Najcelniejsze pociski dla Ukrainy

Amerykanie wysłali Ukrainie swój najdokładniejszy pocisk artyleryjski, kierowany przez GPS – Excalibur, donosi dzisiejszy Bloomberg.

Portal podkreśla, że pierwszym potwierdzeniem tego, że Pentagon przekazuje ukraińskim siłom tę amunicję, jest plan uzupełnienia amerykańskich zasobów tych pocisków.

Zgodnie z dokumentem budżetowym ujawnionym w zeszłym miesiącu, Departament Obrony wyda 92 miliony dolarów w zatwierdzonych przez Kongres funduszach uzupełniających. „Na zakup zastępczej amunicji M982 Excalibur przekazanej na Ukrainę w celu wsparcia międzynarodowych wysiłków na rzecz przeciwdziałania rosyjskiej agresji”.

Po otrzymaniu współrzędnych i pozycji celu, pocisk jest wystrzeliwany tak jak normalny pocisk. Lot szybowcowy do celu rozpoczyna się po osiągnięciu apogeum. Pocisk jest korygowany w locie w kierunku zaprogramowanej trajektorii przez „Globalny System Pozycjonowania”. Oraz i Inercyjny „System Nawigacji” – wspierany system nawigacji i naprowadzania, o ile posiada energię kinetyczną do lotu.

Naprowadzane przez GPS pociski Excalibur mogą trafiać w cel z dokładnością do 2 metrów.

Mark Cancian, analityk obrony z Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych, który monitoruje wydatki związane z Ukrainą, powiedział Bloombergowi. „92 miliony dolarów dodane do Excalibur ponad dwukrotnie zwiększają budżet programu, dodając około 900 pocisków w roku fiskalnym 2022”.

Czytaj także: Lasery ze Szkocji postrachem dronów