Pegasus szpieguje na Downing Street 10

Zajmujące się ochroną praw cyfrowych laboratorium Citizen Lab ostrzegło brytyjskich urzędników, że urządzenia elektroniczne podłączone do sieci rządowych, w tym w biurze premiera i ministerstwie spraw zagranicznych, mogą być zainfekowane izraelskim oprogramowaniem szpiegowskim.

Według wpisu na blogu laboratorium, chodzi o oprogramowanie szpiegowskie znane jako Pegasus, produkt izraelskiego sprzedawcy broni cybernetycznej NSO Group. Hakerzy używają go do zdalnego włamywania się do iPhone’ów. Dając włamywaczom dostęp do pamięci docelowego telefonu lub zamieniając je w urządzenia nagrywające.

„Potwierdzamy, że w 2020 i 2021 roku zaobserwowaliśmy i powiadomiliśmy rząd Wielkiej Brytanii o wielu podejrzanych przypadkach infekcji. Chodzi o spyware Pegasus w oficjalnych brytyjskich sieciach” – czytamy na blogu.

Rzecznik prasowy izraelskiej firmy odpiera te zarzuty. Twierdzi, że są one fałszywe. Nie można ich powiązać z produktami NSO ze względów technologicznych i umownych”.

Według Citizen Lab do ataków hakerskich Pegasusem doszło z terenu Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także z Cypru, Jordanii i Indii.

Władze Cypru stanowczo dementują taką możliwość. Rzecznik tamtejszego rządu wydał oświadczenie, w którym czytamy: „Aby uniknąć dalszych spekulacji na temat powiązań z Cyprem, zauważamy, że nigdy nie zwrócono się z jakimkolwiek dochodzeniem na ten temat. przez odpowiednie władze brytyjskie. Rząd Republiki Cypryjskiej, cieszy się doskonałymi stosunkami z rządem brytyjskim we wszystkich dziedzinach.”

Citizen Lab znalazł dowody na zhakowanie urządzeń w Wielkiej Brytanii, monitorując ruch internetowy. A także na podstawie innych sygnałów cyfrowych serwerów szpiegujących, które kontrolują Pegasusa dla klientów NSO.

Czytaj także: Rosyjscy hakerzy z Conti zhakowani!