Sony Bravia FW-100BZ40J – 90 kg żywego obrazu 4K o przekątnej 100 cali

100-calowa matryca VA o rozdzielczości 4K i odświeżaniu 120 Hz, to czubek góry lodowej konstrukcji. Zastosowany procesor Cognitive Processor XR wykorzystuje inteligencję poznawczą, by dostosować obraz i dźwięk do wzroku i słuchu odbiorcy. System podświetlenia Full Array Local Dimming pozwala uzyskać wysoką jasność: typowo 600 cd/m2, a maksymalnie 940 cd/m2.

Produkty Sony często wymykają się jednoznacznym klasyfikacjom, przez co trudniej je porównać z innymi. Tak jest również w przypadku najnowszego urządzenia. Jest to monitor, ale równie dobrze może pełnić rolę telewizora. Zaprojektowany dla biznesu, znajduje również zastosowanie na rynku konsumenckim. Ale też nietypowo, bo nie tylko w domach i mieszkaniach użytkowników, ale też w tzw. segmencie rezydencjalnym. Tu jeszcze jedna różnica. Zwyczajną praktyką jest przedstawianie produktów – z podaniem ich parametrów, funkcjonalności nawet ceny. Dopiero w ostatniej linijce materiału dowiadujemy się, że sprzęt będzie dostępny za kilka tygodni, kilka miesięcy, czy wręcz kilku kwartałów.

W przypadku Sony Bravia FW-100BZ40J jest przeciwnie. Oficjalna premiera prasowa (w której redakcja conowego.pl miała przyjemność wziąć udział) miała miejsce dziś, 10 września. Od dziś sprzęt jest dostępny w sklepach. Mało tego, pierwsze dostawy już miały miejsce wcześniej, stąd wiadomo jakiego typu klienci są zainteresowani tym monitorem.

Wnętrze pełne innowacji

Monitor robi wrażenie już na pierwszy rzut oka. Szerokość samego monitora to 226 cm, wysokość prawie 130 cm, zaś grubość 9,8cm. Waga wynosi 88,9 kg.  Najważniejszy jednak jest obraz.

Jakość obrazu, której nie da się określić inaczej jak „znakomita”, „urzekająca” czy „zapierająca dech w piersi” jest efektem zastosowania Sony Cognitive Processor XR. Procesor wykorzystuje inteligencję poznawczą w celu dostosowania obrazu i dźwięku do wzroku i słuchu odbiorcy. Działa jak ludzki mózg kompleksowo analizując kilka elementów, a nie jak sztuczna inteligencja, która analizuje każdy element osobno. Dzieli ekran na strefy w celu odnalezienia punktów, w których koncentrowana jest uwaga. Każdy z elementów jest korygowany w powiązaniu z pozostałymi, co daje spójny i naturalny obraz. Dzięki zaawansowanej analizie procesor może idealnie dostosować dźwięk do obrazu na ekranie. Przekształca sygnał audio w dźwięk przestrzenny 3D.

Nie bez znaczenia dla jakości obrazu jest również wielostrefowe podświetlenie (Full Array Local Dimming). Pozwala ono na uzyskanie maksymalnej jasności na poziomie 940 cd/m2 (średnio 600 cd/m2). To dzięki temu monitor znakomicie prezentuje treści 4K HDR (High Dynamic Range — duży zakres dynamiczny) z dodatkowymi detalami w najjaśniejszych i najciemniejszych fragmentach obrazu.

Szybki ruch wyświetlany na dużym ekranie daje czasem efekt rozmazywania obrazu. W BRAVII FW-100BZ40J zastosowano najnowszą technologię LED XR X-Motion Clarity. Optymalizuje ona długość wyświetlania klatek i – jeśli zachodzi taka potrzeba – zwiększa ich jasność. Dzięki temu obraz jest wyraźny, a jednocześnie płynny.

100-calowy monitor Bravia został pomyślany przede wszystkim  jako urządzenie do biura, gabinetu czy sali konferencyjnej. Obserwujemy jednak duże zainteresowanie rynku rezydencjalnego – głównie dlatego, że monitor Bravia FW-100BZ40J posiada wysokiej klasy matrycę z wielostrefowym podświetleniem oraz nowy procesor XR, znany z telewizorów Sony Bravia.  System AndroidTV z którego znane są monitory i telewizory Sony powoduje, że możemy korzystać z wielu aplikacji muzycznych i  telewizyjnych – w tym serwisów streamingowych. Dzięki temu oraz  możliwości bezprzewodowego udostępniania treści z innych urządzeń –  brak tunera TV nie jest problemem. a jakość wyświetlanego obrazu i funkcje biznesowe modelu FW-100BZ40J pozwalają wygodnie zrealizować zadania zawodowe i zapewnić rozrywkę bez wychodzenia z domu – informuje Piotr Gajewski, Dealer Manager, Sony Professional Displays & Solutions.

Przemyślane funkcje biznesowe

Wygląd i działanie systemu oraz wyświetlane treści można dostosować do konkretnych zastosowań pożądanych w danym środowisku – w biurze, w hotelu, czy firmie usługowej albo edukacyjnej. Te możliwości daje Tryb Pro. Monitor pracuje pod kontrolą opartego na platformie SoC, systemu operacyjnego Android TV. Dzięki temu szybko się uruchamia, sprawnie i płynnie działają aplikacje, a obsługa jest bezproblemowa. Współpracuje z sieciami Wi-Fi 5 GHz i 2,4 GHz i jest też wyposażony w łącze Bluetooth 4.2. Instalację ułatwia sterowanie przez sieć IP, a funkcja bezprzewodowego przesyłania treści przy użyciu technologii Chromecast built-in i AirPlay 2 pozwala na szybkie podłączanie mobilnych urządzeń i dzielenie się materiałami.

Mocna konstrukcja oraz wytrzymałe, symetryczne ramki z aluminium i uchwyt ułatwiający przenoszenie to ukłon w kierunku fizycznego bezpieczeństwa. Ten 100-calowy monitor może pracować w układzie poziomym, pionowym i w nachyleniu.

Monitor BRAVIA FW-100BZ40J jest standardowo objęty 3-letnią gwarancją EliteSupport, którą można przedłużyć nawet do 5 lat. Jest ona specjalnie dostosowana do wymagań klientów biznesowych. Oznacza to, że w przypadku awarii monitora przedstawiciel serwisu naprawia lub wymienia uszkodzony wyświetlacz na miejscu u klienta.