Musk: AI zagraża przyszłości cywilizacji

Podczas odbywającego się w Dubaju World Government Summit, Elon Musk ostrzegł, że sztuczna inteligencja jest „jednym z największych zagrożeń” dla cywilizacji.

Musk użył takiego stwierdzenia w odpowiedzi na pytanie o ChatGPT. Warto zauważyć, że jest on współzałożycielem OpenAI, amerykańskiego startupu, który opracował ten program.

ChatGPT to nowy system sztucznej inteligencji, znany jako duży model językowy (Logic Learning Machine, LLM). Został zaprojektowany do generowania tekstów podobnych do pisanych przez człowieka poprzez przewidywanie nadchodzących sekwencji słów. W przeciwieństwie do większości chatbotów, ChatGPT nie przeszukuje Internetu. Teksty generuje, wykorzystując relacje między słowami przewidywane przez wewnętrzne procesy.

Według Muska ChatGPT „zilustrował ludziom, jak bardzo zaawansowana stała się AI.” I zaznaczył, że: „sztuczna inteligencja była zaawansowana już od jakiegoś czasu. Po prostu nie miała interfejsu użytkownika, który byłby dostępny dla większości ludzi.”

Miliarder zwrócił uwagę, że podczas gdy samochody, samoloty i produkty medyczne muszą spełniać regulacyjne normy bezpieczeństwa, to w przypadku AI nie ma żadnych uregulowań ani przepisów utrzymujących jej rozwój pod kontrolą. O stworzenie takich regulacji zaapelował Musk.

Elona Muska nie po raz pierwszy zwraca uwagę na zagrożenia płynące z nieskrępowanego rozwoju AI. Według niego, sztuczna inteligencja jest znacznie bardziej niebezpieczna niż głowice nuklearne.

Odmiennego zdania jest inny wizjoner nowoczesnych technologii Bill Gates.

Czytaj także: Bill Gates wychwala ChatGPT