach w najwyższej jakości wideo. Znajdujący się w zestawie statyw pozwala na wygodne i dowolne dopasowanie się do każdego rodzaju pomieszczenia.

Zastosowany w zestawie Jabra PanaCast Meet Anywhere inteligentny zestaw głośnomówiący to Jabra Speak 750. Jest to kompaktowy zestaw głośnomówiący klasy premium, który został zaprojektowany tak, aby umożliwić spotkania konferencyjne z najwyższej jakości dźwiękiem i bez zakłóceń. Dzięki zastosowanej technologii Full Duplex, możemy prowadzić rozmowy transmitowane jednocześnie w obie strony, bez obawy, że rozmówcy nie będą się słyszeli. Wysokiej jakości szerokopasmowy dźwięk emitowany z głośnika klasy Hi-Fi gwarantuje, że każdy uczestnik spotkania będzie czysto i głośno słyszał każde słowo w trakcie wymiany zdań.  Jabra PanaCast i Speak 750 współpracują ze wszystkimi rozwiązaniami w zakresie audio i wideo przeznaczonymi do prowadzenia konferencji. PanaCast ma certyfikat do zastosowania z Zoom Rooms i Microsoft Teams Rooms.

Jeżeli rozważamy zakup systemu Jabra PanaCast, to z całą pewnością warto to zrobić szybciej, niż później choćby ze względu na fakt, że można go teraz nabyć w atrakcyjnej cenie.