Misja Polaris Dawn – poświęcenie w imię nauki!

Polaris Dawn to jedna z najciekawiej zapowiadających się załogowych misji kosmicznych na rok 2022! To prywatne przedsięwzięcie, w ramach którego załoga statku Crew Dragon w imię nauki zaryzykuje swoje zdrowie i życie, by badać warunki panujące w przestrzeni kosmicznej!

Co warto wiedzieć o niezwykłej misji?

Polaris Dawn to cała seria przedsięwzięć mających przynieść nam odpowiedź na pytanie, czy kosmos jest dla nas bezpieczny. Przedsięwzięcie będzie realizowane przez SpaceX przy wsparciu miliardera Jareda Isaacmana, który sam będzie brał w nim udział.

Pierwszą misją w ramach Polaris Dawn ma być wyniesienie statku Crew Dragon na orbitę okołoziemską oraz realizacja pierwszego prywatnego, komercyjnego spaceru kosmicznego, podczas którego będzie badane oddziaływanie promieniowania kosmicznego na ludzki organizm.

Po zakończeniu owego spaceru, dojdzie do próby pobicia rekordu, jeśli chodzi o odległość lotu względem planety Ziemia. Poprzedni rekord jest dziełem misji Gemini 11 z 1966 roku. Charles Conrad oraz Richard Gordon oddalili się wtedy od Ziemi na 1372 km. Ta próba zostanie podjęta w listopadzie bieżącego roku.

Czytaj też: Łazik FLEX – przyszłość księżycowego transportu?

Warto wiedzieć o tym, że program Polars Dawn podzielony został na trzy oddzielne etapy (podróże orbitalne). Dwie pierwsze przeprowadzone zostaną za pośrednictwem wspomnianego statku kosmicznego Crew Dragon, który zwykle na orbitę wynoszony jest przez rakietę Falcon 9. Finał przedsięwzięcia to pierwszy lot załogowy Starshipa – potężnej rakiety opracowywanej przez SpaceX, która ma być przyszłością lotów kosmicznych.

Ja czekam z niecierpliwością na start misji Polaris Dawn. A Wy?

Grafika tytułowa: SpaceX