Wyrzutnie NASAMS dla Ukrainy! Potężna tarcza!

Wyrzutnie NASAMS to efekt kooperacji amerykańsko-norweskiej. Do czynienia mamy z bardzo zaawansowanymi systemami przeciwlotniczymi, które wykazują się niesamowitą skutecznością w zwalczaniu nieprzyjacielskich samolotów oraz rakiet. O renomie sprzętu świadczy fakt, że strzeże on m.in. Waszyngtonu i Białego Domu. Czy NASAMS pomoże chronić tereny Ukrainy przed nalotami i ostrzałem?

Ukraina z nowym systemem przeciwlotniczym!

Co warto wiedzieć o NASAMS? Jest to system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy wysokiej klasy. Może korzystać z różnych typów pocisków o konkretnych parametrach oraz przeznaczeniu. Stosowany w wyrzutniach w standardzie pocisk AMRAAM to świetna broń przeciwko celom powietrznym. Jego maksymalny zasięg rażenia to 25 km. Może także zestrzelić z dużą precyzją wrogi samolot albo pocisk przemieszczający się na wysokości aż 21 km! Te liczby robią wrażenie!

Ukraińcy najprawdopodobniej otrzymają wyrzutnie najnowszej generacji – NASAMS 3, których możliwości bojowe są cały czas udoskonalane przez producenta. Względem poprzedników charakteryzuje je m.in. nowoczesne centrum dystrybucji ognia. Wiele rozwiązań, które zostaną wdrożone w przypadku tego systemu, jest jeszcze testowanych. Możemy więc spodziewać się, że za jakiś czas NASAMS 3 zostanie mocno unowocześniony i zmodyfikowany.

Czytaj też: Cougar 4×4 – nowy MRAP polskiej armii!

Pozostaje mieć nadzieję, że wyrzutnie NASAMS zostaną odpowiednio wykorzystane przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy. Przy obecnej intensywności ataków z powietrza ze strony Rosji Ukraina będzie musiała zapewnić sobie stały dostęp do amunicji przeznaczonej dla NASAMS. Oby ta kwestia została rozwiązana w skuteczny sposób.