Nowa bateria przydatna w przechowywaniu energii

Naukowcy z Uniwersytetu Technicznego w Wiedniu stworzyli akumulator tlenowo-jonowy, który może być używany w dużych systemach magazynowania energii zamiast akumulatorów litowo-jonowych.

W przeciwieństwie do akumulatorów litowo-jonowych, pojemność nowego wynalazku nie zmniejsza się z upływem czasu, ponieważ można go regenerować. Może to zapewnić wyjątkowo długą żywotność baterii. Nowe baterie mogą być produkowane bez zastosowania rzadkich pierwiastków i są wykonane z materiałów niepalnych, co wyklucza zagrożenie pożarowe.

Jeden z członków zespołu, Tobias Huber, powiedział: „Można stosunkowo łatwo zastąpić pewne trudne do zdobycia elementy innymi”. Lantan, który nie jest ani rzadki, ani obfity, jest nadal używany w prototypie baterii. Jednak już trwają badania mające na celu zastąpienie nawet lantanu czymś tańszym.

Akumulator tlenowo-jonowy może być świetnym sposobem na przechowywanie dużych ilości energii, na przykład ze źródeł odnawialnych.

Największa zaletą nowego akumulatora jest jego potencjalna żywotność. W wielu akumulatorach nośniki ładunku w pewnym momencie nie mogą się już poruszać. Wtedy nie nadają się już do wytwarzania energii elektrycznej, a pojemność baterii maleje. Jest to poważny problem, z którym mamy do czynienia po wielu cyklach ładowania.

Akumulator tlenowo-jonowy można regenerować bez żadnych problemów. Jeśli tlen zostanie utracony w wyniku reakcji ubocznych, można go uzupełnić pobierając z otaczającego powietrza.  

Nowa technologia nie jest przeznaczona dla smartfonów ani samochodów elektrycznych, ponieważ ma tylko około jednej trzeciej gęstości energetycznej akumulatorów litowo-jonowych i działa w temperaturach od 200 do 400°C.

Jest jednak bardzo przydatna w magazynowaniu energii, zwłaszcza w dużych jednostkach magazynujących, które przechowują energię ze słońca lub wiatru.

Czytaj także: Mikorobaterie jeszcze mniejsze, a wydajniejsze

Fot. Uniwersytet Techniczny, Wiedeń