Powolna śmierć 3G w Polsce

T-Mobile to jeden z najważniejszych dostawców usług telekomunikacyjnych w Polsce. Operator oficjalnie zapowiedział właśnie rozpoczęcie procesu wyłączania technologii 3G w całej Polsce. Z jednej strony to dobra wiadomość – oznacza bowiem postęp, jeśli chodzi o rozwój technologii Internetu mobilnego. Z drugiej jednak strony – wiele osób korzystających ze starszych telefonów będzie musiało wymienić je na nowsze modele.

Koniec technologii 3G już blisko?

Od 26 września 2022 roku T-Mobile wystartuje z procesem wyłączania 3G w Polsce na masową skalę. W pierwszej kolejności zmiany w infrastrukturze zostaną przeprowadzone w południowej Polsce. Następnie analogiczne prace zostaną przeprowadzone w centrum i na północy naszego kraju. Operator uspokaja swoich abonentów – na obszarach, na których wyłączone zostanie 3G, zostanie zapewniony dostęp do sieci w technologii 2G i LTE (a miejscami nawet 5G!). Zakończenie całego procesu planowane jest na końcówkę 2023 roku.

Co zmiany oznaczają dla abonentów? Już tłumaczę. Martwić muszą się te osoby, które korzystają z Internetu mobilnego w technologii 3G, ponieważ ich urządzenia nie wspierają nowszych standardów. Konieczna będzie tu wymiana smartfona na nowszy model. Jeśli posiadacie starszy sprzęt wyłącznie do telefonowania i SMS-owania – spokojnie możecie korzystać z niego także bazując na technologii 2G. Tak naprawdę więc, w negatywny sposób zmiany przeprowadzane przez T-Mobile dotkną zaledwie niewielkiej grupy osób.

Czytaj też: Google ocenzuruje Sklep Play?

Szkoda, że póki co zasięg sieci 5G jest w Polsce tak mizerny. Na razie dostępna jest ona szerzej wyłącznie w przypadku większych ośrodków miejskich. Co ciekawe, podczas mojego ostatniego pobytu w Stolicy mój smartfon pracujący w konkurencyjnej do T-Mobile sieci nie połączył się z 5G ani na chwilę. Miejmy nadzieję, że już wkrótce nastąpi poprawa w tej kwestii.

Grafika tytułowa: Michael Förtsch / Unsplash