mObywatel i zastrzeganie PESEL – wiemy kiedy!

Aplikacja mObywatel to nasze cyfrowe dokumenty i dostęp do wielu ważnych informacji, które są nam potrzebne na co dzień. W niedalekiej przyszłości rozwiązanie ma się jednak stać także HUB-em łączącym nas z administracją państwową. Z poziomu aplikacji zastrzeżemy m.in. swój PESEL. Dowiedzieliśmy się właśnie, kiedy ta przydatna funkcja zostanie udostępniona!

fot. Andrew Neel / Unsplash

Zastrzeganie PESEL to ważna funkcja!

Numer PESEL to dane osobowe, które mogą być przez cyberprzestępców wykorzystane m.in. do wyłudzania rozmaitych umów czy kredytów. Dlatego warto bardzo uważać na to, by ów numer nie wpadł w niepowołane ręce. Ministerstwo Cyfryzacji chce umożliwić nam zastrzeżenie numeru PESEL z poziomu mObywatela. Dzięki takiemu zabiegowi nikt nie mógłby nas oszukać poprzez jego wykorzystanie.

O rozwiązaniu jest głośno od dawna. Dopiero teraz jednak dowiedzieliśmy się, kiedy – mniej-więcej – możemy spodziewać się wdrożenia na skalę ogólnopolską. Obecnie trwają intensywne prace nad przygotowaniem rozwiązań systemowych pozwalających na wykonywanie operacji na naszym numerze PESEL z poziomu mObywatela. Przedstawiciele Ministerstwa deklarują, że funkcja trafi w nasze ręce za rok – w czerwcu 2024 roku.

Czytaj też: Synology DiskStation DS423 – nowa pamięć masowa do centralizacji danych!

Dajcie znać, czy na co dzień korzystacie z mObywatela. Dla mnie jest to zdecydowanie jedna z najważniejszych aplikacji zainstalowanych w moim smartfonie. Jeśli w przyszłości miałaby ona pozwolić na załatwianie wszystkich spraw urzędowych z domu – to jestem na tak!

Grafika tytułowa: Luis Villasmil / Unsplash