Microsoft zawalczy z zagrożeniami cyfrowymi
Na początku bieżącego miesiąca Microsoft powołał do życia Inicjatywę Bezpiecznej Przyszłości (Secure Future Initiative – SFI), której celem jest wzmocnienie metod i narzędzi służących do ochrony przed stale ewoluującymi i coraz bardziej zaawansowanymi zagrożeniami cyfrowymi.
Jak podaje firma w swoim corocznym raporcie Microsoft Digital Defense, podmioty państwowe coraz częściej szpiegują inne kraje oraz stosują niszczycielskie ataki i operacje wywierania wpływu. 40 proc. wszystkich cyberataków przeprowadzanych przez państwa w ciągu ostatnich dwóch lat koncentrowało się na infrastrukturze krytycznej, a finansowani przez rządy wyspecjalizowani przestępcy włamywali się do kluczowych systemów, takich jak sieci energetyczne, systemy wodociągowe i placówki opieki zdrowotnej.
Rosnąca skala ataków i coraz bardziej zaawansowane metody stosowane przez cyberprzestępców zagrażają nie tylko sieciom IT, ale też mogą mieć poważne konsekwencje dla całych społeczeństw. Wymaga to nowej reakcji oraz wykorzystania najbardziej zaawansowanych technologii i najlepszych praktyk. Inicjatywa Bezpiecznej Przyszłości ma zwiększyć możliwości obrony przed stale ewoluującymi zagrożeniami, poprzez rozwój trzech obszarów:
- cyberobrony opartej na sztucznej inteligencji,
- inżynierii oprogramowania ukierunkowanego na bezpieczeństwo w myśl zasady „security by design”,
- dążenia do silniejszego stosowania norm międzynarodowych, mających na celu ochronę ludności cywilnej przed zagrożeniami cyfrowymi,
Więcej na temat przyczyn powołania Inicjatywy Bezpiecznej Przyszłości, a także szczegółów dotyczących realizacji przyjętych celów można dowiedzieć się z informacji udostępnionej przez Brada Smitha – wiceprezesa Microsoft.
Czytaj też: Hakerzy polują na dane uwierzytelniające
Grafika tytułowa: Matthew Manuel / Unsplash