Potencjalni nowi inwestorzy SpaceX

Fundusz inwestycyjny z Arabii Saudyjskiej oraz firmy z siedzibą w Abu Zabi podobno mają zamiar zainwestować wiele miliardów w dolarów w prywatną firmę kosmiczną kierowaną przez Elona Muska.

Według doniesień płynących z dobrze poinformowanych źródeł, nowa runda finansowania może spowodować, że wartość SpaceX wzrośnie do około 140 miliardów dolarów. Według firmy Space Capital, SpaceX zebrał 2 miliardy dolarów w 2022 roku i 2,6 miliarda dolarów w 2020 roku.

SpaceX poinformował inwestorów, że w rundzie finansowania biorą udział saudyjska spółka holdingowa Water and Electricity Holding Company, państwowy fundusz Badeel oraz Alpha Dhabi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Do hipotetycznie ciekawej sytuacji może dojść w przypadku, kiedy fundusz z Arabii Saudyjskiej będzie bliski przejęcia udziałów w SpaceX, który to realizuje zaplanowane misje kosmiczne rządu USA. 

Eksperci są jednak zgodni co to tego, że trudno wyobrazić sobie sytuację, w której prezes SpaceX, Elon Musk, zrzeka się kontroli nad swoją firmą kosmiczną, mimo że w ostatnich miesiącach wiele uwagi poświęcał Twitterowi.

Według raportu Wall Street Journal z zeszłego roku, Elon Musk posiada około 40 procent udziałów w SpaceX, choć posiada również około 80 procent udziałów z prawem głosu.

Czytaj także: Misja SpaceX Crew-6 rozpoczęta!