Programisto! Szukaj nowego zajęcia

Brytyjskie laboratorium sztucznej inteligencji przejęte przez Google w 2014 roku, DeepMind, ogłosiło, że stworzyło oprogramowanie o nazwie AlphaCode, które może kodować tak samo dobrze, jak przeciętny programista.

Firma przetestowała możliwości AlphaCode w konkursie kodowania na Codeforces — platformie, która pozwala programistom konkurować ze sobą.

„AlphaCode uplasował się mniej więcej na poziomie mediany konkurenta. Oznacza to, że ​​po raz pierwszy system generowania kodu AI osiągnął konkurencyjny poziom wydajności w konkursach programistycznych” – ogłosił w poście na blogu zespół DeepMind odpowiedzialny za narzędzie.

Informatycy śledzący poczynania sztucznej inteligencji są zdania, że wielu uczestników tego konkursu to uczniowie szkół średnich lub studenci, którzy cały czas doskonalą swoje umiejętności. Pomimo tego AlphaCode uplasował się dopiero w szóstej dziesiątce uczestników.

Istnieje opinia, że narzędzia do kodowania AI, takie jak AlphaCode, prawdopodobnie zmienią charakter ról inżynierskich w miarę rozwoju. Złożoność ról ludzkich oznacza, że ​​jeszcze przez jakiś czas nie będą w stanie wykonywać samodzielnie całej pracy.

Samim Winiger,  badacz AI z Berlina, w wypowiedzi dla CNBC, zaznaczył, że każdy dobry programista komputerowy wie, że zasadniczo niemożliwe jest stworzenie doskonałego kodu. Wszystkie programy są wadliwe i ostatecznie zawiodą w nieprzewidywalny sposób z powodu hakowania, błędów lub złożoności”.

Czy do długiej listy zagrożonych przez sztuczną inteligencję profesji dołączą programiści?

Czytaj także: https://conowego.pl/artykuly/potrzebujemy-przepisow-regulujacych-prace-nad-sztuczna-inteligencja-28319