Dwunożny robot z rekordem Guinnessa

Cassie, dwunożny robot skonstruowany przez naukowców z Oregon State University (OSU), ustanowił rekord Guinnessa, osiągając czas 24,73 sekundy na 100 metrów.

Robot wystartował z pozycji stojącej, sprintem, a następnie wrócił do pozycji wyjściowej bez upadku, poinformował uniwersytet w komunikacie.

Praca nad robotami dwunożnymi wymaga wiedzy z zakresu inżynierii mechanicznej, robotyki i informatyki. Nauczyła naukowców wiele o lokomocji na dwóch nogach, czyli o czymś, co uważane jest za oczywiste.

„Uruchamianie i zatrzymywanie się w pozycji stojącej jest trudniejsze niż część biegowa. Podobnie jak start i lądowanie są trudniejsze niż faktyczne latanie samolotem”. Powiedział Alan Fern, profesor sztucznej inteligencji na uniwersytecie w Oregonie, który jest zaangażowany w rozwój Cassie od 2017 roku.

Naukowcy skumulowali równowartość roku pracy w środowisku symulacyjnym w tydzień, aby wyszkolić Cassie do szybkiego biegania. Proces ten nazywa się „równoległością”. Polega na tym, że wiele procesów i obliczeń odbywa się jednocześnie.

Robot został nauczony szerokiego spektrum chodów. Ale gdy naukowcy trenowali go do wybierania prędkości, szybko zoptymalizował tempo uderzająco podobne do tego, jak biegają ludzie.

Zbudowany dzięki dotacji w wysokości 1 miliona dolarów z Defense Advanced Research Projects Agency (DARPA), Cassie powstał dzięki wspólnym wysiłkom działów robotyki i sztucznej inteligencji w OSU w ciągu 16 miesięcy.

Jest pierwszym dwunożnym botem, który wykorzystuje uczenie maszynowe do kontrolowania swojego chodu, może wchodzić i schodzić po schodach. W sierpniu ubiegłego roku dwunożny robot ustanowił kolejny rekord, kiedy nauczył się biegać i ukończył samodzielne 5 km bieg wokół kampusu uniwersyteckiego.

Czytaj także: CyberOne – humanoidalny robot Xiaomi