Roje dronów z AI w armii USA

Nowy raport z MIT Technology Review wskazuje, że marynarka wojenna USA poważnie rozważa budowę rojów tanich dronów przeznaczonych do zastosowania na polu walki.

Marynarka wojenna USA poważnie rozważa wprowadzenie takiego rozwiązania, aby w znaczny sposób zwiększyć ilość broni w swojej dyspozycji.  Raport MIT koncentruje się wokół dokumentu budżetowego opublikowanego przez marynarkę wojenną USA w maju 2021 r.

Ten dokument zawiera kilka ekscytujących szczegółów. Głównie na temat tego, w jaki sposób marynarka wojenna może wykorzystać roje autonomicznych dronów z obsługą sztucznej inteligencji. Zarówno do celów ofensywnych, jak i defensywnych. Te grupy dronów, zwane „Super Swarm”, mogą być używane do wspierania obrony powietrznej lub przeprowadzania nalotów w stylu kamikaze.

Roje dronów mogą startować z różnych miejsc, takich jak łodzie podwodne i samoloty. Mogą być wyposażone w różnorodne systemy, służące np. do przenoszenia bomb, stosowanie zagłuszarek elektronicznych i innego sprzętu wojskowego. Dokument mówi również o tworzeniu „statków matek” do transportu i rozmieszczania tych rojów.

Raport wskazuje również, że drony mogą być produkowane masowo przy użyciu druku 3D do tworzenia niedrogich, jednorazowych dronów. Koszty będą musiały spaść, aby jakiekolwiek przyszłe roje dronów działały. Niektóre z najbardziej zaawansowanych wojskowych małych dronów kosztują już ponad 200 tysięcy USD każdy.

Roje dronów marynarki wojennej mogą być również wykorzystywane jako pierwsza linia obrony w rzeczywistej walce. Na przykład, jak wskazuje MIT, mogą przełamać ufortyfikowaną obronę i oczyścić drogę dla nalotów lub ataków naziemnych.

Czytaj także: Nowe angielskie drony bojowe