Pierwsze w pełni bezobsługowe robotaxi w Pekinie

Na przedmieściach Pekinu, Yizhuang, chińska firma Baidu będzie obsługiwać autonomiczne taksówki pozbawione kierowców bezpieczeństwa.

Rządowe pozwolenie obejmuje na razie 10 pojazdów. Dzięki niemu chińskie przedsiębiorstwo stało się pierwszym dostawcą usług robotaxi całkowicie bez kierowcy w stolicy dużego, rozwiniętego kraju, podała firma w oświadczeniu.

Baidu zapewnia teraz w pełni autonomiczne usługi przywoływania przejazdów bez kierowcy w Pekinie, Wuhan i Chongqing. W samochodach firmy nie ma ludzkich kierowców ani operatorów bezpieczeństwa.

W listopadzie 2021 r. władze lokalne zezwoliły Baidu i konkurencyjnemu operatorowi robotaxi Pony.ai na pobieranie opłat za przejazdy z tzw. kierowcami bezpieczeństwa. Użytkownicy transportu publicznego mogą rezerwować mocno dotowane przejazdy robotaxi za pośrednictwem aplikacji.

Firma podaje, że od tego czasu w głównych chińskich miastach każda autonomiczna taksówka wykonuje średnio ponad 15 przejazdów, tyle samo, ile wykonują tradycyjne taksówki.  

Baidu to chińska firma zajmująca się m.in. technologiami internetowymi, sztuczną inteligencją oraz pomocną wyszukiwarką internetową. Jednym z jej projektów związanych z AI jest rozwój technologii samochodów autonomicznych, w tym taksówek nazywanych robotaxi.

W 2018 roku Baidu uruchomiło usługę autonomicznych taksówek, nazwaną Apollo Go, w stolicy Chin – Pekinie. W ramach usługi użytkownicy mogą wykorzystywać samochód dzięki aplikacji i korzystać z usług bez kierowcy.

Czytaj także: Chiny rozwijają autonomiczne robotaxi