Po raz pierwszy samochód elektryczny sprzedaje się w Europie lepiej niż reszta

Tesla bije konkurencję, i nie jest to jednorazowy przypadek, a raczej przedsmak dominacji elektryków w kolejnych latach.

Tesla Model 3 we wrześniu po raz pierwszy w historii wskoczyła na 1. miejsce najlepiej sprzedających się samochodów w Europie. Wg danych firmy Jato Dynamics w ubiegłym miesiącu samochód firmy Elona Muska odpowiadał za 2,6% całego rynku i wyprzedził kolejne auta na liście, takie jak Renault Clio czy Volkswagena Golfa. To kolejny w ostatnich tygodniach sukces marki, która niedawno chwaliła się rekordowymi zyskami kwartalnymi w wysokości 1,6 mld dolarów. 

Czytaj też: Tesla Model 3 'złapała’ złodzieja [Wideo]

To nie tylko pierwszy raz, kiedy samochód elektryczny wyprzedza silnikową konkurencję. Nowością jest także to, że samochód spoza Europy wyprzedził auta z Niemiec, Francji czy Wielkiej Brytanii. Jak pisze Jasper Jolly z “The Guardian” dzieje się tak m.in w wyniku przedłużającego się kryzysu na rynku półprzewodników i konieczności zmniejszenia produkcji w fabrykach, ale przede wszystkim – w wyniku przygotowań na zakończenie sprzedaży samochodów na silniki spalinowe. W niektórych krajach Europy, choćby w Wielkiej Brytanii, ma to nastąpić jeszcze przed 2035 rokiem.