Samoregenerujący się beton DARPA coraz bliżej!

DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency), amerykańska agencja rządowa zajmująca się rozwojem technologii wojskowej kończy badania nad samoregenerującym się betonem.

Wynalazek może znacznie zmniejszyć koszty naprawy i konserwacji infrastruktury budowlanej. Przy użyciu technologii samoregeneracji, DARPA może zapobiegać powstawaniu pęknięć, które z czasem powodują rozpad materiału.

Beton samoregenerujący się został zaprojektowany do naprawiania mikropęknięć, które powstają pod wpływem cyklicznych obciążeń, takich jak ruch uliczny, a także podczas trzęsień ziemi. Badacze zastosowali zasadę, że lepiej zapobiegać niż leczyć, aby zmniejszyć potrzebę napraw i renowacji.

Technologia składa się z mikrokapsułek wypełnionych reagentem chemicznym, które są umieszczane w betonie. Gdy materiał zaczyna się pękać, mikrokapsułki uwalniają reagent. Wchodzi on w reakcję chemiczną z wodą i powietrzem, tworząc nowy betonowy materiał w miejscu pęknięcia.

Ta innowacyjna technologia może zapewnić oszczędności w dziedzinie kosztów utrzymania infrastruktury. Jak wyjaśniają naukowcy, koszty naprawy betonowych dróg, mostów i budynków mogą być ogromne. Zapobieganie ich zużyciu poprzez zastosowanie betonu samoregenerującego się może przynieść znaczące oszczędności.

Choć badania wciąż są w fazie rozwoju, DARPA jest przekonana, że technologia ta ma duży potencjał. Agencja liczy, że przyniesie korzyści dla przemysłu budowlanego i dla całego społeczeństwa.

Czytaj także: Rusza budowa największej farmy fotowoltaicznej w Polsce