Ruch lotniczy omija Ukrainę. Ostrzeżenia przed cyberatakiem

Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) stwierdziła, że ​​przestrzeń powietrzna w Rosji i na Białorusi w promieniu 100 mil morskich od ich granic z Ukrainą może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa.

„W szczególności istnieje ryzyko zarówno celowego namierzenia, jak i błędnej identyfikacji samolotów cywilnych” – podała agencja w swoim biuletynie.

„Obecność i możliwe użycie szerokiej gamy naziemnych i powietrznych systemów walki stwarza wysokie ryzyko dla lotów cywilnych operujących na wszystkich wysokościach i poziomach lotu” – dodała EASA.

EASA poinformowała, że ​​rosyjskie ministerstwo obrony wysłało Ukrainie pilną wiadomość ostrzegającą o wysokim zagrożeniu bezpieczeństwa lotów z powodu użycia broni i sprzętu wojskowego od godziny 0045 GMT. Zwróciło się do ukraińskiej kontroli ruchu lotniczego o wstrzymanie lotów.

Wczesnym rankiem ruch linii lotniczych okrążał cały kraj zatłoczonymi korytarzami na północy i zachodzie.

Wystosowano ostrzeżenie przed możliwością cyberataku na kontrolę ruchu lotniczego Ukrainy.

Rosja poinformowała, że zawiesiła do 2 marca loty krajowe do iz kilku lotnisk w pobliżu granicy z Ukrainą. tym Rostowa nad Donem, Krasnodaru i Stawropola.

Serwis Flightradar24 notuje bardzo duże międzynarodowe zainteresowanie. Ruch jest 10-20 razy większy niż zwykle. Po dostaniu się na stronę (są trudności) można przeczytać potwierdzenie pojawiających się wcześniej informacji, że Ukraina zamknęła przestrzeń powietrzną dla lotów cywilnych.