Szokujące zdjęcia przed i po lobotomii – skąd się brały zmiany u jej ofiar?

Na szczęście, zabieg znany jako lobotomia, który dawniej służył jako jedna z metod leczenia chorych na schizofrenię i inne ciężkie choroby psychiczne, nie jest już wykorzystywany. Co więcej, w wielu krajach, w tym Polsce, jest on już zakazany. Mimo to, gdy go używano, czyli w XX wieku, zdążono dokonać za jego sprawą wiele złego. Niestety, lobotomia zebrała spore żniwo wśród pacjentów, którzy na swoje nieszczęście stali się ofiarami psychochirurgów. Dzisiaj chcielibyśmy pokazać Wam galerię zdjęć przedstawiającą niektóre z tych ofiar, zarówno przed zabiegiem lobotomii, jak i po.
Lobotomia to zabieg, który polegał na wbiciu szpikulca do lodu przez oczodół i przecięciu połączeń kory przedczołowej z innymi strukturami mózgowia. Metodę tę wynalazł Antonio Egas Moniz, a duży wkład w jej rozwój miał amerykański neurolog Walter J. Freeman. Gdy ją stosowano nie znano jeszcze skutecznych leków przeciwpsychotycznych. Zaczęto wycofywać ją dopiero po wynalezieniu w latach 50. thorazyny, która posiadała podobne, ale nietrwałe właściwości wyciszające.
Ale jakie były w zasadzie skutki lobotomii? Chociaż lekarze uważali, że lobotomia leczyła pacjentów z depresji czy psychozy, w zasadzie przynosiła ona więcej negatywnych niż pozytywnych skutków. Zabieg uznawano za sukces, gdy zaraz po zabiegu pacjent wykazywał mniejsze pobudzenie, jednakże metoda ta miała mnóstwo skutków ubocznych. Osoby, które przeżywały lobotomię  (a wielu pacjentów jej nie przeżyło) traciły poczucie własnej tożsamości, stawały się dziecinne czy przestawały panować nad czynnościami fizjologicznymi. Innymi skutkami przecięcia połączeń w płacie czołowym mózgu był zanim więzi z bliskimi, padaczka, utrata możliwości podejmowania decyzji, utrata pamięci, bełkot słowny oraz brak samokontroli w zachowaniu. Jedną z ofiar lobotomii była córka Johna F. Kennedy’ego, Rosemary, która po zabiegu stała się niepełnosprawna.
Poniżej znajdziecie wspomnianą przez nas galerię zdjęć przedstawiającą pacjentów poddanych lobotomii.LobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomiaLobotomia