Olimpiada hakerów w Las Vegas

Skupiająca najlepszych speców od hakowania komputerów „olimpiada” czyli prestiżowy konkurs o nazwie „Capture the Flag” został rozegrany w Las Vegas w ramach konferencji bezpieczeństwa DEF CON.

Zwycięska drużyna Maple Mallard Magistrates, składała się z absolwentów Carnegie Mellon University oraz University of British Columbia.

Konkurs polegał na włamaniu się do autorskiego oprogramowania zaprojektowanego przez organizatorów turnieju. Uczestnicy w ramach zadania musieli nie tylko znaleźć błędy w programie, ale także bronić się przed hakami serwowanymi im przez konkurentów.

Wśród młodych hakerów znaleźli się goście z Chin, Indii, Tajwanu, Japonii i Korei Południowej. Niektórzy pracowali dla swoich rządów, niektórzy dla prywatnych firm, a inni byli jeszcze studentami college’u.

Nagrodą nie są pieniądze, ale prestiż. „Żaden inny konkurs nie ma takiej siły”, powiedział Giovanni Vigna, wykładowca na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara.

W ostatnim czasie zawody nabrały nowego znaczenia. Cyberbezpieczeństwo zostało podniesione jako priorytet bezpieczeństwa narodowego przez Stany Zjednoczone, ich sojuszników i rywali.

Tegoroczny konkurs był po raz pierwszy transmitowany na YouTube, z towarzyszącym mu komentarzem na żywo w stylistyce sportowej transmisji telewizyjnej.

Historia DEF CON rozpoczęła się pod koniec lat 90 – tych ubiegłego wieku jako spotkanie kilkuset hakerów. Tegoroczna edycja została zorganizowana w czterech kasynach i przyciągnęła ponad 30 000 widzów obserwujących zmagania na żywo.

Czytaj także: Hakerzy Lapsus$ wciąż w natarciu!