Mercedes inwestuje w Polsce!

Mercedes-Benz chce uchodzić za jednego z liderów, jeśli chodzi o rynek samochodów elektrycznych. Przed koncernem ze Stuttgartu jeszcze jednak sporo pracy. Trzeba przecież wprowadzić na rynek wiele modeli oraz rozbudować sieć fabryk, w których będą montowane „elektryki”. Jak się okazuje, jedna z takich placówek powstanie… w Polsce!

„Polskie” Mercedesy wyruszą w świat?

W planach znanego koncernu jest rozbudowa fabryki w Jaworze na Dolnym Śląsku. Do tej pory Niemcy produkowali w niej silniki spalinowe i akumulatory do aut elektrycznych. Po zmianach montowane tam będą również lekkie samochody dostawcze z napędem elektrycznym. Przedstawiciele Mercedes-Benz Vans osiągnęli w tej kwestii bardzo ważne porozumienie z polskimi władzami. Oczywiście rozbudowa fabryki to niemal 2500 nowych miejsc pracy w regionie.

Plany Mercedesa są bardzo ambitne. W rozwój fabryki w Jaworze zainwestowany zostanie miliard euro. Wyjeżdżać z niej będą zapewne modele eVito czy eSprinter. Gigant liczy na to, że strona polska również wesprze przedsięwzięcie funduszami publicznymi. A jak na temat inwestycji wypowiadają się przedstawiciele znanego koncernu?

„Decyzja o wyborze Jawora to kolejny kamień milowy na drodze do elektromobilności. Ponadto musimy dostosować nie tylko nasze produkty, ale także cały łańcuch wartości – od zakupów przez produkcję i logistykę po sprzedaż – do wymogów przyszłości. Dlatego inwestujemy w całkowicie elektryczną platformę VAN.EA, a tym samym w transformację, mającą nam zapewnić pozycję lidera na rynku aut elektrycznych. Tym samym zabezpieczamy też długoterminowe perspektywy istniejących zakładów Mercedesa w Europie.” – Mathias Geisen, szef Mercedes-Benz Vans

Czytaj też: Motoryzacja w 2022 roku – jeszcze samochód, czy już komputer na kołach?

Inwestycja Mercedesa może być bardzo poważnym bodźcem dla rozwoju lokalnej gospodarki oraz zachętą dla innych dużych koncernów do lokowania swoich fabryk w naszym kraju. Trzymamy kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia.

Grafika tytułowa: Christian Wiediger / Unsplash