Virgin Galactic. Ostatni lot kosmicznego samolotu

Samolot kosmiczny VSS Unity należący do Virgin Galactic odbył swoją ostatnią misję komercyjną pod nazwą Galacitc 07. Na pokładzie był między innymi turecki badacz i trzech prywatnych astronautów.

VSS Unity, podłączony do statku-matki VMS Eve, wystartował w miniony weekend ze Spaceport America w południowym Nowym Meksyku. Unity po odczepieniu się od Eve, leciała swoją typową trajektorią suborbitalną na wysokość 87,5 km, po czym poszybowała do lądowania w porcie kosmicznym po niecałych 20 minutach lotu.

W misji Galactic 07 wystąpił turecki astronauta badawczy Tuva Atasever. Jego lot został zorganizowany przez Axiom Space. Atasever planował przeprowadzić siedem eksperymentów podczas lotu suborbitalnego.

Wśród eksperymentów, które zostały z sukcesem zrealizowane obejmowały czujniki monitorujące aktywność mózgu, dozymetry promieniowania i wstrzykiwacze insuliny zaprojektowane do działania w mikrograwitacji.

Samolot przewoził także specjalny stojak z automatycznymi ładunkami, pobrany z Uniwersytetu Purdue w celu zbadania rozlewania się paliwa w warunkach mikrograwitacji oraz z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley w celu przetestowania druku 3D. Ładunki te przewieziono w ramach programu Flight Opportunities NASA.

Pozostali uczestnicy lotu

Virgin Galactic dopiero po wylądowaniu ujawniła tożsamość pozostałej trójki astronautów. Byli nim: Andy Sadhwani, główny inżynier ds. napędów w SpaceX, który wcześniej prowadził badania w NASA i Uniwersytecie Stanforda, Irving Pergament, nowojorski deweloper i prywatny pilot, a także Giorgio Manenti, włoski menadżer inwestycyjny mieszkający w Londynie.

VSS Unity dowodził Nicola Pecile, wykonując swój czwarty lot, a Jameel Janjua podczas swojego pierwszego lotu kosmicznego jako pilot.

Był to siódmy lot komercyjny VSS Unity i w sumie dwunasty . Będzie to także ostatni pojazd dla VSS Unity, drugiego pojazdu SpaceShipTwo zbudowanego dla Virgin Galactic, ponieważ firma skupia się na dokończeniu prac nad nową serią pojazdów Delta.

Firma ogłosiła w listopadzie ubiegłego roku, że wycofa Unity do połowy 2024 r., aby zaoszczędzić środki pieniężne (wówczas około 1 miliard dolarów) na dokończenie prac nad pojazdami klasy Delta, które zapewniają znacznie wyższe stawki za loty i niższe koszty operacyjne.

Na Galactic 07 obecny był także Richard Branson, założyciel Virgin Galactic, który poleciał na pokładzie Unity w lipcu 2021 r.

Źródło: spacenews.com/space.com

Czytaj też: Naukowcy odkryli morskiego grzyba żywiącego się plastikiem

Grafika tytułowa: NASA / Unsplash