One UI 5.0 – o nakładce wiemy coraz więcej!

Wraz z Androidem 13 na pokładzie smartfonów Samsung zadebiutuje nakładka systemowa One UI 5.0. Koncern z Korei pracuje nad jej rozwojem od dłuższego czasu. Obecnie trafiła w ręce betatesterów operujących w ramach zamkniętych testów beta oprogramowania. Dzięki temu poznaliśmy część nowości, jakie trafią na nasze urządzenia mobilne!

fot. Samsung

Rewolucji nie będzie!

Samsung w przypadku nowej wersji swojej nakładki systemowej nie postawi na rewolucyjne zmiany. W kwestii wizualnej poprawki otrzymamy wyłącznie kosmetyczne. Warto wspomnieć chociażby o wizualnych ulepszeniach rozwijanego widoku powiadomień. Kolor został tu ustanowiony na nieco ciemniejszy kolor szary, przez co ta sekcja zyskała nieco na estetyce.

Ciekawą nowością, która trafi na nasze urządzenia w ramach One UI 5.0 jest OCR – czyli optyczne rozpoznawanie znaków. Umożliwi ona odczytywanie i kopiowanie tekstu z obrazów do aplikacji Galeria i klawiatury. Co prawda rozwiązanie było dostępne do tej pory w ramach Bixby Vision, jednak najwyraźniej koncern z Korei zechciał je stamtąd wyodrębnić. Czyżby to znak początku końca Bixby?

Centrum bezpieczeństwa i prywatności to nowy dział w menu Ustawienia. Znajdziemy tu wszystkie informacje związane z naszymi prywatnymi danymi oraz bezpieczeństwem naszego urządzenia mobilnego. Takie rozwiązanie zadebiutowało już w przypadku smartfonów Pixel. Jego zadaniem jest umożliwienie nam wygodnego zarządzania danymi.

Poprawiona została jakość animacji w One UI. Była ona szeroko krytykowana przez użytkowników nawet najdroższych, flagowych smartfonów. Poza tym w sekcji Labs pojawią się dwie bardzo ciekawe nowości. Przesunięcie dwoma palcami w górę od dołu ekranu pozwoli w prosty sposób przełączyć się na podzielony, wielozadaniowy ekran Androida. Przesunięcie palcem od prawego górnego rogu, aby utworzyć wyskakujące okienko, w którym może być otwarta aplikacja. 

Czytaj też: Samsung Galaxy S23 będzie smartfonem kompletnym?

Miejmy nadzieję, że nakładka zostanie starannie dopracowana oraz że Samsung dość sprawnie przeprowadzi jej wdrożenie w przypadku swoich smartfonów. Pierwsze urządzenia jej oficjalną wersję – wraz z Androidem 13 – na przełomie grudnia i stycznia. Czekamy z niecierpliwością!

Grafika tytułowa: Samsung