Na aukcję trafi scenorys “Diuny” w wersji, która nigdy nie powstała

Alejandro Jodorowsky do pracy nad swoją wizją zaprosił wybitnych aktorów, muzyków i rysowników. Dzieła tych ostatnich można podziwiać w scenorysie, który do dziś zachował się w jedynie 10 egzemplarzach.

Zainteresowanie “Diuną” w reżyserii Denisa Villeneuve’a, obecnie wyświetlaną w kinach, to (między innymi) skutek legendy, z jaką wiążą się inne próby przeniesienia powieści Franka Herberta na ekran. David Lynch do dziś nie chce rozmawiać o swojej wersji z 1984 roku, ale jeszcze bardziej niezwykła historia wiąże się z pracą Alejandro Jodorowsky’ego, który planował wykorzystać książkę do stworzenia epickiego filmu, w którym zagrać mieli m.in Orson Welles, Salvador Dali, Mick Jagger i Udo Kier, a za muzykę odpowiadać miał zespół Pink Floyd. O pracy nad filmem opowiada dokument “Jodorowsky’s Dune” z 2013 roku. 

Choć wizja Jodorowsky’ego nie doczekała się realizacji (z powodów finansowych, ale także formalnych – zrealizowanie scenariusza we wczesnych wersjach miałoby zaowocować filmem trwającym co najmniej 15 godzin), to po nieudanych próbach zostały cenne pamiątki. Jedną z nich jest scenopis, ilustrowany szkicami autorstwa malarza Hansa Rudolfa Gigera czy legendarnego francuskiego twórcy komiksów, Moebiusa. Do dziś zachowało się jedynie 10 kopii scenopisu, a jeden z nich 22 listopada trafi na na sprzedaż w paryskim oddziale domu aukcyjnego Christie’s. Estymowana cena wydawnictwa “o grubości książki telefonicznej”, jak opisał je kiedyś sam Frank Herbert, to od 25 tys. do 35 tys. euro.