Roboty Lego tracą wsparcie producenta

Lego wycofuje swoje zestawy Mindstorms, które pozwalały tworzyć z różnych elementów z klocków Lego roboty, a następnie je programować.

Popularne zestawy sprzedawane są jako sposób na łatwe budowanie i programowanie robotów przez dzieci i dorosłych od 1998 roku.

Chociaż firma nie porzuciła całkowicie pomysłu na edukacyjne zestawy robotyki, przestanie sprzedawać Mindstorms Robot Inventor do końca tego roku. Według oświadczenia firmy jest to data końcowa wsparcia dla różnych aplikacji używanych do programowania i kontrolowania tych robotów. Chodzi o platformy iOS, Android, macOS, Windows i Fire OS.

Nie oznacza to, że po tej dacie roboty Lego staną się bezużytecznymi klockami. Istnieją narzędzia typu open source do pisania i przesyłania do nich kodu, które nie zostały stworzone przez Lego. Niemniej brak oficjalnych narzędzi może utrudnić pracę młodszym lub niedoświadczonym konstruktorom.

Lego będzie zatrudniać zespół Mindstorms do pracy nad innymi częściami biznesu, chociaż nie podało to szczegółów na ten temat.

Kiedy firma wycofała w zeszłym roku swój system Mindstorms EV3, skierowała uwagę klientów na zestaw Lego Education Spike zamiast zestawu Mindstorms Robot Inventor, który był również dostępny.

W tej chwili ten ostatni jest jedyną propozycją w sekcji Mindstorms na stronie Lego, z adnotacją „chwilowo niedostępny”. Zestaw Spike Prime jest jednak nadal dostępny, a Lego twierdzi, że platforma jest obecnie planem wspierania pomysłu „budowania i kodowania”.

Czytaj także: 19-latek z Hiszpanii buduje własne protezy z klocków Lego