Szlaban na eksport technologii do Rosji

Stany Zjednoczone wprowadziły znaczne ograniczenia eksportu technologii do Rosji, po jej napaści na Ukrainę.

Firmy amerykańskie muszą teraz uzyskać licencje na sprzedaż komputerów, czujników, laserów, narzędzi nawigacyjnych oraz sprzętu telekomunikacyjnego, lotniczego i morskiego. W praktyce uzyskanie takiego pozwolenia jest prawie niemożliwe.   

Identyczne przepisy obejmują również firmy wytwarzające produkty technologiczne za granicą przy wykorzystaniu technologii i narzędzi amerykańskich. Wiele produktów wyprodukowanych w Azji i przeznaczonych dla Rosji zawiera chipy wykonane przy użyciu narzędzi amerykańskich.

Podobne ograniczenia wprowadziły państwa Unii Europejskiej, a także Wielka Brytania, Kanada, Japonia, Australia i Nowa Zelandia.

Tego typu obostrzenia USA po raz pierwszy zastosowały w ostatnich latach wobec firm współpracujących z chińskim gigantem technologicznym Huawei, z bardzo dobrym skutkiem.

Ograniczenia i sankcje nie są tak kompleksowe, jak amerykańskie działania handlowe wobec Iranu i Korei Północnej. Niemniej mogą mieć większe konsekwencje na całym świecie, ponieważ Rosja jest bardziej powiązana z gospodarką światową.

Eksperci spodziewają się, że chińskie firmy technologiczne mogą chcieć wypełnić luki powstałe w wyniku ograniczeń nałożonych na zachodnie firmy technologiczne. Wysoki rangą urzędnik administracji USA powiedział, że Chiny nie są w stanie zaspokoić kluczowych potrzeb wojskowych Rosji, zwłaszcza w przypadku najbardziej zaawansowanych chipów.

Czytaj także: https://conowego.pl/aktualnosci/hakerzy-zaatakowali-lotnicze-pogotowie-ratunkowe-chca-okupu-118001