Shopee traci i zamyka oddziały

Podczas gdy w polskich mediach elektronicznych platforma e-commerce Shopee reklamuje się za pomocą piosenkarza o imieniu Sławomir, pracownikom w Ameryce Łacińskiej zakomunikowano, że zamykane są lokalne oddziały w Chile, Kolumbii i Meksyku. Singapurska firma całkowicie opuszcza również Argentynę.

Na pierwszych trzech rynkach firma Sea – właściciel Shopee utrzyma działalność, ale zmniejszy większość swoich zespołów, co wpłynie na zatrudnienie.

W wewnętrznej wiadomości e-mail, do której dotarł Reuters, dyrektor generalny Shopee, Chris Feng, napisał do pracowników, że „w świetle obecnej podwyższonej niepewności makro” firma musi „skoncentrować zasoby na podstawowych operacjach”. Postanowiła skoncentrować się na modelu transgranicznym. E-mail potwierdza cięcia w Meksyku, Kolumbii, Chile i Argentynie.

W październiku zeszłego roku wartość rynkowa Sea wzrosła do ponad 200 miliardów dolarów. Ponieważ podczas pandemii wzrosła popularność marek związanych z grami i handlem elektronicznym. Ale od tego czasu akcje spadły i są teraz warte „zaledwie” 27 miliardów dolarów.

Kierownictwo Sea wydało wewnętrzne wytyczne menedżerom Shopee, aby osiągnąć rentowność na kluczowych rynkach do 2023 roku. Chodzi głównie o Azję Południowo-Wschodnią, informuje Reuters.

Shopee ogłosił w marcu, że zamyka nowe oddziały w Indiach i Francji. W czerwcu zlikwidował miejsca pracy w działach handlu elektronicznego i dostaw żywności w Azji Południowo-Wschodniej oraz w Ameryce Łacińskiej.

Czytaj także: Allegro kontra Amazon – którą platformę e-commerce wybrać?