Oglądanie TV przez kierowców w czasie jazdy dozwolone!

Na razie tylko w Wielkiej Brytanii i tylko w pojazdach autonomicznych (których nota bene jeszcze nie ma oficjalnie na Wyspach).

Brytyjski Departament Transportu ogłosił nowe przepisy, wchodzące w życie latem, które pozwalają kierowcom pojazdów autonomicznych oglądać telewizję podczas jazdy autem.

Taka możliwość będzie wiązać się z pewnymi ograniczeniami. Samochód będzie w tym czasie musiał jechać sam. Kierowca musi być gotowy do przejęcia kontroli nad pojazdem, jeśli zajdzie taka potrzeba. Co ważne, kierowcy będą mogli oglądać treści tylko „za pośrednictwem wbudowanego w pojazd urządzenia informacyjno-rozrywkowego”.

Chodzi o to, że system informacyjno-rozrywkowy będąc zintegrowany z pojazdem, może przestać wyświetlać program telewizyjny lub film, gdy samochód wymaga uwagi kierowcy. W przeciwieństwie do, na przykład telefonu. Korzystanie z telefonu podręcznego podczas prowadzenia pojazdu, niezależnie od przyczyn jego używania, pozostanie nielegalne.

Nowe przepisy mają zastosowanie tylko do samochodów, które zgodnie z brytyjskim prawem są zarejestrowane jako samodzielne. Obecnie nie ma takich pojazdów. Ministerstwo Transportu optymistycznie uważa, że ​​pierwsze egzemplarze mogą być gotowe do użytku pod koniec tego roku. Dokładny standard techniczny, jaki samochód będzie musiał osiągnąć, aby mógł być określony „pojazdem autonomicznym”, jest obecnie niejasny.

Oprócz zmiany przepisów dotyczących korzystania z ekranów, aktualizowany jest również kodeks drogowy, aby wyjaśnić istotne różnice między samodzielnym prowadzeniem pojazdu oraz technologiami wspomagającymi prowadzenie (np. tempomat czy asystent utrzymywaniu pasa ruchu).

Czytaj także: Elektryczny Lincoln Star Concept to stan umysłu